سه شنبه 21 آبان 1398

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow بلاگ

محمد بیگلری پور درگذشت

محمد بیگلری‌پور در گذشت: بنا بر اعلام روابط عمومی سازمان صداوسیما، دکتر محمد بیگلری‌پور رهبر ارکستر سمفونیک صدا و سیما و6سازنده اولین سرود جمهوری اسلامی ایران شب گذشته بر اثر عارضه ریوی در بیمارستان ایران‌مهر ندای حق را لبیک گفت.
مرحوم بیگلری‌پور از پرتلاش‌ترین آهنگسازان کشور بود که 1240 قطعه موسیقی ساخته است. اولین سرود جمهوری اسلامی را ایشان ساخت و سمفونی‌های انقلاب، ایران و سمفونی حضرت محمد (ص) از آثار ایشان به شمار می‌‌آید. ایشان مدرس و تحصیلکرده دانشگاه تهران بود و سالهاست رهبری ارکسترسمفونیک صدا و سیما را برعهده داشت.
روز شنبه از مقابل مسجد بلال صدا وسیما مراسم تشییع را برگزار می‌کنیم و پیکر ایشان در قطعه هنرمندان بهشت زهرا تدفین خواهد شد. صداوسیما درگذشت ایشان را به خانواده محترم‌شان، جامعه هنر و همه همکاران در رسانه ملی تسلیت عرض می کنیم و برای ایشان علو درجات را خواستاریم./خبرگزاری فارس

مقبره پژوهشگران تهران

مقبره پژوهشگران تهران
 رسول جعفريان از ممانعت از به خاک‌سپاري چهره‌هايي در قطعه هنرمندان و نام‌آوران انتقاد و ابراز تأسف کرد.
حجت‌الاسلام رسول جعفريان در سخناني عنوان کرد: يک مسأله مهم، حمايت عاطفي از پژوهشگران و محققان است. طبيعي است آن‌ها به خاطر سال‌ها تحقيق و پژوهش نگاهي خلاف‌آمد عادت داشته باشند و از اين جهت نبايد مورد بازخواست قرار گيرند.
او در ادامه اظهار کرد: من شرمنده‌ام که مي‌بينم بسياري از پژوهشگران گاه محتاج نان شب هستند و جاي تأسف دارد که اخيرا از به خاک‌سپاري سه پژوهشگر در قطعه هنرمندان و نام‌آوران (بهشت زهرا (س)) ممانعت به عمل آمد. گاه ممکن است يک پژوهشگر با نگاه ما همسويي نداشته باشد؛ اما اين دليل نمي‌شود براي او محدوديت قائل شويم. به گزارش ايسنا، اين اواخر چهره‌هايي همچون احسان نراقي، جاهد جهانشاهي و مرتضي ثاقب‌فر امکان خاک‌سپاري در قطعه نام‌آوران و هنرمندان بهشت زهرا (س) را پيدا نکردند.
رسول جعفريان که عصر ديروز در مراسم توديعش از رياست کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس سخن مي‌گفت، همچنين از دولتي شدن فعاليت‌هاي پژوهشي انتقاد کرد و متذکر شد: فعاليت‌هاي پژوهشي دارد رنگ دولتي مي‌گيرد و اگر تفکر به جايي وابستگي پيدا کند و محدوديت‌هايي پيش بيايد و پژوهش‌ها تحت کنترل باشند، نمي‌توانند آن‌طور که بايد، راهگشا باشند. ضرورت دارد دولت از مؤسسه‌هاي پژوهشي حمايت مالي کند؛ اما در عين حال آن‌ها فعاليت مستقل خود را داشته باشند و استقلال‌شان حفظ شود تا مسائل فکري که نياز آينده ماست، توليد و ارائه شود.
او در مراسم توديعش از ارائه گزارش درباره فعاليت‌هاي انجام‌شده در کتابخانه مجلس پرهيز کرد و با انتقاد از کم‌توجهي و نبود حمايت لازم از پژوهش و پژوهشگران، گفت: لازم است از پژوهش و پژوهشگران در حوزه‌هاي مختلف حمايت شود. نخستين و مهم‌ترين حمايت، حمايت معنوي از پژوهشگران است و لازم است کتابخانه‌هاي مهم اسناد و کتاب‌هاي مورد نياز پژوهشگران را بدون دغدغه در اختيار آن‌ها بگذارند. ضمن اين‌که پژوهشگران به لحاظ معيشت در مضيقه هستند و به معنايي شغل ثابتي ندارند و ضرورت دارد از آن‌ها حمايت مالي صورت گيرد. گاهي پيش مي‌آيد پژوهشگران هزينه کپي کردن اوراق يا اسکن کردن کتابي را ندارد.
جعفريان همچنين در بخش پاياني سخنانش با انتقاد از تلف شدن استعدادهاي بسيار در دانشگاه‌ها و مراکز علمي تأکيد کرد: ضرورت دارد منابع کتابخانه‌ا‌ي و تحقيقي به راحتي در اختيار دانشجويان قرار گيرد. ما متأسفانه در حوزه فعاليت کتابخانه‌اي 200 سال عقب هستيم. ما تا حدي تلاش کرديم که درهاي کتابخانه را باز کنيم تا پاي دانشجويان به کتابخانه باز شود.
اين نويسنده و پژوهشگر افزود: علي‌رغم حرف‌هاي کلي که گفته مي‌شود، ما چندان به نخبگان جامعه توجه نمي‌کنيم، در حالي‌که درصد نخبگي دانشجويان ايراني از بسياري کشورهاي ديگر دنيا بالاتر است. خوشبختانه در اين دوران رياست مجلس شوراي اسلامي توجه ويژه‌اي به کتابخانه داشتند و اميدوارم در آينده هم همين‌طور باشد. در اين مراسم که با حضور علي لاريجاني - رييس مجلس شوراي اسلامي - همراه بود، محمد رجبي به عنوان رييس جديد کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس معرفي شد./ روزنامه مردم سالاری ،نسخه ش3105  1391/10/19 -


