جمعه 9 آبان 1399

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow اسمیرنوف(معلم روسی احمد شاه)

اسمیرنوف(معلم روسی احمد شاه)

اسمیرنوف
اسمیرنوف از اسامی مشهور، پر طرفدار و پرشمار روس هاست. تاریخ تهران با چند تای آنها آشنایی دارد نخستین اسمیرنوف که کافه روهای تهران قدیم با آن برخورد داشتند،نام ودکایی بود که در کافه ها و پیاله فروشی ها به فراوانی پیدا می شد و طرفداران بیشماری داشت.،و با فیروزه و خورشید و... رقیبان ایرانی خود در بزم شبانه تهرانیان شانه به شانه هم می زدند.
دیگری سفیر روسیه بود که او نیز در حافظه تاریخی تهرانی ها و بلکه ایرانیان با اعمال خویش یادگار هایی ثبت کرده است،اما او نیز اسمیرنوف مورد نظر این سخن نیست، بلکه این مطلب می خواهد یادی از معلم روسی احمد شاه را زنده کند و او را برای خوانندگانش باز شناساند.
زمانیکه محمد علی میرزا ولیعهد در تبریز اقامت داشت،( در سال ۱۲۷۵ خورشیدی برابر با ۱۳۱۴ قمری )از ملکه جهان همسر خود صاحب پسری شد که او را احمد نام نهاد.احمد میرزا اولین پسر از ملکه جهان بود، در حالیکه محمد علی میرزا پسر بزرگتری از دیگر همسر خود داشت،هنگامیکه به سلطنت رسید احمد میرزا را به ولیعهدی برگزید.
دوران کودکی احمد میرزا در تبریز گذشت. ملکه جهان و محمدعلی میرزا سخت دلبسته فرزند خود بودند،و بدو علاقه شدیدی داشتند.آندو برای تعلیم احمد میرزا بسیار مراقبت داشتند و از آنجاییکه محمدعلی میرزا خود الفبای تعلیم و تربیت را در دامان سرگی مارکوویچ شاپشال ملقب به ادیب السلطان معلم روسی آموخته بود و تا پایان سلطنت از مشاوره او بهره برد و به دیگر سخن تحت نفوذ وی قرار داشت،بنابراین بدیهی بنظر می رسد که برای تعلیم و تربیت احمد میرزا هم از معلمان و مربیان روسی استفاده کند.
محمد علی میرزا از مربیان و معلمان متعدد روسی در امر پرورش و آموزش احمد میرزا استفاده کرد، اما مهمترین بخش تربیت فرزندش را به اسمیرنوف سپرد.اسمیرنوف از افسران روسی بود که برای تعلیم احمد میرزا به تبریز آمد،و کار خود را آغاز نمود.
از دوره فتحعلي شاه رسم بود،که وليعهد حتي در سن خردسالي به حکومت آذربايجان منصوب مي‌شد،و در محل مسئولیت خود اقامت می گزید،اما  ملکه جهان برای نخستین بار از فرستادن فرزندش احمد ميرزا ولیعهد به تبريز جلوگيري كرد و خواست تا رسيدن به سن قانوني او در كنار خودش در تهران بماند.در تمام این مدت اسمیرنوف هم که همراه محمد علی میرزا به تهران آمده بود بعد از به نخت نشستن محمد علی شاه در تهران اقامت گزید و، به همان اندازه که شاپشال روسي محمدعلي شاه را در دوران ولیعهدی و هم دوران پادشاهی تحت نفوذ خود گرفته بود، اسميرنوف هم در سالهای مدیدی بر احمد شاه جوان غلبه و نفوذ داشت.

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
7 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز233
دیروز638
تا کنون2346462

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.