چهارشنبه 2 مهر 1399

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow زنان نامدار تهران قدیم یا دارالخلافه-5(بانو طوبی آزموده

زنان نامدار تهران قدیم یا دارالخلافه-5(بانو طوبی آزموده

زنان نامدار تهران -بانوطوبی آزموده
طوبی آزموده فرزند میرزا حسن خان سرتیپ از اهالی قشون بود.او در سال 1295قمری برابر با 1255شمسی، در تهران چشم به جهان گشود، و در چهارده سالگی با میرزاعبدالحسین خان میر پنج ازدواج کرد.بعد ها از وی جدا شد.
طوبی، پدری با سواد و روشنفکر داشت . همو بود ،که گام های نخستین سواد را در خانه بدو آموخت،و با فراهم کردن شرایط مناسب و حضور معلمان سرخانه، فرزند خردسالش را با گلستان علم و دانش آشنا کرد. شمیم طرب انگیز گلستان علم و دانایی ،این نهال نوپا و خوش نسل را طراوت بخشید،و به طریق شکوفایی انداخت .طوبی، بدان روزگار سخت، توانست زبان های پارسی،عربی و فرانسه را در کنار علم رایج زمان خود، بیاموزد.
سالهای نوجوانی و جوانی این بانوی گرانسنگ در فضای سیاسی و اجتماعی خاصی گذشت.فضایی که آبستن حوادث عظیمی بود.در آن سال ها، جنبش آزادی خواهی ایرانیان، رفته رفته قوام و دوام می یافت،و کم کم از کنج پنهان خانه ها بدر می آمد،و در اجتماع رخ می نمود.این نهضت که منتهی به انقلاب مشروطیت شد،در پایتخت با حرارت و شدت بیشتری دنبال می شد. در انقلاب مشروطیت،اقشار مهمی از جامعه نقش داشتند.زنان که پیش تر(زنان محله چال میدان در جریان گرانی و نایابی نان، جلوی ناصرالدین شاه را گرفتند، و او را مجبور به اتخاذ تصمیم جدی در این باره نودند.)نقش موثر خود را در امور اجتماعی به ثبوت رسانده، و بدنبال سهم بیشتری در جامعه بودند،دریافتند،علم و دانایی، پایه واساس استوار حضور ارجمندانه آنها در جامعه است.از این روی، زنان پیشرو در اجتماع خود، کوشیدند،تا دیگران را برای رسیدن به این آرزوی دیرینه همراه سازند.در میان آن زنان قرعه به نام بانو آزموده افتاد،تا اولین مدرسه دخترانه را در تهران تاسیس کند ،و بدین ترتیب بزرگترین آرزوی زنان را جامه عمل بپوشانند. 
بانو آزموده در تهران نخستین مدرسه دخترانه را به نام « پرورش» در سال 1321قمری( 1282خورشیدی) افتتاح کرد. اما به دلیل ضدیت و فشار مخالفان فرهنگ، عمر این مدرسه پس از چهار روز فعالیت به سر آمد.ماموران دولت با تهدید و فحاشی مدرسه را بستند.
پس از پیروزی نهضت مشروطیت و در سال 1326قمری (1287خورشیدی) بار دیگر این بانوی فرهیخته با مشقات فراوان و مخالفت های بسیاری دبستان «ناموس» را در خیابان فرمانفرما(=شاهپور=وحدت اسلامی)نزدیک چهار راه حسن آباد گشود.وی تعالیم مذهبی و علم حدیث و آموزش قرآن را در میان دروس مدرسه گنجاند،و برای ایجاد هماهنگی با شرایط روز جامعه سالی یکبار روضه خونی ، در مدرسه ترتیب می داد.
حضور معلم مرد در مدرسه،امکان نداشت،زیرا بهانه به دست مخالفان می داد،و از دیگر سوی معلم زن هم نبود ،بنابراین خانم آزموده به کمک جمعی، کتاب هایی برای محصلان فراهم کرد،و خود تعلیم دانش آموزان را به عهده گرفت.او با استقامت بسیاری در راهی که بر گزیده بود،موفق شد،در سال 1307خورشیدی،نخستین دبیرستان دخترانه تهران را تاسیس کند.
در این میان ،نباید همراهی موثر عده ای را به خانم آزموده در موفقیت ایشان نادیده گرفت. نقش و کمک جمعی از اهالی معارف و بزرگانی که خود طلایه دار گسترش علم و دانش و ابداع شیوه جدید تحصیل بدان روزگار بودند،افرادی چون؛ میرزا حسن رشدیه، نصیرالدوله،سیدجوادخان سرتیپ و ادیب الدوله.
 شمس الدین رشدیه دراین باره می نویسد:
«در سال 1326 ق. شادروان بانو طوبی آزموده ( رشدیه ) به مساعدت و همراهی های معنوی پدرم مدرسه ناموس را در خیابان شاهپور، نزدیک چهار راه حسن آباد تأسیس کرد.../ تهران به روایت تاریخ .

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
12 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز2
دیروز552
تا کنون2321634

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.