جمعه 9 آبان 1399

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow کوشک و کاخ احمد شاهی

کوشک و کاخ احمد شاهی

کوشک(وکاخ)احمد شاهی
دو عمارت سلطنتی در شمیران منسوب به احمد شاه است؛ یکی در باغ نیاوران و دیگری در شمال اراضی سعد آباد، بنایی که در محوطه کاخ نیاوران قرار گرفته به «کوشک احمد شاهی» مشهور است و آنکه در سعد آباد است« کاخ احمد شاهی» می خوانندش.
1-سنگ بنای کاخ نیاوران در عصر فتحعلی شاه گذاشته شد،و در دوره های بعدی عمارت آن توسعه و تغییراتی یافت.
در حال حاضر،سه ساختمان اصلی در محوطه باغ نیاوران وجود دارد :
کاخ اصلی که محل اقامت خانواده محمد رضا شاه بود،و در دهه چهل ساخته شد.
کاخ صاحبقرانیه قدیمی‌ترین بنای موجود در این مجموعه .‌
کوشک زیبای احمد شاهی .

«...اين عمارت، اواخر دورة قاجار جهت خوابگاه ييلاقي احمدشاه در ميان باغ نياوران با مساحتي بالغ بر 800 متر در دو طبقه با سقف شيرواني بنا گرديد. از ويژگي هاي عمدة اين بنا تزئينات و نماي آجري به کار رفته در سرتاسر نماي بيروني آن است. آجرها از نوع منقوش قالبي با طرح هاي متنوع به رنگ نخودي است
ورودي بنا در ضلع جنوبي قرار دارد که به وسيله چندين پله از کنار حوض بيضي شکل پوشيده از کاشي، به کوشک منتهي مي شود
عمارت احمدشاهي در دورة پهلوي دوم مرمت و الحاقات جديدي در آن صورت گرفت و مبلمان داخلي آن به طور کامل عوض شد تا به عنوان محل کار و سکونت رضا پهلوي مورد استفاده قرار گيرد
طبقه همکف اين عمارت شامل يک هال با حوضي از جنس مرمر در وسط مي باشد و 6 اتاق و 2 راهرو در اطراف آن قرار دارند. اشياء تزئيني از جنس نقره، برنز، عاج، چوب، هدايايي از کشورهاي مختلف مثل هند، تابلوهاي نقاشي و گوبلن و نشانها و مدالها در اين فضا به نمايش در آمده است همچنين ويتريني شامل اشياء و سنگهاي معدني تزئيني، سنگي از کره ماه و چندين فسيل گياهي و حيواني در معرض ديد قرار دارند
طبقه دوم عمارت از يک سالن مرکزي و ايوان سرتاسري چهارطرفه تشکيل شده است. در چهار طرف سالن مرکزي که به عنوان اتاق موسيقي استفاده مي شد، قفسه چوبي ويترين دار نصب شده است. دور تا دور ايوان را 6 ستون با مقطع مربع قطور با نماي آجري بدنه و 26 ستون مدور با نماي گچي فرا گرفته است. نقش شير و خورشيد گچبري شده بر پيشاني ديوارة ضلع شمالي ايوان به چشم مي خورد
پس از انقلاب، در جريان حفاظت و مرمت اين بنا، بخش پايين ديواره هاي آن نيز تعمير شد. و در ارديبهشت سال 1379 همزمان با هفته ميراث فرهنگي اين عمارت گشايش يافت»

 
در اوایل دوران سلطنت توجه رضا شاه ، معطوف به سعدآباد بود و به مجموعه نیاوران چندان توجه نگردید،اما در اواسط این عصر به دستور شاه، کاخ صاحبقرانیه و کوشک احمد شاهی تعمیرات اساسی شد.
در اواخر دهه بیست، عمارت صاحبقرانیه را برای برگزاری مراسم ازدواج محمدرضا ولیعهد و فوزیه(دختر پادشاه مصر) آماده شد. کوشک نیز جهت استقرار کوتاه مدت آنان در نظر گرفته شد.
بعد از این تاریخ، ساختمان کوشک به تناوب گاه متروک و زمانی نیز محل اقامت پرسنل نظامی رده بالای مستقر در مجموعه قرار گرفت.
در اوایل سالهای دهة چهل، محمدرضا پهلوی تصمیم به ساخت کاخی برای اقامت خود و خانواده اش در نیاوران گرفت،و عمارت بزرگی را در این باغ بنا کرد.
 محمد رضا شاه، مدتی هم ساختمان این کوشک را بعنوان دفتر اداری استفاده کرد.
تا ده سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بنای کوشک به‌عنوان انبار دربسته‌ای ماند و از آن تاریخ تا سال ۱۳۷۶ که مجدداً تعمیراتی در این ساختمان انجام شد چند سالی است که کوشک احمدشاهی و بنا های دیگر این مجموعه به موزه تبدیل شده است.
نقل قولی بی اساس می گوید احمد شاه این بنا را برای همسر گرجی تبارش ساخته است که آن سخن را اعتباری نیست.
2- بر روی تپه علیخان در شمالی ترین نقطه کاخ های سعد آباد، واقع در بخش «ترش محله» منطقه ییلاقی دربند عمارتی خود نمایی می کند که به کاخ احمد شاهی شهرت دارد.


کاخ احمد شاهی،عمارت دیگری است که به احمد شاه قاجار منسوب و قدیمی ترین کاخ موجود در مجموعه سعد آباد است، که در اواخر سلطنت احمد شاه قاجار بنا گردید،ساخت این عمارت از سال ۱۲۹۷، آغاز شد و به وقت وزارت جنگی رضا شاه، ساخت بنا به پایان رسید. پس از انقلاب، این کاخ، پایگاه مرکزی بسیج خواهران استان تهران، ‌شد.
برای تخلیه  این کاخ تعدادی از درختان اطراف کاخ احمدشاهی را قطع کرده اند تا بنایی
برای بسیج ساخته شود
منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
13 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز239
دیروز638
تا کنون2346468

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.