پنجشنبه 30 خرداد 1398

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow ماسکاردین-اقتصاد ایران 1

ماسکاردین-اقتصاد ایران 1


ماسکاردین-اقتصاد ایران 1
اجماع نظر خبرگان  در حوزه اقتصاد بر این است که بهترین شیوه برای بررسی تاریخ اقتصاد هر منطقه و ناحیه ای مطالعه و جست و جوی مجموعه اسناد و مدارک مربوط بدان منطقه است.در عصر قاجاریه اقتصاد اروپا به صورت انفجار گونه ترقی و رشد کرد.عصری که ایران با حکومت قجریان نتوانست از هجوم قدرت طلبی و بسط نفوذ و موج مستعمره سازی اروپاییان در امان بماند.بررسی تاریخ اقتصادی در ادوار گذشته به ویژه قاجاریه از اهم ضرورت ها و نیاز های امروز جامعه جوانمان است.
از دیرگاه ابریشم ایران از اقلام مهم صادراتی کشور به شمار می رفت و در جهان از شهرت قابل توجهی برخوردار بود.صادرات ابریشم در سده های گذشته همواره کمک بزرگی برای اقتصاد ایران محسوب می شد.بدیهی است که هر گونه لطمه به چرخه تولید این محصول مهم می توانست خسارات فراوانی در کشور به بار آورد. بخش اعظم ابریشم ایران را گیلانی ها تولید می کردند. گیلان از ایالات غنی و تولیدی ایران به حساب می آمد.در اواسط دوره ناصرالدین شاه بیماری ماسکاردین که از بیماری های مهلک بود دامن پرورش دهندگان  کرم ابریشم را فرا گرفت و آنان را دچار مصیبت بزرگی کرد  و بسیاری از دست اندرکاران این رشته اقتصادی را از میان برد و بساط کسب و کارشان را بر انداخت تا آن جا که تولید ابریشم را به طور وحشتناک پایین آورد .این عامل بزرگ و یکی دو اتفاق دیگر دست در دست هم اسباب از میان رفتن اقتصاد ایران را در آن دوران پدید آورد.

چارلز عیسوی بروز این بیماری را در آن دوره چنین آورده:
در اواخر سال 1860م. دو مصیبت که به ترتیب در ایران رخ داد پیشرفت را متوقف ساخت و حتی واپسش هم راند مرض ماسکاردین(muscardine)که شدیدا میزان محصول ابریشم را پایین آورد و یک سری خشکسالی که به قحطسالی سال 1872م. انجامید./تاریخ اقتصاد ایران،چارلز عیسوی،ص25.

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
6 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز2
دیروز202
تا کنون2182827

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.