ایرج افشار درگذشت

ایرج افشار در گذشت
ایرج افشار پژوهشگر برجسته حوزه ایرانشناسی و مولف و مصحح آثار متعدد در این زمینه از پنجشنبه هفته گذشته (18 اسفند89) و به دلیل نوعی بیماری خونی که به قلب و ریه او آسیب وارده کرده بود، به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان جم تهران منتقل و در آنجا بستری شد.
ایرج افشار محقق، ایران‌شناس و کتاب‌شناس در تاریخ 16 مهر 1304 در تهران متولد شد. او فرزند دکتر محمود افشار بنیادگذار موقوفات دکتر محمود افشار یزدی و یکی از استادان مدرسهٔ دارالفنون است. اسکندرنامه، پرونده صالح، گاهشماری در ایران قدیم، ریاض‌الفردوس و جستارها درباره نسخه خطی از جمله نزدیک به 300 عنوان کتاب منتشرشده‌ او در زمینه‌های تصحیح، تألیف و ترجمه هستند.
وی در سال 1312 آموزش دبستانی را در دبستان زرتشتیان آغاز کرد. تحصیلات خود را در رشته حقوق به پایان رساند و دوره دکتری را نیز دیده است.
افشار پس از آن در مدرسه شاهپور تجریش و در دبیرستان فیروز بهرام تحصیلات متوسطه را پی‌گرفت و با اتمام این دروه در سال 1324 وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و در سال 1328 تحصیلات خود  را با گرایش قضایی به پایان برد.
افشار از ذخایر ادبی و علمی کشور شمرده می‌شود و در فن کتاب‌شناسی و کتابداری بی‌مانند است.
وی زبان انگلیسی و فرانسه را خوب می‌داند. ده سال کتابدار دانشکده حقوق بود و سپس رئیس کتابخانه دانش‌سرای عالی شد. یک سال نیز ریاست کتابخانه ملی را بر عهده داشت و چهار سال هم رئیس اداره کل انتشارات دانشگاه بود.
 
