يكشنبه 4 اسفند 1398

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow تاریخ تریاک3 (تاریخچه مختصری درباره تریاک)-ج1

تاریخ تریاک3 (تاریخچه مختصری درباره تریاک)-ج1

تاریخچه مختصری درباره تریاک (2)

جنگ اول دو سال از 1840تا1842 طول کشید. در این جنگ انگلستان پیروز شد ،و عهد نامه سنگینی را به چین تحمیل کرد ،و در این عهد نامه پنج بندر به اضافه هنگ کنگ در اختیار قاچاچیان انگیلس در آمد .

دولت استعمار گر انگلیس و دیگر دولت های غربی ،تنها این بندر را نمی خواستند ،بلکه آنها هم سرزمین چین و  هم مردم این کشور را می خواستند ،در اختیار بگیرند. در آن دوران ملکه ویکتوریا که امپراتور هند هم بشمار می رفت، چنان مست غرور و فخر بود ،که هر چه دولت چین عجز و لابه می کرد، از ملکه جوابی نمی شنید . مردم و دولت چین و علیه انگلستان  شورش کردند و نبردی در سال 1858میان دو دولت آغاز شد،که تا 1858دنبال گردید . اما این بار هم انگلیسی ثروتمند ،پیروز شد،و این بار دولت چین چنان خوار و  ضعیف گشت ،که تمامی خاک کشور چین جولانگه انگلسی ها شد ،و ورود تریاک به این کشور آزاد گردید، در همان سال ها ست ،که چهل میلیون نفر چینی معتاد به تریاک شدند.

چینی ها صدمات بسیاری دیدند، و برای رهایی از بلای خانمانسوز اعتیاد خون دل ها خوردند،تا سر انجام با وضع قوانینی و همت و پشتکار مردم و تلاش دولت در جنگ با مصیبت اعتیاد پیروز شدند، و توانستند، خود را از  چنگال اهریمن افیون ،رها سازند.

دکتر گوستا لویون پزشک و پژوهشگر فرانسوی در این باره می گوید:

یکی از صفحات حزن انگیز تاریخ اروپا در  روابطش با چین ،ماجرای تریاک است ،و باز می افزاید ؛شاید روزی فرا رسد،که فرزندان اروپایی به کیفر اعمال شقاوت کارانه پدران خود برسند، و چین از آنها انتقام بگیرد / در مغان شوم

اکنون که به سال های  اولیه هزاره سوم رسیدم ،و توسعه و رشد چین را ملاحظه میکنیم ،به نظر می رسد، پیش بینی  دکتر گوستاو دارد به واقعیت های نزدیک می شود .

                   گیرم که خلق را به طریقی فریفتی

                                                               با دست انتقام طبیعت چه می کنی

امروز جهان غرب از خاک روسیه تا عمق قاره امریکا،نمی توان کشوری را یافت ،که دامان از آتش این فتنه خانمان سوز بر چیده باشد.

پیش از آن که بخواهیم  به مبحث ورود تریاک به زندگی تهرانیان بپردازیم، باید یاد آور شویم ،که ایرانیان تریاک را قرن ها پیش می شناختند، ولی این آشنایی به دوره پس از اسلام می رسد ،چون برخی از مورخین معتقدند تریاک پس از یورش تازیان  وارد ایران شد، زیرا می گویند؛ در کتاب اوستا و در ادبیات پارسی آن زمان هیچ اثری از  افیون نیست .

دکتر مارتین " Pr.Martin "  فرانسوی ، می گوید؛ اعراب عادت به تریاک خوری داشته و آن را با خود به ایران آوردند.

البته گروهی هم اعتقاد دارند ،که لشگر مغول این هدیه شوم ،را به دامان ایرانیان انداختند ،و دسته دیگر ی هم هست ،که این آشنایی را نتیجه جنگ نادر و ورود لشگریان او و اقامت ایشان در هندوستان می دانند .

به هر روی  در اسناد  گوناگون ذکر آشنایی ایرانیان را پیش از قرن نوزدهم میلادی با تریاک می توان مشاهده نموده و کم و بیش مصرف تریاک را به صورت  " حب " خوراکی در معدودی از مردم می شود،رد یابی کرد ، آنچه مهم است ،اینکه پیش از دوره ناصری در منابع  داخلی و خارجی هیچ آثاری از ذکر کشیدن تریاک یعنی تدخین آن در میان ایرانیان وجود ندارد ،و بقطع به یقین با توجه به نامه ها و گزارش های مامورین انگلیسی که در این عهد به دولت خود نوشته و از بررسی  و تدقیق منابع تاریخی ماخذ دیگر می گوییم در این دوره ابتدا کشت تریاک به طور گسترده باب شد، و سپس کشیدن تریاک و شیوع فراوان آن بین مردم رواج یافت .در حقیقت ایرانیان پس از قرن ها که تریاک را به صورت خوراکی و دم کرده استفاده می کردند و به اندازه رفع این نیاز در کنار دیگر گیاهان دارویی کشت  و مهیا می شد،در عصر ناصری بعد از اینکه کشت وسیع خشخاش آغاز شد ،رفته رفته تدخین تریاک هم شیوع یافت، که امروز نیز ادامه دارد.

 

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
8 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز44
دیروز224
تا کنون2244216

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.