جمعه 9 آبان 1399

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow قهوه قجری

قهوه قجری


قهوه قجری

در عصر قاجاریه بخصوص از دوره سلطنت ناصرالدین شاه به بعد رفتاری میان شاهان این سلسله معمول شد و آن این بود که شخص پادشاه و حتی گاهی، برخی از شاهزادگان با نفوذ و حکام ولایات برای از میان برداشتن اشخاصی، مبادرت به خوراندن قهوه ای مسموم بدو می کردند.این نوع قهوه را که به اسید ارسنیک(مرگ موش)آلوده بود،منسوب به طایفه ایشان،قهوه قجری می گفتند.
تا اوایل دوره ناصری حکومت قجر واهمه و رودربایستی در کشتن اشخاص نداشت(چنانکه میرزا تقی خان امیر کبیر اول شخص ایران آن نادر دوران را با آنکه داماد شاه بود و شاه  مدیون و مرهون درایت و فداکاری های او در بتخت نشستنش بود از صدارت عزل و به قتل رساند بی آنکه آب از آب تکان بخورد.)، بنا براین وجود قهوه قجری هم ضرورتی نداشت اما با  تحولات سیاسی و اجتماعی ای که در اروپا پیش آمد رفته رفته کشتار علنی و بدون محاکمه حتی تشریفاتی برای شاه و حکام معذوراتی در پی داشت،و این عمل وجهه سیاسی و اعتبار حکومت را در روزنامه های فرنگ و دیگر رسانه ها زیر سئوال می برد. پس شیوه های پنهانی باب شد،و نوشانیدن این قهوه روشی مناسب تشخیص داده شد. زیرا بعد از واقعه ، حکیم باشی دربار می توانست مرگ افراد را طبیعی اعلام کند.

مرحوم علامه دهخدا در توصیف آن قهوه می نویسد:
قهوه ٔ قجری ؛ قهوه ٔ مسموم که پادشاهان قاجار به کسانی که علناً کشتن آنان نمی توانستند می دادند و می خوراندند.
قهوه ٔ زهردار که پادشاهان قجر برای کشتن کسی به او میدادند/فرهنگ نظام.
در فرهنگ روانشاد دکتر معین آمده:
قهوه زهردار كه سلاطين قاجار براي كشتن به كسي مي دادند.

برخی ازقربانیان قهوه طایفه قاجار عبارتند از:
1-یکی از نامدارانی که در عصر ناصری قربانی این روش از کشتن شد،آقا رضا اقبال السلطنه آجودانباشی(مبدع باغ آجودانیه نیاوران) بود.وی با فروغ الدوله دختر ناصرالدین شاه سر و سری داشت.چون کار بالا گرفت شاه در پاسخ به شکایت ظهیرالدوله شوهر دخترش فرمان داد،تا به آجودانباشی قهوه قجر نوشانیدند.
2-میرزا آقاخان نوری نیز از قربانیان این شیوه قجری بود.با اینکه شاه به میرزا آقاخان نوری گفته بود «به مرتضی علی قسم ابدا خیال ما در حق شما کج نخواهد شد...» پس از هفت سال صدارت و هفت سال تبعید و دربه‌دری و مصادره اموال، عاقبت در قم به او نیز این قهوه را خوراندند
3-منصورنظام هم یکی دیگر از آن قربانیان است که به فرمان امیر بهادر با این قهوه کشته شد. 4-ابوالفتح خان پسر صارم الدوله و شوهر همدم السلطنه هم با قهوه قجري ظل السطان(پسر ناصرالدین شاه) حاكم وقت اصفهان كشته گردید.

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
9 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز268
دیروز638
تا کنون2346497

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.