دوشنبه 5 خرداد 1399

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow بلاگ

باغ مخبر الدوله (1)

باغ مخبر الدوله (1)


علي قلي خان مخبر الدوله پس از فروش سهم خود از باغ ملك الكتاب ( سفارت آلمان فعلي ) در خيابان علاءالدوله (فردوسي) باغ استاد شير جعفر معمار را واقع در شمال باغ لاله زار را خريد و عمارتي در آن بنا كرد و بدان جا  نقل مكان نمود .

مخبرالسلطنه پسر مخبر الدوله باغ شير جعفر و موقعيت و مشخصات آن را اينگونه شرح مي دهد :

.... پدرم باغ استاد شير جعفر را در شمال لاله زار و خريد سي هزار ذرع بود، در ذرعي  يك ريال و عمارتي در ان بنا كرد واز عمارت ملك الكتاب نقل مكان كرديم بالاي باغ استاد  شير جعفر

صحرا است در جنوب آن باغ لاله زار وباغ وحش قرار دارد
 و...
 

باغ امين الضرب (4)

باغ امين الضرب(4)


باغ عباس آباد در تپه هاي عباس آباد كه به حاج ميرزا آقاسي صدر اعظم محمد شاه منسوب است زماني به مالكيت حاج امين الضرب در آمد و از آن پس مدت ها اين باغ با نام حاج امين الضرب مي خواندند .

شرح اين باغ در متخل عباس آباد خواهد آمد
و…

 

باغ امين الضرب (3)

باغ امين الضرب(3)


زماني مالكيت باغ اكبر آباد واقع در جنوب غربي باغ ِشاه از ورثه  غلام حسين هراتي به حاج حسين امين الغرب منتقل شد و از اين جهت اين باغ هم پس از آن تاريخ مدت ها به باغ حاج امين الضرب مشهور گرديد كه شرح آن  در آبادي اكبر آباد خواهد آمد
و…

باغ امين الضرب (2)

باغ امين الضرب (2)

در شمال ضرابخانه دو باغ بود كه حاجي  حسين امين االضرب احداث كرده بود در اين دو باغ سه عمارت  بنا شده بود .اراضي باغ از آب قنات صاحب الزماني احداثي حاج امين الضرب مشروب مي شد .
باغ پايين شامل سر در مفصل  كاشي كاري و در كارخانه ابريشم كشي بود در شمال اين باغ ، باغ ديگري به نام بالا بود قنات صاحب الزماني بالاي آن آفتابي مي شد .در سالهاي 1320 و 1321 قمري امين الضرب  عمارت دوطبقه مفصلي در اين باغ ساخت كه هر طبقه آن شش اطاق داشت و اطراف آنها ايوان بود و كلاه فرنگي جداگانه اي بنا  كرد و حوضخانه بزرگي كه ديوار هاي آن گچبري داشت ساخت ...
 
در شمال باغ بالا قطعه زميني  در حدود 70 هزار ذرع بود كه وسط آن عمارت كلاه فرنگي بوسيله مهندسي فرنگي ساخته بود
و...

باغ امين الضرب (1)

 باغ امين الضرب ( 1 )

يكي از باغهاي حاجي امين الضرب  در شرق تهران و خارج  از حصار صفوي و داخل حصار ناصري و تابع محله چاله ميدان قرار داشت .
اين باغ ِ به نسبت وسيع از شرق به اراضي ورثه حاجي سيد حسن و از شمال به خيابان بي نام ( رضوي )و از جنوب به خيابان بي نام و از غرب به سه قطعه زمين (مالك  قطعه شمالي  درنقشه نجم والدوله خوانا نيست ، قطعه دوم كوزه گر خانه و سوم سراي خانه حاجي ابوالفتح است ) در جنوب غربي باغ تكيه حاجي محمد حسن قرار داشت .

اين باغ به حاج محمد حسن امين الضرب (كمپاني ) تعلق داشت كه پس از تقسيم اراضي آن و خانه سازي دو كوچه شمالي –جنوبي منشعب از خيابان رضوي و يك كوچه شرقي غربي منشعب از خيابان ري كه هر سه « حاج محمدحسن » نام دارد پديد آمد در كتاب تهران به روايت تاريخ تهران آمده« مسجد اصفهاني ها در آنجا باقي مانده آن باغ مي باشد» .

« ... قنات صاحب الزماني  را حاج  حسين امين الضرب احداث كرده بود در بالاي باغ بالا در شمال ضرابخانه  آفتابي مي شد ... قسمتي از قنات صاحب الزماني وقف بر محله  چاله ميدان بود اين قنات از زير باغ با شهر مجرا داشت و در شهر در باغ حاجي محمد حسن امين المضرب واقع درخيابان با ماشين (ري )‌آفتابي مي شد
 و ...

 

<< شروع < قبل 41 42 بعد > آخر >>

نتایج 361 - 369 از 375

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
13 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز29
دیروز157
تا کنون2271209
آمار سایت


تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.