يكشنبه 17 اسفند 1399

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow رستوران های قدیمی تهران - کوچینی

رستوران های قدیمی تهران - کوچینی

رستوران های قدیمی تهران – کوچینی
در تهران عصر قاجاریه، غذاپزی عمومی فراوان نبود . در عصر ناصری با برقراری ارتباط اروپاییان، اندک اندک  در دارالخلافه غذاپزی هایی بسیار ابتدایی پدید آمد، و با گذشت زمان ،بعد ها رستوران ها و هتل هایی ساخته شد، ولی آنچه در جامعه تهرانیان آن روزگار بیشتر دراین زمینه باب بود، غذاپزی هایی نظیر جگرکی ، آبگوشت ( خود انواعی داشت، مانند؛ دیزی ، یخنی ، دوده و...)آش پزی ، دم پختکی ، سیراب شیردانی ، کله پزی ، و... بودند .  آن روزگار این غذاپزی ها اغلب سیار و دوره گرد بودند. معدود دکان های غذا پز در مراکزمحله های سنگلج و چال میدان و عود لاجان و به طور عمده در محله بازار دایر بود.
با پایان یافتن سلسله قاجاریه ایران در عصر پهلوی به طور ناگهانی در تمامی ابعاد فرهنگی، اجتماعی ،سیاسی،اقتصادی و ... با تغییر و تحولی عظیم و بنیادی روبرو شد.شیوع رستوران داری  و هتل داری اگر چه سال هایی جلوتر آغاز شده بود،با شدت بیشتری ادامه پیدا کرد و پایتخت کشور هدف اصلی گردانندگان و دایرکنندگان این نوع اماکن بود.در دهه چهل تهران شاهد افتتاح کاباره و دانسینگ و برخی ابنیه از این دست بود که برای نخستین بار در ایران دایر می گشت.رستوران کوچینی یکی از این نوع امکنه عمومی بود.
رستوران دانسینگ کوچینی از رستوران های پرآوازه دهه چهل تهران است این رستوران در خیابان فلسطین( کاخ سابق) تقاطع بلوار کشاورز قرار داشت.شهرت این رستوران را باید از لطف خواندن فرهاد در آن رستوران دانست .فرهاد مشهورترین خواننده جوان پسند آن دهه بود که مورد حمایت و طرفداری نواندیشان چپگرا و مدعیان روشنفکری نیز قرار داشت.معروف ترین ترانه او که در ایران بسیار گل کرد «جمعه»بود که در همین رستوران اجرا گردید.شعر این ترانه را شهریار قنبری و آهنگ آن را اسفندیار منفردزاده ساخته اند. مضمون ترانه جمعه با تحولات سياسي روز هم سو و در هم آمیخته بود و درد دل بسیاری از معترضین حکومت و سیاست شاه را نمایندگی می کرد.
«...چندي بعد فرهاد با شهبال شب پره سرپرست گروه بلك كتز آشنا مي شود .همكاري فرهاد به عنوان خواننده و نوازنده گيتار و پيانو با شهبال شب پره (پركاشن) ،شهرام شب پره (گيتار)، هامو(گيتار) ، حسن شماعي زاده (ساكسيفون) و منوچهر اسلامي (ترومپت)در كلاب كوچيني از سال 45 آغاز مي شود.»
«شهیار قنبری» در سخن از ترانه جمعه می گوید:
«در یک عصر جمعه، ترانۀ جمعه را در خانۀ اسفندیار نوشتم. روبروی سازمان سینما پیام. بلوار الیزابت دوم. ترانه را به امیر نادری و فیلم خداحافظ رفیق‌اش، دوستانه پیشکش کردیم. روی جلد صفحۀ چهل و پنج دور، سه تصویر سپید و سیاه از جوانی‌ی ما. پشت جلد. دستانی چروکیده. پیر. سیاه. گرسنه. پای این تصویر نوشتم: ـ نازنین، هدیه‌‌یی به تو که هر روزت، جمعه است. ترانۀ آمنه، با صدای آغاسی، همزمان منتشر شد. می‌گفتند: جمعه بیش از آمنه گل کرده است! جمعه، پیروزی ترانۀ نوین بود.»
کوچینی را ویدا قهرمانی دایر کرد و در آن علاوه بر خواندن خوانندگان جوان صحن(پیست) رقصی داشت که زوج(کوبل) دختر و پسر ها می توانستند با آهنگ های تند روز غربی برقصند.
ویدا قهرمانی از هنرپیشگان ایرانی است که در سال ۱۳۱۵ در شهر تهران متولد شد و بعد ها از ایران مهاجرت کرد. اکنون محل کوچینی با نام دیگری به صورت غذاخوری دایر است.


منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
20 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز429
دیروز480
تا کنون2430760

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.