چهارشنبه 2 مهر 1399

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow تپه میل

تپه میل

تپه میل
ری بر خلاف تهران که فاقد هر گونه سابقه و آثار کهنسال تاریخی است،از پیشینه ای هزاران ساله برخوردار است.دیرینگی تاریخی ری به شهر های عظیم تمدن باستان چون؛بابل و نینوا پهلو می زند.در این نقطه از گستره وسیع تهران آثار بیشماری از دوره های مختلف پیش از تاریخ تا سده های شش و هفت هجری،یعنی زمان حمله مغول و بروز زلزله موجود است.تپه میل یکی از آن آثار می باشد،که در این مطلب به شرح آن می پردازیم:
این اثر تاریخی در تاریخ 11 بهمن ماه 1334 زیر شماره 408 در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است.
بنای منفرد و دور افتاده در سه کیلومتری شمال شرقی جاده خراسان و 12 کیلومتری مشرق تهران در مجاورت دهکده ای به همین نام ( زندان ) واقع شده است. ساختمان آن تماما ً از سنگ و گچ بوده، فقط طاق های ضربی طبقه دوم با آجر احداث شده است . وضع ساختمان و ابعاد آجر ها بخوبی می رساند، که بنای مزبور متعلق به دوران آل بو یه و سلجوقی ( قرن 4و5 هجری ) است . در هر یک از دو طبقه بنا ، چهار اطاق در چهار گوشه آن قرار دارد، و در فواصل آنها هم راهرو های عریض و محوطه مرکزی واقع می باشد. مدخل آن روزنه ای در انتهای جنوبی راهرو طبقه دوم بوده است .
تپه میل از جمله آثاری است،که توجه مسئولان و مردم منطقه را در نگاهداری از آن می طلبد.

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
7 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز7
دیروز552
تا کنون2321639

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.