يكشنبه 17 اسفند 1399

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow امامزاده سيد نصرالدين

امامزاده سيد نصرالدين

امامزاده سيد نصرالدين 
امامزاده سيد نصرالدين از نخستین امامزاده های تهران است که پیشینه آن مربوط به قبل از انتخاب این شهر به پایتختی است . مطابق آثار باقیمانده دراین بنا ، ساختمان امامزاده سيد نصرالدين مربوط به سده دهم قمری است.مقبره پدر امامزاده سيد ناصرالدين يعني سيد احمد در اصفهان قرار دارد و پدر امامزاده سيد احمد، امامزاده سيد علي است كه در كاشان به خاك سپرده شده است.
 ساختمان اين امامزاده به دليل قدمت تاريخي در زمره آثار ثبتي سازمان ميراث فرهنگيبه شمار می رود و تاكنون چند بار بازسازي شده است. آخرين مرمت آن از سال ۱۳۸۲ با مجوز اداره اوقاف و به همت ميراث فرهنگي شروع شده است. در اين امامزاده كاشيكاري هاي زيباي دوره قاجار به چشم مي خورد و كاشي هاي نقش برجسته داخل محوطه ضريح كه به رنگ سياه ـ سفيد و آبي هستند به قدري خيره كننده است كه انسان از دور گمان نمي برد كاشي است و رنگ شاد و متنوع كاشيكاري هاي محوطه بيروني و دروني امامزاده از زيبايي و ظرافت خاصي برخوردار است كه در كمتر امامزاده اي به چشم مي خورد.
در کنار خيابان خيام قبل از ميدان محمديه، امام زاده‌اي زيبا واقع شده که مشتمل بر بقعه هشت ضلعي قديمي است که تصور مي‌رود از آثار قرن نهم هجري باشد.
و طبق کتيبه‌هاي موجود، در سال‌ هاي ‌١٣١٠ و ‌١٣١١ ق. به دستور منيرالسلطنه،از محل دارایی ابراهیم خان وزیر نظام(برادرش) رواق و صحن و آيينه کاري و کاشي کاري‌هاي آن انجام گرفته است.
اين بقعه منسوب به مدفن  سيد ناصرالدين از فرزندان امام زین العابدین (ع) است و کتيبه قديمي‌تر آن بر روي قطعه چوبي بالاي ضريح جديد قرار دارد که مي‌رساند حاجي ميرزا تقي تهراني در سال ‌٩٩٣ ق. باني ضريح قديمي بوده و استاد قطب الدین بن سیف طرشتی آن را ساخته است و امروز جز قطعه کتیبه مزبور چیزی از ضریح قدیمی باقی نیست/آثار تاریخی تهران
بر اثر احداث خيابان خيام صحن وسيع و کاشي کاري اين بقعه و درخت کهن سالي که در جلوي آن قرار داشت از ميان رفت و اينک تنها قسمت کوچکي از صحن در جلو ايوان و بقعه باقي مانده است.
اعتماد السلطنه نیز روز 8 محرم 1299ق. آرد:
امروز شاه 0ناصرالدین شاه)تکیه سید نصرالدین یا ناصرالدین واقعه در محله ملک آباد می رود این تکیه در جنب امامزاده است.
دکتر بروگش هم از آن یاد کرده است:
...امامزاده سید نصرالدین در وسط یک قبرستان بزرگ واقع شده است.این قبرستان محل عبور و مرور است و عابران با اسب و الاغ یا پیاده از روی قبر ها می گذرند و آن جا را کثیف می کنند.../سفری به دربار سلطان صاحبقران، نقل از فرهنگ تاریخ تهران.

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
21 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز361
دیروز480
تا کنون2430692

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.