يكشنبه 4 اسفند 1398

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow تاج بخش های پایتخت-ج1

تاج بخش های پایتخت-ج1

تاج بخش های پایتخت :

چه دانی که فردا چه زاید سحر 
به مناسبت در گذشت شعبان جعفری که می گویند پس از کودتای1332 خورشیدی به" تاج بخش" شهرت یافت، بنا داریم تاج بخش های  این دو قرن پایتخت را معرفی کنیم. البته موضوع رااز منظرعقیدتی- سیایی نمی گریم وکاری نداریم که اصولا "تاج "بخشودنی است یا گرفتنی وهر کدام از ان دو دارای چه خوصوصیاتی است وایا تاجی را که بخشیدند ماندگار خواهد بود یا خیر ویا این که به مصداق " باد اورده را باد خواهد برد "ان را باد خواهد برد وتاجی را که خود به سختی به چنگ اری ،چگونه تاجی است .

بی تردید این تفاوت بسیار است.  اشاره به سخن حکیم توس  است :

چوفردا براید بلند افتاب                              
                                        من و گرز و میدان و افراسیاب
گو این که امروز پس از گذشت 30سال از پیروزی انقلاب اسلامی دیگر نه تاجی مانده است و نه تاجداری که بخواهیم به آن ها بپردازیم ، ولی اگر تاج را نمادی از ارزوی بشر فرض کنیم ، در این صورت تا پایان عمر کره خاکی می توان سخن گهر بار حکیم فردوسی را ملکه ذهن کرد وچراغ راه که در میدان زندگی ، توهستی وغول مشکلات و آن چه تو در اندیشه داری  تاچگونه از ازمایش زندگی به در ایی .

در تاریخ کمی بیش از 200 ساله پایتختی تهران به چند تاج بخش بر می خوریم . دو تن در دوران قاجاریه واخرین به دوره سلطنت محمدرضا پهلوی تعلق دارد .

1-اولین کسی که در تاریخ قاجاریه وتاریخ پایتختی تهران به لقب تاج بخش شهرت یافت،حاج ابراهیم(محمد ابراهیم)خان کلانتر ملقب به اعتماد الدوله است .او سومین پسر حاج هاشم ونوه حاج محمود تاجر متمول شیراز است .(مدرسه ها شمیه در شیراز از مستحدثات حاج محمود است ). مورخین ، حاج ابراهیم رامسبب اصلی پرچیده شدن حکومت زندیه وتشکیل سلسه قاجاریه یعنی تاجور شدن  اقا محمد خان می دانند واز این جهت وی را "تاجبخش "ملقب نموده اند .

حاج ابراهیم  خان کلانتر ابتدا در خدمت زندیان بود . او در سال 1200 قمری به فرمان جعفر خان زند به کلانتری شیراز منصوب شد و بعدها در دوران سلطنت جعفر خان و پسرش لطفعلی خان به  مقام وزارت رسید و همه کاره ایشان شد . این وضع چند سال ادامه داشت تا این که سرانجام میان لطفعلی خان و حاج ابراهیم خان اختلاف افتاد و این اختلاف در سال 1206 قمری به جنگی علنی تبدیل شد و منجر به کشمکش هایی میان آن دو شد . درگیریهای آنان با توجه به قدرتی که حاج ابراهیم وایادی اش در سطوح مختلف حکومتی به چنگ اورده بودند ، همان قدر که پایه های حکومت لطفلی خان زند را سست وناپایدار می کرد ، به همان اندازه باعث قدرت یافتن آقا محمد خان  و امیدواری او در به دست آوردن حکومت ایران شد.سرانجام با دسایس و اعمال حیله گرانه کلانتر ،لطفلی خان زند از تخت سلطنت به زیر کشیده شد و آقامحمد خان به پادشاهی ایران رسید .

پس از این آقا محمد خان حاج ابراهیم را به وزارت خود منسوب کرد و پس از او فتحعلی شاه هم از وجود وی استفاده کرد واورامقام صدر اعظمی  بخشید وایشان بر بلند ترین قله قدرت تکیه زد ،ولی شاه قجر بنا بر توصیه  آقا محمد خان نگران قدرت او بود و همیشه از وی که به زندیه خیانت کرده بود ،واهمه داشت .  
  
 بالاخره زمانی که کلانتر مطلق العنان ایران
و...

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
9 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز45
دیروز224
تا کنون2244217

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.