يكشنبه 17 اسفند 1399

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow امامزاده روح الله(ع)

امامزاده روح الله(ع)

                                                             
امامزاده روح الله (ع)

بنای بقعه مبارکه امامزاده روح الله بن موسی کاظم در خیابان باب همایون در ضلع جنوب ميدان امام خمينی (ره)واقع است .طول داخلی آن قریب 6 متر و عرض آن 4 متر است .ضریح چوبی زیبایی دارد.دارای اثر قدیمی نیست.لوح کاشی کاری کوچک بالای در آن تاریخ 1311ق. را نشان می دهد.
فعلا سندی از پیشینه این امامزاده  در سده های دور نیافتیم اما  وضعیت آن را در عصر قجر با وجود نقشه های قاجاری تهران می توان بررسی و چنین اعلام نظر نمود:
1.در نقشه برزین روسی که مربوط به دوره محمد شاه(1258ق.) است گو این که مساح و طراح آن از درج و ثبت نام و محل بنای امامزاده ها چشم پوشی نکرده و با دقت امامزاده های سید ناصرالدین و سید ولی و سید اسماعیل و یحیی و ...را در این نقشه مشخص نموده است نامی از امامزاده روح الله دیده نمی شود که این امر نشان از دو نکته دارد یا این امامزاده در قیاس با دیگر امامزاده های مشهور تهران از اهمیت زیادی نزد تهرانی های آن زمان برخوردار نبوده و یا این که  به سبب وقوع محل بنا در محوطه ارگ سلطنتی و دور از دسترس بودن آن برای مردم از درج نام و مشخص کردن محل آن در نقشه چشم پوشیده است.
2.در نقشه موسیو کرشش و دانشجویان دارالفنون که سال هایی پس از نقشه نخست(1275ق.)تهیه شده است،هیچگونه اثری از این امامزاده دیده نمی شود.
3.در نقشه نجم الدوله که در سال 1309ق. مهیا گردیده ،تنها کلمه «امامزاده» ثبت شده است بی آن که نام« روح الله» قید شده باشد.چون می دانیم در آن زمان امامزاده دیگری در جوار امامزاده روح الله با نام «امامزاده غیبی» وجود داشته است(این امامزاده بعد ها از میان رفت.) نمی دانیم منظور نجم الدوله از درج فقط کلمه« امامزاده »کدام یک از دو امامزاده روح الله و غیبی بوده است هر چند با دقت و توجه در موقعیت وقوع دو امامزاده مزبور می توان حدس زد که منظور طراح نقشه باید همان امامزاده روح الله بوده باشد.
 این بنا در محوطه ساختمان مخابرات ميدان امام خميني (ره) تهران دور از دسترس زایران قرار دارد و بخشي از زمين وقفي آن نيز در اختيار ساختمان مخابرات است.بنای اين بقعه که به مرور زمان  فرسوده و خراب شده بود ، در سال های اخير نوسازی شده است .
چون بقعه در محوطه اداره مخابرات قرار گرفته است این اداره به منظور تامین حفاظت و حراست از ساختمان مخابرات از رفت و آمد آزاد زایران جلوگیری کرده فقط روزهای دوشنبه را برای عموم آزاد اعلام کرده است.در این باب سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه در امور بقاع متبركه در گفت وگو با ايسنا، گفت:
«... امامزاده روح الله در گذشته امامزاده پررونقي بود و مردم براي زيارت اهل قبور به اين آستانه مقدس مي آمدند، اما بعد از آن كه ساختمان مخابرات در اين مكان ساخته شد، فضاي امامزاده محدود شد. اكنون سال هاست كه سازمان اوقاف و امور خيريه با اداره مخابرات درحال مكاتبه و مذاكره است و مردم نيز به شيوه كنوني زيارت اين امامزاده معترض اند. چمران افزود: اداره مخابرات به دلايل امنيتي صلاح نمي بيند كه زوار به زيارت امامزاده بيايند و اين مكان را محدود كرده است و تنها روزهاي دوشنبه زائران مي توانند به زيارت امام زاده بيايند.او اظهار داشت: سازمان اوقاف و امور خيريه، دو سال پيش در مذاكره و جلسه هايي با حراست اداره مخابرات، از اين سازمان خواست كه هر اقدام امنيتي را كه درنظر دارد، انجام دهد؛ اما مانع ورود زائران به امامزاده نشود. با اين وجود، تاكنون هيچ اقدام موثري صورت نگرفته است و فقط مكاتبه ها به طول انجاميده اند و هر بخش، مسئوليت را به گردن بخش ديگري مي اندازد.»

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
19 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز425
دیروز480
تا کنون2430756

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.