دوشنبه 28 بهمن 1398

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow سیب زمینی ( نخستین آشنایی تهرانیان با سیب زمینی)

سیب زمینی ( نخستین آشنایی تهرانیان با سیب زمینی)


 نخستین آشنایی تهرانیان با سیب زمینی
 در جوامع بشری هرچه به گذشته های دور تر بر گردیم، محدوده آیین و رسوم، عادات و اعتقادات،تنوع خوراک و پوشاک و... تنگ تر و کوچک تر می شود و یا بالعکس هرچه به قرن معاصر و به طریق اولی سال های اخیر نزدیک شویم،حوزه عملکرد رفتار های اجتماعی را وسیع تر و دامنه در برگیری آن ها را گسترده تر می یابیم .به عبارت دیگر در زندگی امروز بشر قوانین نوشته و نانوشته جهان شمول بسیاری بر جامعه سیطره یافته که تقریبا همه ملل و اهالی عالم را به نحوی مجبور به اطاعت و پیروی از آن کرده است .  اینکه جوامع بشری مانند قانون ظروف مرتبطه در علم فیزیک با ارتباط تنگاتنگی که امروز پیدا کرده است ،در بسیاری از رفتار های اجتماعی و ابعاد دیگرزندگی،دارد به سرعت به شرایطی یکسان نزدیک می شود . این فرایند، نتیجه ارتباط  جوامع با یکدیگر و یکسان شدن دانش و آگاهی آنان است.وجود ارتباطات الکترونیکی و دسترسی مردم از طریق شبکه های اینترنتی  انقلابی عظیم در زندگی مردم پدید آورده است.
 در گذشته سرعت انتقال دانش و اطلاعات بسیار کند بود وحتی با تفکرات وعقاید خاص و فضای بسته، بسیاری از گروه های قومی و مذهبی و غیره، دانش و اطلاعات خود را هرگز فاش نمی کردند.در بیشتر موارد صاحب دانش  و یا فن، سعی در پنهان کردن آن داشت، تا مبادا رازش فاش شود ،واو نتواند از دانش و فن خود بهره مند شود.این همان فوت کوزه گری بود. با این حال تاریخ تمدن بشر نشان می دهد،دانش و آگاهی مانندکاروانی می ماند که دایم در حرکت است و از نقطه ای به نقطه دیگر می رود و ضمن اشاعه دانش همزمان به انباشتن توشه خود نیز می پردازد.
وقتی امپراتوری هخامنشیان از چین تا شمال افریقا دامن گستراند .پادشاهان هخامنشی مردم را تشویق می کردند تا باانتقال دانش به یکدیگر، به آبادانی گستره وسیع حکومتی خویش کمک شود . به عنوان مثال داریوش از انتقال درخت پسته توسط کشاورزان از حوالی مرکز ایران با جغرافیای کنو نی به نقاط دیگر سرزمینشان نظیرغرب کشور یعنی سوریه و ترکیه فعلی بسیارخرسند شد. گستردگی کاشت پسته در نقاط مختلف جهان از آن عصر آغاز شد.از این طریق است که امروزکاروان معرفت بشر با چنین عظمتی ازحجم علم و دانش مواجه است.
تحولات علمی بشر در سده های اخیر بخصوص از سده نوزده میلادی به این سو موجب تغییرات گسترده ای در اقتصاد،صنعت ،سیاست و...شد.حاصل این تحولات  سرعت گرفتن انتقال دانش و آگاهی آدمیان از نقطه ای به نقطه ای دیگر گردیده است .
امروز کما بیش در همه جای دنیا غذاهایی راکه شکل بین المللی به خود گرفته است . می توان دید و یا بخش عمده ای از خوراکی ها در همه جا پیدا می شود. یکی از آن ها «سیب زمینی » است  که شایدهمه مردم عالم می شناسند.ولی یکی دو قرن قبل چنین نبود . هر منطقه ای از عالم خوراکی های مخصوص همان ناحیه رامی شناختند.
تاسیس سلسله قاجاریه در آخرین سال های سده هجدهم اتفاق افتاد .دوره سلطنت فتحعلی شاه باآغازین سال های سده نوزده همزمان شد. در این عصر اروپاییان پا به سرزمین ایران نهادند آنها با خود چیزهایی را می آوردند، هرچند همگی ماموریت داشتند تا با خود چیز های مهم تری را به سرزمین شان ببرند. آن ها اطلاعاتی مهم از وضع دربار و اخبار نظامی و سیاسی و حتی وضع زندگی مردم کوچه وبازار راکه مورد توجه ونیاز اروپا بود،  به دولت متبوع خود گزارش می کردند. اروپای تازه به قدرت رسیده و آماده دست اندازی به دیگرکشورها را این اخبار در دهه ها ی بعد  بسیار سود مند افتاد.

سیب زمینی، امروزه با تولید جهانی سالانه 300میلیون تن از اقلام اساسی مواد غذایی بشر به شمار می رود. این گیاه پیشینه 7000 ساله در خاک پرو دارد.فاتحان اسپانیایی در سال 1570 میلادی آن را به آمریکا شمالی آوردند.بعد ها به اروپا رفت و سپس در سفر خود سراسرنقاط جهان را در نوردید.

ورود سیب زمینی به تهران به دوره فتحعلی شاه باز می گردد،که سفیر انگلیس با خودآورد.گواینکه در این زمان شیوع عمومی نیافت و فقط در محدوده زندگی درباریان خلاصه شد، ولی در گذر زمان رفته رفته شیوع عام یافت.در دوره پادشاهی ناصرالدین شاه از طریق باغبانان فرنگی و آمد و شدی که ایرانیان به اروپا داشتند و یا اروپاییانی که به ایران می آمدند، بسیاری از صیفی ها و به اصطلاح فرنگی جات از قبیل گوجه فرنگی ،هویج فرنگی و... در ایران شایع و رایج شد.ایرانی ها روز های نخست آشنایی با این گیاه بدان آلو ملکم می گقتند.در اسناد قدما کچالو نیز بدان گفته شده است.
اعتمادالسلطنه در این باره در المآثر و الآثار نوشته است:
«شیوع استعمال سیب زمینی-این نعمت معتدبها که اصلا امریکی است اگر چه از عهد خاقان مغفور فتحعلی شاه به توسط سر جان ملکم سفیر حکومت کنپانی(کمپانی) هندوستان مقیم در بار دارالخلافه طهران وارد ایران گردید و در دوران شاه مرحوم محمد شاه  قاجار به تربیت حاجی میرزا آقاسی اندک رواجی پذیرفت ولی به سرحدی نرسید که  مانند سایر زراعات از ارتفاعات  ایران به شمار آید. امروز از اقوات عمومی محسوب است و هر دو صنفش در نزد توانگر و درویش مرغوب.»

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
12 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز226
دیروز311
تا کنون2242822

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.