افشار مدتی به عنوان کتابدار وارد کتابخانه دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و با کسب تجربیات این دوره مدتی ریاست کتابخانه ملی را به عهده گرفت.
از سال ۱۳۳۳ تا سال ۱۳۳۵ سردبیر مجله سخن بود که صاحب امتیاز آن دکتر پرویز ناتل خانلری بود. از سال ۱۳۳۷ تا سال ۱۳۵۷ مدیر و سردبیر مجله «راهنمای کتاب» بود که صاحب امتیاز آن دکتر احسان یارشاطر بودند. همچنین از سال ۱۳۳۷ به تدریس در دانشسرای عالی وابسته به دانشگاه تهران پرداخت.
•    در سال ۱۳۴۱ به ریاست کتابخانه ملی ایران رسید. در سال ۱۳۴۲ به ریاست مرکز تحقیقات ایران‌شناسی دانشگاه تهران رسید.
•    در سال ۱۳۴۲ فهرست نگاری مجموعه کتاب‌های چاپی فارسی دانشگاه هاروارد آمریکا را به انجام رساند. از سال ۱۳۴۴ تا ۱۳۵۸ رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران بود. از سال ۱۳۴۸ تا سال ۱۳۵۷ دانشیار و سپس استاد رشته تاریخ در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران بود. در سال ۱۳۷۴ فهرست‌نگاری نسخه‌های خطی فارسی در «کتابخانه ملی اتریش» در وین را بعهده گرفت و انجام داد.
او تحقیقات ارزشمندی درباره ایران‌شناسی و کتاب‌شناسی انجام داد که این تحقیقات در نشریات معتبر ایرانی و خارجی منتشر شده‌است. از او به عنوان پدر کتابشناسی ایران یاد می‌شود.
کتاب‌شناسی
•    پژوهشهای ایران‌شناسی نامواره دکتر محمود افشار، انتشارات بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار، چاپ اول ۱۳۸۴
•    دفتر تاریخ، انتشارات بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار، چاپ اول، ۱۳۸۴
•    ریاض الفردوس خانی، انتشارات بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار، چاپ اول ۱۳۸۵
•    فرهنگ ایران زمین در ۳۰ جلد به کوشش ایرج افشار
•    نامه‌های تهران شامل ۱۵۴ نامه از رجال دوران به سید حسن تقی زاده، به کوشش ایرج افشار، انتشارات فرزان روز چاپ دوم ۱۳۸۵
•    گلگشت در وطن سفر نامچه انتشارات اختران چاپ اول ۱۳۸۴
•    فهرست دستنویس‌های فارسی در کتابخانهٔ ملی اتریش و آرشیو دولتی اتریش در وین انتشارات فرهنگستان علوم اتریش - فهرستگان چاپ اول ۱۳۸۲
•    زندگی طوفانی؛ خاطرات سید حسن تقی‌زاده
•    روزنامه خاطرات امین لشکر، تایف میرزا قهرمان امین لشکر، به اهتمام ایرج افشار،انتشارات اساطیر، چاپ اول ۱۳۷۸
•    خاطرات سردار اسعد بختیاری، تالیف جعفر قلی خان امیر بهادر، به کوشش ایرج افشار،انتشارات اساطیر، چاپ دوم ۱۳۷۸
•    کتابشناسی فردوسی و شاهنامه (از آغاز نوشته‌های پژوهشی تا سال ۱۳۸۵)، گردآوری ایرج افشار، انتشارات میراث مکتوب، چاپ اول ناشر: ۱۳۹۰
نخستین کتاب شناسی ملی ایران توسط ایرج افشار منتشر شد. افشار مقاله‌های پارسی را در زمینه ایران شناسی در ۶ جلد به چاپ رسانده‌است. این شش جلد بالغ بر چهل سال از زندگی وی را در بر گرفته‌است و منبع بسیار معتبری برای پژوهش گران عرصه ایران شناسی، زبان و فرهنگ ایرانی است.
مجموعه مقالاتی که ایرج افشار در مجلات و یادنامه‌ها به چاپ رسانده‌است، در حدود بر دوهزار مقاله‌است. کتاب‌هایی که ایشان در زمینه فرهنگ، تاریخ و ادب ایران انتشار داده‌اند بالغ بر سیصد جلد می‌شود. این کمیت شاید در میان معاصران بی نظیر باشد. منابع
•    به‌یاد استاد ایرج افشار
•    یک تشابه اسمی و اشتباهی که به کتاب درسی راه یافت!
•    واکنش فرزندان ایرج افشار به اظهارات ایرج افشار سیستانی درباره پدرشان
•    ایرج افشار درگذشت
•    دکتر ایرج افشار در بیمارستان بستری شد
•    ایرج افشار درگذشت
•    کتاب‌نامه
•    کتاب ایرج افشار
•    زندگی نامه ایرج افشار به قلم احسان یارشاطر، منتشر شده در دانشنامه ایرانیکا: فارسی و انگلیسی
اغلب خبرگزاری ها و نشریات کشور

