سه شنبه 1 مهر 1399

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow آسپیران(آموزشگاه پاسبانی و...درنظمیه)

آسپیران(آموزشگاه پاسبانی و...درنظمیه)

آسپیران
بشر از هزاران سال قبل دانست. زندگی اجتماعی او که  با شرکت همنوعان شکل گرفته ، مستلزم وجود قوانین و مقرراتی است. قوانینی که در آن روابط افراد آن اجتماع تعریف شده باشد ،تا با توجه و احترام بدان قوانین، آحاد جامعه بتوانند، زندگی توام با آسایش و آرامشی داشته باشند. با احترام به قانون، می توان نظم را در جامعه پدید آورد.و برای اجرای قانون و ایجاد نظم نیاز به افرادی تعلیم دیده و آموزش یافته است. تشکیلاتی که در ایران از دوران باستان تا عصر قاجاریه ،عهده دار امرنظم و امنیت بوده، تاریخ پر فراز و نشیبی داشته است،در سده های اخیر فقط صفویان توانستند،بعد از دوران درخشان حکومتی قبل از اسلام با ایجاد دولت مرکزی مقتدر و دیوانسالارانه ای نظم و قانون هماهنگ و سراسری را در کشور نهادینه کنند، و اساس و بنیادی منظم بر جامعه ایرانی حاکم نمایند،ولی با انقراض این سلسله دیگربار آن نظم مقتدر دیوانسالارانه مرکزی و سراسری تکرار نشد .گو اینکه قاجاریه با بدرازا کشیده شدن سلسله اش، فرصت خلق تشکیلاتی منظم را داشت، ولی چون قاجاریان معتقد به حکومت مرکزی نبودند،و اداره کشور را منطبق بر روش های ایلیاتی و قبیله ای مدیریت می کردند، و حکام در ایالات و ولایات خود هر یک اختیاری تام در حوزه فرمانروایی خود داشتند، هر گز تشکیلات یکپارچه ملی، پدید نیامد، تا اینکه امیر کبیر در اوایل دوره ناصری اقداماتی در این زمینه انجام داد،و با ایجاد سازمان خفیه و قراولخانه هایی در تهران گامی را در این راه بر داشت، اما با قتل او این اقدام بجایی نرسید.
بعد ها میرزا حسین خان مشیرالدوله تشکیلات نظمیه را بنا نهاد. ناصرالدین شاه در سال 1294قمری که به اروپا رفته بود، کنت دو مونت فورت اتریشی را استخدام کرد، و نظمیه تهران را بدو سپرد.کنت مقرراتی را برای ایجاد نظم در تهران به مرحله اجرا گذارد ،و اعضای پلیس را لباس یک شکل(اونیفرم)پوشاند ،وآنانرا برای تصدی امور نظمیه آموزش داد.
بعد از سال ها تحولات و تغییرات در حکومت کشور و نیز در اداره نظمیه تهران، در سال 1291شمسی، زمانیکه عین الدوله وزارت کشور را به عهده داشت،نظمیه تهران به ژنرال یالمارسن سوئدی سپرده شد.همراهان این افسر سوئدی وستداهل،برگدال و ارفاس و... بودند،که اداره نظمیه را به عهده گرفتند.نخستین قدم آنان تعلیم افسران و افراد نظمیه بود.بر این اساس  آموزشگاهی برای آژان ها(پاسبانها) و آموزشگاهی دیگر با سطحی بالاتر برای تعلیم کارمندان و صاحب منصبان اختصاص یافت،که آنرا آموزشگاه آسپیرانی می خواندند.فارغ التحصیلان این آموزشگاه را آسپیران می گفتند. آسپیرانها که از دانش پلیسی برتری نسبت به کارکنان تعلیم ندیده قدیمی و پاسبانها برخوردار شده بودند ،کم کم مقامات مهمتر و کاراگاهی را اشغال کردند،و از این بابت تفاخر می کردند.
در کتاب «پلیس ایران» در باره تشکیل آموزشگاه آسپیرانی چنین می خوانیم:
«...در سال 1291 خ. محمد علی خان علاء¬السلطنه رییس¬الوزراء شد. او عین¬الدوله را به وزارت کشور انتخاب کرد. در این دوران پس از مدتی « وستداهل » (Vestedahal) رییس نظمیه (پلیس) شد، و او برای آموزش افراد نظمیه ، دو آموزشگاه تأسیس کرد، که دوره آموزشی آنها شش ماهه بود. اولی آموزشگاه آژان ( پاسبان ) ها که خواندن و نوشتن و نحوه کار پلیس را آموزش می¬داد. دیگر آموزشگاه « آسپیرانی» که کارمندان و صاحب منصبان نظمیه تعلیمات سطح بالاتری را می دیدند،وبه اصطلاح کارآگاهی را می آموختند.
آموزگاران این دو آموزشگاه ارفاس (Erfas) و ستداهل و برگدال (Bergdal) بودند، که با کمک مترجم به کار خود می پرداختند ...»

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
16 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز543
دیروز510
تا کنون2321623

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.