يكشنبه 4 اسفند 1398

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow تاریخ تریاک2(تاریخچه مختصری درباره تریاک )-ج1

تاریخ تریاک2(تاریخچه مختصری درباره تریاک )-ج1

تاریخچه مختصری درباره تریاک (1) :

بر جوانان کشورهای شرق فرض است که دست کم تاریخ تریاک در قرون اخیر را خوب بدانند تا در یابند آقایی و تبختر امروز غربی ها چگونه به قیمت زبونی و اضمحلال پدرانشان تمام شده است و بدانند تاریخ ،در انتظار تاوان غریبان لحظه شماری می کند.

                در عالم حساب به این مایه زندگی

                                                                       تاوان عمر ازهمه کس می توان گرفت .

حیوانات گیاه خوار غذای خود را در چراگاه انتخاب میکنند.آن ها از حواس بویایی ،چشایی و بینایی خود و شاید تجربه و......در این انتخاب کمک می گیرند تا بتوانند خود را از خطر خوردن گیاهان سمی مصون بدارند .زنبور عسل شهد گلی را می مکد که خود بر می گزیند . بنابراین بدیهی است بشر از هزاران سال پیش گیاهان محیط زندگی خود را می شناخته واز خاصیت آن ها آگاهی داشته است.قطعا انسان از سالیان دور گیاهان اطراف زندگی خویش را شناسایی و بر اساس خواص شان آن ها را تا حدودی دسته بندی کرده است.

انسان از گذشته های دور برای تسکین و  کاستن دردهای خود از گیاهانی استفاده کرده است  دانشمندان معتقدند، بوته هایی که مواد تخدیر کننده داشته مهمترین نقش را در این زمینه برای انسان بازی کرده است.

سومریان و سپس آشوریان کهن ترین اقوامی هستند که از افیون  سخن گفته اند و پزشکان آشوری در سده هفتم پیش از میلاد آن را به عنوان مسکن به کار برده اند .

مجارستان (Hungary ) اولین کشور ارو پایی است که با خشخاش آشنا شد. مردمش 1200 سال پیش از میلاد شیره آن را به کار می برده اند.

ساکنان هند ( India ) نیز در شمار نخستین آشنایان گیاه مخدر کو کنارند. هنگامی که داریوش بزرگ آن کشور را گشود هندی ها افیون را می شناخته اند.

در آثار تاریخی مصر (Egypt)  نیز اشاراتی به افیون شده است.

هومر (homer ) شاعر حماسه سرای یونان باستان گل خشخاش را جزو گل های تزئینی باغ های روم در ششصد سال پیش از میلاد معرفی کرده است.

یونانیان (  Greeks) زمان سقراط (Sough rat  )  به آثار طبی تریاک پی برده بودند.

پلین (Pline )   طبیعی دان نخستین سده میلادی مخدر مزبور را شناخته و شیره فشرده خشخاش را اپیون(  Opion ) نامیده است / ارمغان شوم

بقراط و معاصرین او ذکر از تریاک نموده و پزشکان یونانی و رومی آن را به کار برده اند . ابو علی سینا و رازی اولین پزشکانی هستند که افعال و خواص تریاک را به وجه کامل تعریف و تفسیر نموده واین دارو را وارد «تراپوتیک» نموده اند / لغتنامه

 پزشکان اروپایی قرون وسطی آن را به عنوان  دارو به کار برده اند و خوراکی آن را به نام تریاکا « theriaka » یا توریاکا « toriaka »   مصرف می نمودند.به عکس آن که شهرت دارد مردم چین (  china) در گذشته دور با افیون آشنایی نداشته وگویا مخدر مزبور هدیه ایست که از کشور هند به آنجا برده شده است. افیون این بلای شوم استثمار یکی از آلات و ابزار اروپاییان در راه نیل به سیادت و آقایی اشان بود و بذر افشانی آن در سده شانزدهم میلادی آغاز گردید.

در هر یک از کشورهای آسیایی که بخواهیم تاریخ ورود تریاک و گسترش آن را به عنوان یک آفت اجتماعی در یابیم باید بررسی کنیم که از چه تاریخی پای اروپایی بدانجا باز شده ودر چه زمانی نخستین بازرگانی ملل غربی در کشور های یاد شده دایر گردیده است .

