دوشنبه 28 بهمن 1398

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow زنان نامدار تهران قدیم یادارالخلافه-4 مادام

زنان نامدار تهران قدیم یادارالخلافه-4 مادام

مادام حاجی عباس
                                                                      مادام تو گشت بهر ما ،دام
                                                                    دل در بر دام تست مادام
این خانم به عکس دیگر زنان نامدار تهران قدیم، ایرانی نیست بلکه اهل فرانسه است و ماجرایی شنیدنی دارد.
    
مادام (madam )کلمه ای فرانسوی است،به معنی بی بی،خانم،بانو،بیگم،خاتون/لغتنامه.
مادام حاجی عباس زنی بود که در فرانسه به عنوان معلم گلسازی انتخاب شد و به تبریز و سپس به تهران آمد.او در ایران پله های ترقی و شهرت را خیلی سریع پیمود و دیری نگذشت که در دربار محمد شاه قاجار به مقامی بالا دست یافت و در اندک زمانی نه تنها در دل مهدعلیا خود را جا کرد ،بلکه محمد میرزا را نیز شیفته خود ساخت.آنقدر که مشاور او شد و حتی قضایای خانوادگی و مسایل سیاسی آن ها را  تجزیه و تحلیل می کرد و راه حل ارایه می نمود.علاوه بر آن تربیت ناصرالدین میرزا و ملکزاده خانم را هم به عهده گرفت.
این خانم از بخت بلندش پنجاه سال پس از مرگ شوهرش زنده ماند و عمری طولانی کرد .در این پنجاه سال در دربار محمد شاه و ناصرالدین شاه فاتحانه جولان داد و اسب مرادش را شادمانه تاخت. وی روز ها ی پایانی عمر را با عنوان «مترجم اندرون» و حقوق1000 فرانک با وقاری بیش از پیش گذراند.
نویسنده کتاب منتظم ناصری در باره او می نویسد:
مادام گلساز فرانسوی زوجه حاجی عباس شیرازی که به دین اسلام مشرف شده به شغل خادمان حرم جلالت بر قرار گردید.
دوستی مادام با مهد علیا به جایی رسید که ناصرالدین میرزا و عزت الدوله را اغلب به عنوان فرزند خود یاد می کرد،و چون خود فرزندی نداشت، مهر ورزی او مقبولیت بیشتری می یافت.
حاجی عباس شیرازی ،نقاش عباس میرزا ولیعهد حدود سال 1235قمری با هزینه دولت به پاریس اعزام  شد تا در رشته گل سازی  و ساختن گل مصنوعی تحصیل کند، اما وی پیشترفتی حاصل نکرد.حاجی در بازگشت با کسب اجازه از محمد میرزا خانمی را با حقوق سالانه 8 هزار فرانک با خود همراه کرد .ولی در راه مادام زیبا فرصتی یافت و با فطانت و طنازی دل از حاجی ربود . واو را مجبور ساخت که از او خواستگاری کند وسرانجام با تشرف این خانم به اسلام به عقد او در آمد.
مادام با هوش پس از ورود به ایران زبان فارسی را هم بسرعت آموخت وبرای جا کردن خود در دل محمد میرزا و مهد علیا به هر کاری دست زد، ازآرایشگری اهل حرم تا مترجمی و از مشاوره خانوادگی تا تعلیم فرزندان محمد میرزا.
پس از مرگ فتحعلی شاه مادام همراه محمد میرزا به تهران آمد و در دوران سلطنت او در دربار بود و هنگام مرگ محمد شاه تا آمدن ناصرالدین میرزا وبر تخت نشستن وی، مهد علیا را در اداره کشور همراهی کرد.
مادام سرانجام در سال1295قمری،در 90سالگی در حالیکه در ناز ونعمت در دربار ناصری غوطه ور بود از دنیا رفت.
مادام حاج عباس هماره در کنار مهد علیا بودو او را در تصمیمگیری ها یاری می داد.از آن جمله در توطئه قتل امیر کبیر ،وی را همراهی کردو از تلاش نایستاد.

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
10 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز222
دیروز311
تا کنون2242818

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.