سه شنبه 1 مهر 1399

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow زندان هارون الرشید یا آتشکده ساسانی

زندان هارون الرشید یا آتشکده ساسانی

 زندان هارون الرشید یا آتشکده ساسانی
 چنانکه بار ها اشاره شد،شهر تهران از لحاظ تاریخی سابقه و پیشینه کهن ندارد . لیکن گستره وسیع تهران پیشینه ای برابر با نه هزار سال دارد. منطقه جنوب تهران شهر با عظمت ری یکی از ده ها نقطه کهنسال این گستره قدیمی است.ری(راگا) معروف به « شیخ البلاد » بسیار کهنسال و باستانی است ،و از حیث قدمت با بابل و نینوا پهلو می زند، و از زمان قبل از ماد ها وجود داشته ،که در قرن ششم هجری در اثر حمله مغول ویران گردید .
در تمام حوزه اطراف قصبه حضرت عبدالعظیم و جلگه ورامین و خوار آثار زیادی از دوران های قدیم ایران و مخصوصاً ساسانی متفرق می باشد، و مکرر میسیون ها و محققین فرانسوی و آلمانی و اخیرا آمریکا یی به سراغ آنها رفته خاک های آوار و پرده های جهل را از چهره کهنسال بعضی از آنها بر داشته اند.
          بفاصله ده کیلو متری( 9700 متر) در مشرق حضرت عبدالعظیم سمت چپ جاده قدیم خراسان در دامنه کوه های مسگر آباد، در میان دره تنگنایی ، یک آبادی کوچک و بی خانوار جا گرفته است ،که دارایی آن منحصر به چند مزرعه و چند صد درخت انار و انجیر به انضمام توتستان محقری می باشد. تنها نشانه این آبادی چنار های کهنسالی است ،که اطراف استخر کاشته شده، و از دور سروکله خود را به کسانی که از کنار کارخانه غنی آباد نشان می دهد.این بنا هم چون سایر آتشگاه ها که مرتفع یا در بلندی دامنه کوه ها ساخته می شده،بنا گردیده ، بعلاوه ظرافت کاری و علاقه مندی های خاصی در ساختمان بنا بکار رفته است، و شکل متقارن خشک غیر عادی که به آن داده اند، می نماید ،که بنیان این عمارت با علائق مذهبی و مقرارت روحانی توام بوده است .
برای رفتن به محل پس از آن که از جاده غنی آباد وارد جاده خراسان شدند اندکی بسمت جنوب می رود طرف چپ قهوه خانه کوچکی دیده می شود و از پهلوی آن کوره راهی مستقیما ً تا پای زندان می رود.
زندان هارون الرشید،بنایی با هیئت مکعب مستطیل است.ساختمان دو طبقه زندان ارتفاعی برابر با نه متر و طول و عرض مساوی 30/30*30/30متر از سنگ و گچ در حدود 1100سال قبل ساخته شده است.مرحوم حجت بلاغی فاصله زندان تا ری را دوازده کیلومتر یاد کرده است.جمعی بر این نظرند که این بنا متعلق به دوره آل بویه است،هر چند «آندره گدار »با این نظر مخلفت کرده و گفته است،ساختمان زندان از آثار سلجوقیان می باشد.

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
9 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز525
دیروز510
تا کنون2321605

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.