دوشنبه 28 بهمن 1398

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow تپه میل

تپه میل

تپه میل
ری بر خلاف تهران که فاقد هر گونه سابقه و آثار کهنسال تاریخی است،از پیشینه ای هزاران ساله برخوردار است.دیرینگی تاریخی ری به شهر های عظیم تمدن باستان چون؛بابل و نینوا پهلو می زند.در این نقطه از گستره وسیع تهران آثار بیشماری از دوره های مختلف پیش از تاریخ تا سده های شش و هفت هجری،یعنی زمان حمله مغول و بروز زلزله موجود است.تپه میل یکی از آن آثار می باشد،که در این مطلب به شرح آن می پردازیم:
این اثر تاریخی در تاریخ 11 بهمن ماه 1334 زیر شماره 408 در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است.
بنای منفرد و دور افتاده در سه کیلومتری شمال شرقی جاده خراسان و 12 کیلومتری مشرق تهران در مجاورت دهکده ای به همین نام ( زندان ) واقع شده است. ساختمان آن تماما ً از سنگ و گچ بوده، فقط طاق های ضربی طبقه دوم با آجر احداث شده است . وضع ساختمان و ابعاد آجر ها بخوبی می رساند، که بنای مزبور متعلق به دوران آل بو یه و سلجوقی ( قرن 4و5 هجری ) است . در هر یک از دو طبقه بنا ، چهار اطاق در چهار گوشه آن قرار دارد، و در فواصل آنها هم راهرو های عریض و محوطه مرکزی واقع می باشد. مدخل آن روزنه ای در انتهای جنوبی راهرو طبقه دوم بوده است .
تپه میل از جمله آثاری است،که توجه مسئولان و مردم منطقه را در نگاهداری از آن می طلبد.

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
11 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز229
دیروز311
تا کنون2242825

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.