يكشنبه 6 مهر 1399

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow قنات نظامیه و آسیاب نطام الملک تهران

قنات نظامیه و آسیاب نطام الملک تهران

قنات نظامیه و آسیاب نظام الملک تهران
حیات در کاینات بی آب ممکن نیست،و در سرزمینی خشک ،چون ایران بدیهی خواهد بود،که آب به ارج و قربی بلند مرتبه تا حریم تقدس دست یابد،آنقدر که داریوش کبیر هخامنشی برای تمامی نسل های ایرانی آب و راستگویی را امنیت و آسایش دانسته و از درگاه اهورایی ایزد منان با دعایی در خواست کرده:
«پروردگارا کشور مرا از دروغ،و از دشمن،از خشکسالی مصون بدار»
 در اوستا کشاورزی و آب  مورد ستایش قرار گرفته ،و دستیابی به آندو  توام با سختی و رنج دانسته شده است.
ایرانیان باستان هزاران سال قبل توانستند، با اختراع قنات،سازه ای هیدرولیکی را به بشریت هدیه کنند،که بدون صرف انرژی و آلودن محیط زیست، آب را از اعماق زمین بطور پیوسته و دایم به سطح آرند، و مصرف نمایند.
آسیاب کارگاهی آبی بود،که انسان به کمک انرژی آب  می توانست،  گندم و دانه های دیگر را آرد نماید. در تهران قدیم تعداد فراوانی قنات دایر بود،که آب را از مناطق دور و نزدیک  از اراضی بالا دست شمال تهران به شهر منتقل می کرد.هرچند اکنون پاره ای از این قنات ها خشک شده است، اما تعدادی از آنها هنوز دایر و آباد است.در گستره تهران آبادی ها هر یک دست کم یک آسیاب در پایین دست مظهر قنات دایر بود.
 تهران دو آسیاب با نام نظام الملک داشت ، یکی در حوالی میدان مازندران و دیگری بالاتر از آن در خیابان انقلاب. این دو آسیاب را در شرح قنات نظامیه می یابیم:
قنات نظامیه یکی از صد ها قنات دایر پهنه تهران بود،که از شمال شرقی شهر، سرچشمه می گرفت، و به طرف جاده تهران نو ( آن روزها به خیابان نارمک معروف بود )سرازیر می شد. در غرب خیابان مذکور داخل منازل شده، کوچه عظیم پور را به عمق 6 متر و کوچه شکوفه را در عمق 5/3 متری به فاصله 50 متری خیابان نارمک، قطع کرده، از خیابان آسیاب سردار به فاصله 100 متری سه راه نارمک، در ژرفای 5/1 متر گذشته، آسیاب نظام الملک را در شمال خیابان انقلاب گردانده به عمق 8 متر پایین می رفته، و سپس خیابان انقلاب را در عمق 6 متری قطع می کرد، و آنگاه وارد منازل می شد، خیابان مازندران را به عمق 5/3به فاصله 100 متری غرب خیابان قدوسی، نزدیک کوچه واحدی قطع کرده،وارد منازل می شد، و کوچه های واحدی و سعیدالملک را نیز قطع و از خیابان کیوان در 120 متری شرق میدان مازندران گذشته، سپس دومین آسیاب نظام الملک را گردانده 8 متر ژرفا پیدا می کرد. آنگاه خیابان خورشید ( فخر آباد) را درفاصله 150 متری شرق میدان دروازه شمیران در عمق 7 متری قطع می کرد، و وارد پارک امین الدوله می شد، و در جنوب کوچه قائن و مقابل کوچه دانشسرای عالی ، خیابان نظامیه را از شرق به غرب قطع می نمود – در این نقطه، قنات بهارستان را قطع کرده، و از زیر آن می گذشت – سپس از قسمت غربی خیابان نظامیه پایین آمده، در مقابل خیابان ژاله( شهدا) به ژرفای 4 متر می رسید، و از امتداد خیابان نظامیه تا میدان بهارستان پایین آمده، در آنجا منحرف می شد، و از زیر میدان عبور نموده، و در جنوب میدان بهارستان (لقانطه سابق) آب نما می شد. 

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
8 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز552
دیروز764
تا کنون2324404

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.