مرتضی ثلقب فر

مرتضی ثاقب فر
مرتضی ثاقب فر نویسنده، مترجم و پژوهشگر در حوزه تاریخ و فرهنگ ایران زمین، بر اثر سکته مغزی در سن 70 سالگی درگذشت. - مهر نوشت: محسن باقرزاده مدیر انتشارات توس با تائید این خبر گفت: آقای مرتضی ثاقب فر دو روز پیش دچار سکته مغزی شد و به کما رفت و متاسفانه یکشنبه شب در بیمارستان رسول اکرم (ص) درگذشت. - وی در مورد مکان خاکسپاری این نویسنده و مترجم فقید کشورمان افزود: بنده به عنوان ناشر آثار آقای ثاقب فر برای به خاک سپردن پیکر وی در قطعه نام آوران به وزارت ارشاد نامه نوشتم که با این درخواست موافقت شده است ... /روزنامه همشهری

لئون میناسیان

لئون میناسیان
لئون میناسیان در سن ۹۲ سالگی درگذشت.
آفتاب: این نویسنده و پژوهشگر ایرانی پس از چند روز که در بستر بیماری بود، در بامداد روز اول ژانویه ۲۰۱۳ میلادی از دنیا رفت.
لئون میناسیان متولد سال ۱۲۹۹ خورشیدی در روستای ارمنی‌نشین «خویگان» در شهرستان فریدن استان اصفهان بود. سال ۱۳۳۰ به اصفهان رفت و تا سال ۱۳۶۰ خورشیدی به مدت ۳۰ سال در مدارس ملی ارامنه جلفا مشغول آموزش بود.
او در اصفهان از سال ۱۳۴۶ خورشیدی به عنوان سرپرست افتخاری موزه ارامنه جلفا و از سال ۱۳۵۱ به مدیریت چاپخانه جلفا برگزیده شد و پس از بازنشستگی از سال ۱۳۵۹ مسؤولیت کتابخانه کلیسای وانک نیز به او واگذار شد.
او موفق شد که اسناد و مدارک بایگانی ‌شده ۳۵۰ ساله کلیسای وانک را گردآوری و تنظیم کند که در سال ۱۳۶۲ به چاپ رسید.

میناسیان نویسندگی را از کودکی آغاز کرد و بعد‌ها در کنار تدریس، بخش عمده وقتش را صرف مطالعه و پژوهش می‌کرد.

او ۷۰ جلد کتاب - ۱۰ جلد به زبان فارسی و ۶۰ جلد به زبان ارمنی - درباره تاریخ ارامنه فریدن و جلفا، تاریخ هنر و هنرمندان ارامنه این منطقه، نسخ خطی موجود در موزه جلفا و... نگاشته است.

به گزارش ایسنا، برخی از آثار لئون میناسیان عبارت‌اند از: «تاریخ سیصد و پنجاه ساله ارامنه فریدن»، «تاریخچه اولین چاپخانه ایران در جلفای اصفهان از سال ۱۶۳۸ تا ۱۹۷۲ میلادی»، «مؤسسه‌های ارامنه ایران»، «فهرست کتاب‌های خطی موزه ارامنه جلفا»، «چهار کتاب از سرایندگان و نوازندگان ارمنی فریدن». «صومعه‏های ارامنه ایران»، «تاریخ ارمنیان جلفای اصفهان در یکصد و چهل سال اخیر ۱۹۹۶-۱۸۵۶»، «دو فرمان از حضرت رسول و حضرت امیرالمؤمنین»، «نظر مختصری به آیین مذهبی ارامنه ارتدوکس» و «ارمنیان ایران»./  جام جم آنلاين/ ايسنا

<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > آخر >>

نتایج 37 - 45 از 373

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
38 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز69
دیروز217
تا کنون2215153
آمار سایت


تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.