چهارشنبه 2 مهر 1399

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow آسیاب باغ فیض

آسیاب باغ فیض

آسیاب باغ فیض
آسیاهایی که در گستره تهران به کار اشتغال داشتند،مانند اغلب نقاط ایران، همگی آبی بودند. زیرا دراینجا باد دایمی که در تمام فصول از جهتی ثابت بوزد، وجود نداشت.طرز کار آسیا های آبی بدین نحو بود، که آب را از طریق جوی به آنجا می رساندند،و نیروی آب چرخ آسیا را که در نقطه پایین تر قرار داشت، به گردش در می آورد،و چرخیدن آن موجب گردش سنگ رویی آسیا بر سنگ زیرین، وآرد کردن گندم یا دانه های دیگری که آسیابان در میانشان می ریخت، می شد.
 در گذشته آبادی و روستاهای اطراف تهران هر یک دارای آسیابی بود، که در این اواخر با به کار افتادن آسیاب های موتوری،کارآنها تعطیل شد،و مدت ها پیش از آنکه شهر تهران گسترش یابد،و آن آبادی ها جزو محدوده شهر در آید، فضای سر سبز اطراف آن آسیاب ها تفرجگاه تهرانیان گردیدهرچند بزودی این دوره هم به پایان رسید، و پیش از ساختمان سازی در اراضی آن ها، اطراف آسیاب ها از صورت تفرجگاه عمومی خارج شد، و مورد استفاده عده ای خاص واقع گردید.تا اینکه سر انجام تمامی دیه های اطراف پایتخت در کام این کلان شهر فرو رفت،و ناپدید شد،و امروز حتی یکی از آن همه آسیاب ها باقی نیست،تا فرزندان این سرزمین بتوانند، نمونه ای از ابنیه اجدادی خویش را مشاهده کنند.
آبادی باغ فیض در شمال غربی تهران و از نظر تقسیمات کشوری جزو بخش کن بشمار می رفت.فرهنگ جغرافیایی ایران جمعیت آنرا295تن و فاصله آنرا تا تهران 5کیلومتر یاد کرده است. آسیاب باغ فیض یکی از مشهورترین آسیاب های این ناحیه بوقت آبادانی بود.

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
9 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز11
دیروز552
تا کنون2321643

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.