شنبه 10 آبان 1399

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow قباله ازدواج امیر کبیر

قباله ازدواج امیر کبیر


قباله ازدواج ميرزا تقي خان امير كبير
به تازگی روابط عمومی‌کتابخانه و موزه ملی ملک،خبری را اعلام کرد که جمعی کثیر از خبرگزاری ها و رسانه های خبری آن را پوشش دادند.و آن خبر مرمت سند ازدواج امیر کبیر وخواهر ناصرالدین شاه بود.امیر این راد مرد اسطوره ای آنقدر نزد ایرانیان و آزاد اندیشان بزرگ و عظیم الشان است که بدیهی بنظر می رسد؛هر خبری منسوب بدو این علاقمندی  را در ایرانیان برای آگاهی از آن ایجاد کند.
 
   
 
سند ازدواج میرزا تقی خان امیرکبیر با خواهر ناصرالدین شاه قاجار توسط کارشناسان موزه ملی ملک مرمت شد.
 
این سند تاریخی که بر اثر عواملی چون آلودگی‌های بیولوژیکی و شرایط نامطلوب نگهداری به شدت آسیب دیده بود، پس از مستند نگاری، طرح برداری و طرح های اولیه مرمت شد.
این مرمت شامل اقداماتی چون ضدعفونی کردن اثر، اسید زدایی، استحکام بخشی، موزون سازی رنگی، ایجاد لایه ها پشتیبانی و تثبیت نهایی اثر بوده است.
سند ازدواج امیرکبیر که تاریخ۲۲ ربیع الاول سال ۱۲۶۵ قمری ذیل آن خوانده می‌شود، با خط نستعلیق روی کاغذی به ابعاد ۵/۱۳۱ در ۵/۹۳ سانتی متر نوشته شده و پیرامون آن با طلا، شنگرف و لاجورد تذهیب شده است.
میرزا تقی خان امیرکبیر در سال ۱۲۶۴  هجری قمری صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار گردید،وی در سال ۱۲۶۵ عزت الدوله تنها خواهر تنی شاه را به عقد ازدواج خود درآورد .این ازدواج گرچه با تمایل شاه و مهدعلیا موجب قربت ایشان به خاندان پادشاهی و استحکام جایگاه و منصب وی گردید.امابا این وجود، این وصلت در آینده نتوانست در جنگ توطئه گران و معاندان بیگانه درباریان فاسد به رهبری و هدایت مادر زن خود یعنی مهد علیا وی را بهره ای رساند. بطوریکه عاقبت شاه او را در سال 1268از صدارت عزل شد و سپس به قتل رسید.
طبق مفاد سند ازدواج امیر کبیر، ملک زاده خانم، یگانه خواهر تنی ناصرالدین شاه قاجار با مهریه یک جلد قرآن و “هشت هزارتومان نقد اشرفی ناصرالدین شاهی که هرشاهی هیجده نخود وزن دارد” به عقد اتابک اعظم میرزاتقی خان درآمده است.
در ذیل این سند،به مهر امیرکبیر با عبارت:
 “الملک الحق المبین. عبده محمدتقی”
 ممهور است.
 همچنین دو شاهد ازدواج که مهر خود را ذیل عقدنامه زده اند عبارتنداز:
 “محمود بن محمد علی” و “ابوالقاسم حسنی الحسینی”
سند ازدواج امیرکبیر یکی از هزاران اثر مکتوب تاریخی است که حاج حسین ملک، بزرگ ترین واقف تاریخ معاصر ایران گردآورد و در سال ۱۳۱۶ خورشیدی برای استفاده عموم مردم وقف آستان قدس رضوی نمود.
این سند طی ماههای تیر، مرداد و شهریور به همراه هشت اثر تاریخی دیگر توسط مرمتگران موزه ملی ملک مرمت شد.
عقد ازدواج با عزت الدوله روز جمعه 22ربیع الاول1265انجام گرفت.ترتیب جشن عقد و عروسی را میرزا نبی خان امیر تومان(پدر میرزا حسین خان سپهسالار-بانی ساختمان مجلس شورای ملی و مسجد سپهسالارو یا شهید مطهری امروز)بعهده داشت.عزت الدوله ظاهرا 15ساله بود.چهار شنبه جهارم ربیع الاول به سرای امیر رفت.فداکاری های این شاهزاده خانم در دوره تبعید و آخرین روزهای زندگی شوهرش در خور ستایش است.امیر از عزت الدوله دو دختر داشت.آن دو خواهر بعد ها به امر شاه نامزد دو پسرش مظفرالدین میرزا ولیعهد و مسعود میرزا ی ظل السلطان گردیدند.یکی از آنان همدم السلطنه نام داشت که زن ظل السلطان بود و در جوانی به سال1292در گذشت.(جایی خواندم،ظل السلطان از او به نیکی یاد کرده و گفته بود؛پس از مرگ او من دیگر رنگ خوشی ندیدم.)و از وی یک پسر و سه دختر باقی ماندبه شرح پایین:
سلطان حسین میرزا جلال الدوله- کوکب السلطنه-شوکت السلطنه-و عزیز السلطنه.
دختر دیگر امیر تاج الملوک بود ،که در جمادی الاخر1284در تبریز به ازدواج مظفرالدین میرزا در آمد و پس از چند سالی مطلقه شد تا اینکه در سال 1292 با فرزند سه ساله خود محمدعلی میرزا به تهران آمد و این دختر همان ام الخاقان است.ام الخاقان دختری نیز به اسم عزت الدوله از مظفرالدین شاه داشت که زن عبدالحسین میرزا فرمانفرما بود.ام الخاقان پس از مظفرالدین میرزا به نکاح معتمد السلطنه در آمد و هنگامی که عازم عتبات بود در آنجا بیمار شد و در گذشت/ امیر کبیر و ایران،ص21.
عزت الدوله در بیست و سوم ربیع الاول1323در هفتاد سالگی در گذشت/روزنامه ادب،سال چهارم،ش152.
   
   

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
10 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز141
دیروز502
تا کنون2346872

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.