دوشنبه 28 بهمن 1398

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow کافه نادری

کافه نادری

کافه نادری
با اینکه از اواخر دوره ناصری، تهران، شاهد تحولاتی در بسیاری ازابعاد زندگی ساکنانش بود، وتهرانیان بطور اخص وساکنان دیگر شهر ها بطور اعم، تجربه آشنایی با پدیده های تازه  انقلاب صنعتی از قبیل سینما،دوربین عکاسی،راه آهن و...را پیدا کرده بودند،اما با روی کار آمدن پهلوی،این تغییرات شتاب بیشتری گرفت.
شروع فعالیت کافه نادری به عصر پهلوی تعلق دارد.با روی کار آمدن رضا شاه،زندگی مردم در ابعاد مختلف دچار دگرگونی بسیاری شد. از معماری گرفته تا رسوم و عادات مردم ، طرز زندگی تا نوع لباس وپوشاک و... هر کدام در جریان این تحولات به نحوی تاثیرپذیرفتند. پیدایی نسل جدیدی از کافه رستورانها و غذاخوری ها به این دوره تعلق دارد .
از میدان توپخانه تا میدان فردوسی محله دولت دوره ناصرالدین شاه را تشکیل می داد. این محله تازه ساز درآن عصرازعمارات و باغ هایی نظیر برج نوش وباغ ایلخانی،باغ امین السلطان، باغ سفارت انگلیس و...تشکیل شده بود.در جریان توسعه روزافزون تهران عمر این باغ ها دیری نپایید ،ودر سال های بعد رفته رفته باغ ها به قطعات کوچکتر تقسیم و بناهایی در آنها ساخته شد.هرچند محله دولت در آغاز عصر پهلوی هدف رجال و اعیان دوره جدید در ایجاد بنا و اسکان بود، ولی با گذشت سالهای اولیه و با کشیده شدن تهران به شمال خیابان شاهرضا(انقلاب فعلی) و ... باز هم کار بری اراضی این محله شروع به تغییر کرد و با خروج رجال از این محله ،کم کم فضا های تجاری جای آنها را گرفتند.
در این دوره گذار،کافه های زیادی در آن باغها ،از قبیل کافه باغ شمیران،کافه کانتینانتال، و... احداث شد. کافه نادری یکی از پر آوازه ترین آنهاست.این کافه را یک مهاجر روسی با نام خاچیک مادیکیانس در سال 1306شمسی دایر کرد. در آن از غذاهای اروپایی از قبیل بیفتک،بیف استرو گانف، و دسر و...بستنی،قهوه ترک،کافه گلاسه و...پذیرایی می شد .هرچند از اواخر دوره قاجاریه تهرانی ها با غذا خوری های اروپایی و آداب و رفتار رایج در آنها آشنا شده بودند، اما این کافه به سهم خود با پذیرایی غذاهای جدید و خدمه(گارسون)تعلیم دیده  با لباس مرتب و یک شکل و استفاده از کارد و چنگال و میز وصندلی و...در رواج بیشتر این پدیده اجتماعی میان تهرانیان کوشید.
باید از یاد نبرد،مباحث سیاسی و اصلاح طلبانه از اواخر دوره ناصرالدین شاه میان برخی از شاهزادگان و رجال متعرض و روشنفکران، بطور غیر محسوس و پنهانی انجام می شد،و با پیروزی مشروطه خواهان این گونه مباحث بیش و کم به دسته ای امکنه عمومی و معدودی از قهوه خانه ها نظیرقهوه خانه یوز باشی در پشت شمس العماره و...هم کشیده شد.
باخروج رضا شاه ازکشور در سال 1320 و اشغال ایران توسط قوای متفقین و روی کار آمدن محمد رضا شاه جوان و کم تجربه، فضای سیاسی بازی در کشور پدید آمد، که مناسب فعالیت های سیاسی و اجتماعی بسیاری از فعالان آن عصر بود.در فاصله سالهای1320 تا 1332یعنی بین دو دیکتاتوری اول و دوم پهلوی، مطبوعات و احزاب سیاسی یکی پس از دیگری شروع به فعالیت کردند .در این سال ها روشنفکران با آزادی در اماکن عمومی به مباحثه ادبی و مجادله سیاسی و گفتگو هایی از جنس هنر و موسیقی و...که تقلیدی از کشور های اروپایی چون؛ روسیه و فرانسه بود، دست می زدند.کافه ها و برخی از قهوه خانه ها و...بهترین و مناسب ترین جا برای این منظور بود،وکافه نادری مشهور ترین آنها در این دوره است.
صادق هدایت،صادق چوبک،احمد شاملو،نادر نادر پور،اخوان ثالث،انجوی شیرازی،ناتل خانلری و...شاخص ترین روشنفکران و نخبگان آن دوران بودند.
به کافه رستوران نادری بعدها قنادی و مهمانخانه نیز افزوده شد،و با گذشت زمان بر شهرتش هم افزون گردید.پس از خاچیک مدیریت کافه نادری، ابتدا به پسر بزرگش گریگور و بعد ازاو به دیگر پسرش آییک رسید.

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
17 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز220
دیروز311
تا کنون2242816

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.