يكشنبه 17 اسفند 1399

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow شمس المعالی

شمس المعالی

شمس المعالی
میرزا سید علی طبیب از پزشکان عهد ناصری است.او ابتدا از اجزای دستگاه معیرالممالک بود .از این بابت به معیری شهرت یافت و سپس از همین طریق توانست بدربار ناصرالدین شاه راه یابد و در این موسم به شمس المعالی شهره گشت.
اعتمادالسلطنه در روز چهار شنبه 12 محرم سنه  1311 قمری در سخن از میرزا سید علی می نویسد:
«...صبح منزل صدر اعظم رفتم.سید حکیم معیری که حالا به شمس المعالی معروف است و از آن نمک بحرام های نمره اول و فضول و پروترین تمام اهل دنیا است ،آن جا آمد و مستقیما بالای دست من نشست. من خواستم آن جا به او اذیتی بکنم صلاح وقت را ندیدم. بعد شنیدم صدراعظم به او تغیری کرده بود و از اردو بیرونش کرده بود...»/روزنامه خاطرات ،ص895.
و همو در« المآثر و الآثار »وی را جزو طبیبان ایرانی ناصرالدین شاه ثبت کرده است /الآثر و الآثار،ص390.
و باز در الآثر و الآثار آمده :
«...از اطبای حضور همایون و از فضلای این عهد میمون است .در طلاقت لسان و حسن بیان از اقران امتیاز دارد.چون افتتاح اشتهار وی از دستگاه مرحوم دوستعلی خان معیر الممالک(نظام الدوله)اتفاق افتاد به سمت معیری معروف گردید و در تاریخ جمع این کتاب به لقب شمس المعالی ملقب شد.»/المآثرو الآثار،ص273.
« بدرالدجی خانم ،دختر آقا میرزا سید علی طبیب معروف به شمس المعالی از زن های با کمال این عصر در تهران است و غیر از معلومات فارسی از علوم جدیده هم بی اطلاع نیست. چندین سال است که ریاست تفتیش مدارس نسوان تهران را دارد و معروف به خانم رئیسه است.
سن او حالیه(1336قمری)نزدیک به سی و پنج است.»/رجال عصر مشروطیت،ابوالحسن علوی به کوشش حبیب یغمایی،ص35.

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
32 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز386
دیروز480
تا کنون2430717

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.