جمعه 9 آبان 1399

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow محله شهرک نو(شهرنو)

محله شهرک نو(شهرنو)

محله شهرک نو(شهر نو)
                            
پدید آمدن شهر نو و یا شهرک نو:
 وقتی مخالفت محمد علی شاه با مشروطه خواهان علنی شد، و شدت یافت.او برای محافظت از خود و خاندان سلطنت و از دیگر سوی سر کوب آزادانه تر مخالفان کاخ گلستان مقر پادشاهی را که داخل شهر قرار داشت،  ترک و به باغ شاه خارج حصار تهران نقل مکان کرد.بعد از این واقعه برخی از رجال دربار و مردم عادی نیز به اطراف باغ شاه که تا آن زمان بیابان بود، آمدند،وباغ و خانه و دکان ساختند، و بدین ترتیب ناحیه جنوب باغ شاه تا حوالی دروازه گمرک، آباد شد،و به شهر(شهرک)نو معروف گردید.حسن اعظام قدسی در کتاب «خاطرات من» تفصیل این اتفاق را آورده:
«... در 4جمادی الاولی1326قمری محمد علی شاه در باغ شاه تمرکز یافت.رجال و اعیان روز به فکر افتادند، در اطراف باغ شاه، تهیه باغ و منزل نمایند، به این جهت شروع به آبادی گردید، که در اندک مدتی در اطراف باغ شاه تا دروازه گمرک آبادی شروع و دارای دکاکین و حمام و آنچه مایحتاج ساکنین ود دایر گردید.
...چون پس از ساختمان ها و دایر شدن دکاکین از هر طبقه از شهر بیرون آمده خانه و محل کسب خود را بیرون شهر قرار دادند، لذا نام آن را شهر نو نهادند، و محمد علی شاه دستور داد، و مراقب بود که کوچکترین مزاحمتی از طرف نظامیان به تازه ساکنین مخصوصا به کسبه وارد نیاید، و خود نیز بازرسانی مخصوص بر این کار گماشت.
...حکومت شهر نو را شاه به سالار فیروز برادر امیر بهادر سپرد... روزی یک سرباز به یکی از کسبه آنجا تعدی می کند... محمد علی شاه او را می خواهد و حضورا سرباز را تیر باران می کند...»
 
شهر نو ، گردشگاه تهرانی ها بود، و باغات مصفایی داشت، از آن جمله باغ و کاروانسرای بزرگ حاج عبدالمحمود بانکی و باغچه ولی خان که بسیار پر گل و گیاه بود.
ناحیه شهرک نو از سمت شرق به ناحیه قنات آباد می رسید.ناحیه اخیر از میدان گمرک آغاز و تا میدان محمدیه و زیر سنگلج قدیم را در بر می گرفت. در این ناحیه گذر ها و بازار چه های متعددی وجود داشت/تهران در آینه، ص156.
در این زمان آمار منتشره در روز دوشنبه 25 اردیبهشت 1385 مساحت محلات ده گانه از پایتخت مساحت محله شهر(شهرک)نو که تازه تشکیل شده بود،را در این میان مشخص شده است:
محله ارگ
۴۱۶۷۰۰متر مربع
محله دولت
۳۳۰۰۴۰۰مترمربع
محله حسن آباد
۳۲۹۶۰۴۰
محله سنگلج
۲۹۵۶۰۳۰مترمربع
محله قنات آباد
۳۱۳۵۶۰۰مترمربع
محله محمدیه
۲۸۷۵۶۰۰مترمربع
محله قاجاریه
۲۰۷۴۶۰۰مترمربع
محله بازار
۱۶۵۷۹۲۰مترمربع
محله عودلاجان
۱۵۷۴۸۰۰مترمربع
محله شهرنو
۳۱۷۰۶۰۰متر مربع
محله شهر نو از محلات جدید التاسیس و تازه بنا بوده خارج از نقشه شهر رسم شده است ،: ________________________________________
 تعداد افراد شاغل و بی کار ذکور در محلات ده گانه
محل           شاغل به نفر      بیکاربی مصرف به نفر
۱ـ محله ارک       ۵۰۵     ۲۸۶
۲ـ محله دولت     ۴۰۹۶     ۷۷۵
۳ـ محله حسن آباد     ۱۳۸۳       ۶۳۱ 
۴ـ محله سنگلج       ۵۵۷۷       ۱۰۷۹
۵- محله قنات آباد        ۲۳۹۳        ۱۹۸  
۶ـ محله محمدیه       ۵۰۸۹     ۳۸۸
۷- محله قاجاریه        ۲۷۵۱     ۳۲۴
۸ـ محله بازار         ۶۹۳۵         ۱۰۸۶
۹ـ محله عودلاجان        ۶۲۵۸    ۹۴۳
۱۰ـ محله شهرنو         ۳۲۵    ۶۹۲
   جمع        ۳۵۳۱۲      ۶۴۰۲

چنانکه ملاحظه می شود محله شهر نو با مساحت بیش از سه میلیون متر مربع وسیع ترین محله تهران آن روزگار را تشکیل می داد،و همین آبادانی سبب شد تا در دوران پهلوی اول که موج تازه ای از مهاجرین به پایتخت پدید آمد، اراضی مظفری که در مجاورت ضلع غربی آن قرار داشت مورد هجوم تازه واردین واقع شود،و آنان رفته رفته در آنجا ساکن شوند و این امر خود موجب توسعه شهر از این سو گردید

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
8 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز233
دیروز638
تا کنون2346462

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.