يكشنبه 17 اسفند 1399

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow سینما بلوار

سینما بلوار


سينما بلوار
سینما بلوار نامش را از«بلوار الیزابت»  خیابانی که در آن قرار دارد گرفته است. این بلوار امروزه با نام «کشاورز» خوانده می شود.
اراضی این ناحیه که موسوم به «جلالیه»بود، به جلال الدوله پسر مسعود میرزا ظل السلطان پسر ناصرالدین شاه تعلق داشت.بعد ها در این اراضی میدان اسب دوانی بنا شد . در سیر تاریخی شهر تهران دو سوی شمال و جنوب  نهر کرج(آب کرج) را خیابان کردند و امروز بلوار کشاورز نام دارد. آن میدان هم پا بر جا نماند و محل اسب دوانی به بوستان لاله(فرح سابق) تبدیل گردید و دیگر اراضی جلالیه نیز تقسیم و خانه سازی شد.
اراضی جنوب بلوار به قطعات کوچکی تقسیم و فروخته شد. یکی از آن  ها قطعه ای بود حدود دو هزار متر که در گردش روزگار زمانی هم دور مالکیتش به محمد مسعود روزنامه نگار تند روی دهه بیست شمسی رسید .او خانه ای  در این زمین ساخت و مدتی با خانواده خود در آن زندگی کرد تا این که در خیابان اکباتان تهران ترور شد و در قبرستان ظهیرالدوله آرام گرفت .بعد از وی مدت ها دختر ایشان این خانه را در اختیار داشت  تا آن که آن را فروخت و مالک جدید هم در آن زمین به سال 1340شمسی سینما ی بلوار را بنا نمود.
 سینما بلوار از سینما های درجه یک تهران با ۷۰۰ صندلی و سیستم صوتی معمولی‌ است.
در باره نحوه مالکیت محمد مسعود بر این قطعه زمین از شماره 414 روزنامه تهران امروز چنین می خوانیم:

«دكتر مهيارخلیلی(دارو ساز) از اقوام محمد مسعود در باره این موضوع می گوید :
ژینت دختر محمد مسعود همسر برادر من است. ایشان(مقیم فرانسه)در سال 1325 به دنیا آمده.
محمد مسعود در بلوار كشاورز كه قبلا به آن می گفتند الیزابت.زندگی می کرد...
خانه محمد مسعود هنوز هم سرجای قبلی است؟
مسعود زمینی را در خیابان الیزابت خرید از شخصی به اسم آثاری‌زاده یزدی. این خانه در حدود دو هزار متر بود.دخترش اجاره داد به مهندس والا، مدیر تهران مصور.
بعد از مرگ محمد مسعود به عنوان املاك ارثی میان دو دخترش ژینت و پوران تقسیم شد و بعدها هم به جای آن سینما بلوار فعلی ساخته شد ...
روزنامه مرد امروز آشنا شدم. محمد مسعود روزنامه‌نگار تندرویی بود. آن روزها هم مردم روزنامه‌نگاری به این سبك را می‌پسندیدند. در همه جای دنیا هم همینطور بود. ...
دانتون و لنین هم در میان مردم كشورشان بسیار معتبر و موجه بودند. در ایران همه مردمی كه تحت فشار استبداد بودند دلشان به این تندروی‌ها خوش بود. به عقیده من از سال 1320 تا 1327 مطبوعات در ایران شرایط آزادی را تجربه می كردند و مسعود هم از فضا آزاد مطبوعاتی استفاده می كرد....
در مورد ترور مسعود شبهات زيادي وجود داشت؟
مسعود بي‌گناه كشته شد.كشتن او كار توده‌اي‌ها بود. بقيه مسائلي كه مطرح شد قصه‌پردازي بود.
مسعود را كجا به خاك سپردند؟
در ظهير الدوله. جمعيت زيادي هم آمده بود. اتفاقا در يكي از سالگردهاي مسعود ماجراي ترور فاطمي پيش آمد.»منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
23 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز361
دیروز480
تا کنون2430692

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.