یک روز سر مور «  john more»  انگلیسی (   1806-1761 )  تریاک را برای مردم قحطی زده هند مفید دانست وگفت با مختصری تریاک می توان بر گرسنگی چیره شد و کوین سی «  Thomas Quincy » (نویسنده انگلیسی قرن نوزدهم که آثاری در ستایش تریاک دارد)را ترغیب کرد تا افیون را بستاید و آن را مائده آسمانی بخواند.

روز دیگر روفه «  Ruffe » ( نویسنده فرانسوی) استعمال افیون را به مقدار متعادل سودمند شمرد و به دنبالش دکتر کورتری «  Dr. Thibon de Courtery » رساله دکترای خود را در وصف تریاک آراست.

و بدین ترتیب  سیاست ویرانگرانه  گسترش افیون در شرق آغاز شد  و می توان  کمپانی هند شرقی « t he east  India company   » را پیشاهنگ این کاروان شوم دانست .

از میان کشور های خاور زمین ژاپن «  Japan » که فرهنگی پیش رفته و مردمی با هدف و پایان سنج داشت کمتر زیر بار استعمار رفت.

بایورش مغولان  به سرزمین چین و اشتغال آن کشور وسیله ایشان تریاک خوری نیز که از عادات مغولان بود در چین هم اندک اندک رخنه کرد..

چینی ها بر این عقیده اند که کشیدن تریاک نخست وسیله هلندی ها «  the Netherlands»  در اواخر خاندان مینگ « Minge » در کشورشان رواج یافت. ( 1368 تا 1644 میلادی  )

 تریاک کشی همانند توتون کشی نخست وسیله اسپانیایی های استعمارگر از بومیان امریکایی فرا گرفته شد. بعد هلندی ها تریاک را با توتون در آمیختند، و مانند سیگار کشیدند و مغرضانه به مردم آموختند، و برای پیش گیری از مالاریا که در کرانه های چین شیوع داشت سودمند شمردند.

سپس نوبت انگلیسی ها رسید که گام های فراتری برداشتند ومزورانه وپی گیرانه تر  راه هلندی ها را دنبال کردند.

در سال 1775 میلادی سازمان انحصار تجارت خارجی تریاک هلند و انگلیس بنیاد شد و کار گردانی آن به شرکت هند شرقی سپرده شد وبا کوششی که کمپانی مزبور نمود کشت ماده اهریمنی خشخاش سراسر هند وچین را فرا گرفت وبدین ترتیب انگلستان بزرگترین تولید کننده افیون شد و می بایست محلی برای مصرف آن به چنگ آورد. با دسیسه هایی که انجام پذیرفت بازار مناسب نیز در چین فراهم گردید.برای انگلستان آینده ملت چین و دیگر کشور ها اهمیتی نداشت آن ها به اعتراضات مکرر مردم چین توجه نداشتند حتی معد ودی بشر دوستان واقعی اروپایی به ویژه گروه کویکرز «  quakers »هم نتوانستند از گسترش فعالیت انگلستان در تولید و کشت تریاک جلوگیری کنند.روزی رسید که چین بیچاره تریاکی را که اصلا نمی شناخت جزو نیازمندی زندگانی اش گردید.

سرانجام در 1800 میلادی به موجب فرمانی ورود تریاک به چین و کشت آن ممنوع شد.اما انگلیسی بی رحم با آلوده کردن ماموران به رشوه و.... از راه قاچاق کار خود ش را می کرد.

ارزش تریاکی که در سال 1821 به چین وارد شد نزدیک هفت میلیون دلار ودر سال 1830 به یازده میلیون دلار رسید ودر سال 1832 از مرز پانزده میلیون دلار گذشت.

لین «Lin » نماینده تام الاختیار حکومت چین نامه ای به ملکه ویکتور یا «   queen Victoria » (   ویکتوریا 64سال پادشاهی کرد  )نوشت وضمن  بر شمردن زیان تریاک برای ملت چین از او خواست تا از دولت انگلستان بخواهد از دسیسه کاری دست بر دارد وبا دولت چین همگام شده تریاک را ریشه کن کنند اما جواب ملکه منفی بود.

چین مبارزه با قاچاق تریاک را جدی گرفت بنابراین دولت انگلستان در سال 1840 میلادی رسما به دولت چین اعلان جنگ نمود .جنگی نا برابر در حقیقت جنگ نبود کشتاری یک طرفه از مردمی بی گناه  وضعیف ،ملتی که گناهشان آرزوی رهایی از چنگال مرگبار افیون بود.

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
8 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز44
دیروز224
تا کنون2244216

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.