يكشنبه 17 اسفند 1399

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow امیر کبیر و امپراتور میجی در ژاپن

امیر کبیر و امپراتور میجی در ژاپن

امیر کبیر و امپراتور میجی در ژاپن
زمانی که امیر اصلاحات خود را در ایران آغاز کرد هنوز جامعه ژاپن دوران دیرین فئودالی را سپری می کرد و هیچگونه خبری از تحولات و انقلابات علمی – صنعتی و دانش و آگاهی سده نوزده میلادی در ژاپن نبود.سال ها بعد از امیر «میجی»  امپراتور ژاپن  اصلاحات معروف خود را در این کشور پایه گذاری کرد.اصلاحاتی که با صیقل یافتن در مسیر تاریخ ژاپن ,و با گذشت زمان چنان موثر واقع شد که ژاپن را به جایگاهی که امروز  در صحنه بین الملل  دارد رساند.
چه شد که قافله ایرانیان از حرکت باز ایستاد اما کاروان تمدنی  ژاپنی ها آهسته و پیوسته پیش رفت. سبب آن شکست و این پیروزی چیست؟
میرزا تقی خان امیر کبیر, صدراعظم مشهور دورهٔ پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار در دوره كوتاه صدارتش(حدود سه سال) اصلاحاتی عظیم پدید آورد و تحولاتی شگرف آفرید.
او درد جامعه خود را به خوبی شناخته بود و راز عقب ماندگی ایرانیان را در آن عصر در اصلاح امور سیاسی ،فرهنگی،اقتصادی ،اجتماعی و ...می دانست. امیر برای همراه شدن کشور با قافله علم جهان سخت تلاش کرد و بسیار کوشید تا با اعزام ایرانیان به فرنگ و یا استخدام مربیان و معلمان فرنگی در انتقال علم و صنعت جدید به ایرانیان از روند توسعه و تحول علم و صنعت عقب نماند .
امیر با صداقت و پا فشاری بر عقاید خود اصرار داشت تا ایران را در راه تمدن قرار دهد او کوشید تا کشور را از ضعف سیاسی – نظامی و فقر و ناتوانی برهاند و در این راه از هیچ  کوشش وجانفشانی دریغ نداشت.
ناظم‌الاسلام کرمانی در مورد اقدامات و اصلاحات او می‌نویسد:
«امیرکبیر، یکی از کسانی بود که سبب شد مردم ایران در راه تمدن قدم گذارند.»
امیركبیر همانند مصلحی بزرگ در تلاش بود تا جامعه ایران را در كلیه زمینه‌ها متحول نماید. در همان مدت كوتاه صدارت خود مصدر خدمات بزرگی گردید كه فهرست‌وار ــ بدون توجه به تقدم و تاخر اهمیت آن ها  چنین است

می‌توان گفت اصلاحات امیركبیر كاملا درون‌زا بوده و از آفات یك اصلاحات برونزا و الهام گرفته از غرب، كه با فرهنگ ملی ــ اسلامی ایران‌زمین سازگار نیست، به‌دور بود؛ چراكه شیوه اصلاحات ملهم از غرب به نسبتها و ارزشهای بومی درونزا توجه نمی‌كند و در راستای تحمیل فرهنگ بیگانه گام برمی‌دارد. امیر الگویی متناسب با فرهنگ مردم، منطبق با شرایط و مقتضیات زمان و مكان، سازگار با تحولات جامعه ایران، مبتنی بر دیانت و طبیعی ایران را انتخاب كرد.
اصلاحات امیركبیر یك اصلاحات و یا انقلاب از بالا نبود بلكه اصلاحات او با تمام حیات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و نظامی ایران در پیوند مستمر بود، كما اینكه تمامی این زمینه‌ها را نیز تحت تاثیر قرار داد. باید توجه داشت كه موفقیت یك جریان اصلاح‌‌طلب در هر كشوری در گرو درك متقابل مردم و حاكمان می‌باشد. خواه این اصلاح‌طلبان خود مردم و یا از كارگزاران نظام باشند، در هر صورت برای تضمین حسن اجرای اصلاحات و ضمانت اجرای صحیح آن، مردم و دولتمردان لازم و ملزوم یكدیگرند.
اقدامات و اصلاحاتی که امیر در دوره کوتاه صدارت خود انجام داد
ایجاد امنیت و استقرار دولت
تنظیم قشون ایران به سبک اروپایی.
ایجاد کارخانه های اسلحه سازی.
اصلاح امور قضایی.
جرح و تعدیل محاضر شرع.
تأسیس چاپارخانه.
تأسیس دارالفنون.
نشر علوم جدید.
فرستادن ایرانیان به خارج برای تحصیلات وتدریس در ایران.
استخدام استادان خارجی و تصمیم به جایگزینی آنها با ایرانیان.
ترویج ترجمه و انتشار کتب علمی.
ایجاد روزنامه و انتشار کتب.
ترویج ساده نویسی و لغو القاب.
بنای بیمارستان و رواج تلقیح عمومی آبله.
مرمت ابنیه تاریخی.
مبارزه با فساد و ارتشاء(که چون مرضی مزمن در همه شئون زندگانی ایران رخنه کرده بود)
تقویت بنیه اقتصادی کشور.
ترویج صنایع جدید.
فرستادن صنعتگر به روسیه و مقابله صنعتی با روسیه توسط دست توانای استاد کاران اصفهانی.
استخراج معادن.
بسط فلاحت و آبیاری.
توسعه تجارت داخلی و خارجی.
کوتاه کردن دست اجانب در امور کشور.
تعیین مشی سیاسی معینی در سیاست خارجی.
اصلاح امور مالی و تعدیل بودجه.
زمانی که امیر اصلاحات خود را در ایران آغاز کرد هنوز جامعه ژاپن دوران دیرین فئودالی را سپری می کرد و هیچگونه خبری از تحولات و انقلابات علمی – صنعتی و دانش و آگاهی سده نوزده میلادی در ژاپن نبود.سال ها بعد از امیر «میجی»  امپراتور ژاپن دست به اصلاحات معروف خود را در این کشور پایه گذاری کرد.اصلاحاتی که با صیقل یافتن در مسیر تاریخ ژاپن چنان موثر واقع شد که ژاپن را بدین جایگاه که امروز قرار دارد رساند.
سبب آن شکست و این پیروزی چیست؟
مراحل توسعه اقتصادی ژاپن از این قرار است:

«...زمینه های توسعه اقتصادی ژاپن در دوران حكومت امپراتور میجی كه از سال 1868 تا 1912 به طول انجامید پی ریزی گردید . اقدامات امپراطور میجی در واقع نقطه شروع حركت ژاپن از یك جامعه فئودالی به سمت یك جامعه جدید سرمیه داری بود . تحولات دوران میجی ژاپن را از یك كشور ملوك الطویفی ، عقب مانده و در انزوی مطلق ، به صورت كشوری با حكومت مركزی پرقدرت و پیشرفته مبدل نمود . اصلاحات میجی عمدتاً عبارت بودند از :

1 . از بین رفتن ملوك الطویفی و اعاده قدرت دولت مركزی و حكومت مطلقه امپراطور .

2 . انقلاب و دگرگونی در ساختار اقتصادی و سیاسی كشور .

3 . اصلاحات در سیستمهی آموزشی ، اداری ، قضیی و ارضی...»

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
8 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز361
دیروز480
تا کنون2430692

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.