دوشنبه 28 بهمن 1398

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow قنات نظامیه و آسیاب نطام الملک تهران

قنات نظامیه و آسیاب نطام الملک تهران

قنات نظامیه و آسیاب نظام الملک تهران
حیات در کاینات بی آب ممکن نیست،و در سرزمینی خشک ،چون ایران بدیهی خواهد بود،که آب به ارج و قربی بلند مرتبه تا حریم تقدس دست یابد،آنقدر که داریوش کبیر هخامنشی برای تمامی نسل های ایرانی آب و راستگویی را امنیت و آسایش دانسته و از درگاه اهورایی ایزد منان با دعایی در خواست کرده:
«پروردگارا کشور مرا از دروغ،و از دشمن،از خشکسالی مصون بدار»
 در اوستا کشاورزی و آب  مورد ستایش قرار گرفته ،و دستیابی به آندو  توام با سختی و رنج دانسته شده است.
ایرانیان باستان هزاران سال قبل توانستند، با اختراع قنات،سازه ای هیدرولیکی را به بشریت هدیه کنند،که بدون صرف انرژی و آلودن محیط زیست، آب را از اعماق زمین بطور پیوسته و دایم به سطح آرند، و مصرف نمایند.
آسیاب کارگاهی آبی بود،که انسان به کمک انرژی آب  می توانست،  گندم و دانه های دیگر را آرد نماید. در تهران قدیم تعداد فراوانی قنات دایر بود،که آب را از مناطق دور و نزدیک  از اراضی بالا دست شمال تهران به شهر منتقل می کرد.هرچند اکنون پاره ای از این قنات ها خشک شده است، اما تعدادی از آنها هنوز دایر و آباد است.در گستره تهران آبادی ها هر یک دست کم یک آسیاب در پایین دست مظهر قنات دایر بود.
 تهران دو آسیاب با نام نظام الملک داشت ، یکی در حوالی میدان مازندران و دیگری بالاتر از آن در خیابان انقلاب. این دو آسیاب را در شرح قنات نظامیه می یابیم:
قنات نظامیه یکی از صد ها قنات دایر پهنه تهران بود،که از شمال شرقی شهر، سرچشمه می گرفت، و به طرف جاده تهران نو ( آن روزها به خیابان نارمک معروف بود )سرازیر می شد. در غرب خیابان مذکور داخل منازل شده، کوچه عظیم پور را به عمق 6 متر و کوچه شکوفه را در عمق 5/3 متری به فاصله 50 متری خیابان نارمک، قطع کرده، از خیابان آسیاب سردار به فاصله 100 متری سه راه نارمک، در ژرفای 5/1 متر گذشته، آسیاب نظام الملک را در شمال خیابان انقلاب گردانده به عمق 8 متر پایین می رفته، و سپس خیابان انقلاب را در عمق 6 متری قطع می کرد، و آنگاه وارد منازل می شد، خیابان مازندران را به عمق 5/3به فاصله 100 متری غرب خیابان قدوسی، نزدیک کوچه واحدی قطع کرده،وارد منازل می شد، و کوچه های واحدی و سعیدالملک را نیز قطع و از خیابان کیوان در 120 متری شرق میدان مازندران گذشته، سپس دومین آسیاب نظام الملک را گردانده 8 متر ژرفا پیدا می کرد. آنگاه خیابان خورشید ( فخر آباد) را درفاصله 150 متری شرق میدان دروازه شمیران در عمق 7 متری قطع می کرد، و وارد پارک امین الدوله می شد، و در جنوب کوچه قائن و مقابل کوچه دانشسرای عالی ، خیابان نظامیه را از شرق به غرب قطع می نمود – در این نقطه، قنات بهارستان را قطع کرده، و از زیر آن می گذشت – سپس از قسمت غربی خیابان نظامیه پایین آمده، در مقابل خیابان ژاله( شهدا) به ژرفای 4 متر می رسید، و از امتداد خیابان نظامیه تا میدان بهارستان پایین آمده، در آنجا منحرف می شد، و از زیر میدان عبور نموده، و در جنوب میدان بهارستان (لقانطه سابق) آب نما می شد. 

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
12 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز237
دیروز311
تا کنون2242833

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.