پنجشنبه 30 خرداد 1398

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow تهران امروز arrow تهران امروز arrow مشکلی به نام «میدان اختیاریه»

مشکلی به نام «میدان اختیاریه»

مشکلی به نام «میدان اختیاریه»
پیاده‌رو، راهی است که در امتداد خیابان و برای عبور عابرین پیاده ساخته می‌شود. پیاده رو در اصطلاح شهر سازی محلی است، برای راه رفتن و قدم زدن ، مکانی که در ابتدا با هدف آسایش و راحتی رفت و آمد، جماعت شهر نشین ساخته شده است، اما گویی مدتهاست که در میان انبوه مشکلات شهری از یاد رفته است.  حرکت پیاده باعث زندگی بخشیدن به کالبد شهر می شود، ولی در شرایط امروزه معابر پیاده با فضای اندک تنها به محل گذر تبدیل شده که در آن انواع سد معبر نیز بر سر راه عابر پیاده قرار دارد . داشتن یک شهر سالم که در آن اصول شهر سازی رعایت شده باشد و شهروندان بتوانند در محیطی امن و پاکیزه زندگی کنند آرزوی ابتدایی و حق مسلم هر شهروند است.
در پاریس  پیاده محور، داشتن اتومبیل عذاب است. در آلمان با یک جنبش ملی به نام نهضت پیادگان پیاده روها سامان گرفت. در استانبول و آنکارا خیابان هایی نظیر استقلال و قزل آی و ... بروی اتومبیل بسته است. قسمتی از مراکز بسیاری از شهرهای اروپایی به محله های پیاده اختصاص یافته است نظیر؛ محله استروگت در کپنهاک ...  یا حتی در برزیل، مراکش، مصر و .... و کشور های پیشرفته ای چون امریکا، کانادا، ژاپن، کره و ..... اوضاع بر همین منوال است و شهر سازی انسان محور مشی شهرداری را تعریف و تعیین کرده است.  در حال حاضر در كشورهاي اروپايي براي نابينايان برچسب‌هاي ويژه‌اي نصب مي‌شود، برای معلولان راهشان تسهیل می گردد و ...
حتی این روزها در جای جای  تهران هم اقدامات شایسته ای را از مناطق مختلف شهرداری در امر پیاده راه سازی و اصلاح و مرمت پیاده روها می بینیم. در این سال ها با توجه به نقش پیاده رو درپویایی وزیباسازی منظر شهری ، شهرداری تهران با رویکردی موثر اقدام به اصلاح و مرمت پیاده رو در پایتخت نموده است:
شهرداری منطقه 7  نخستین پیاده‌رو استاندارد نابینایان را در راستای اجرای طرح جامع پیاده‌رو خیابان شریعتی . ..
شهرداری منطقه 11 در راستای اجرای عملیات پیاده رو سازی معابر شهری، خیابان جمهوری اسلامی را پیاده رو سازی کرد.
شهرداری منطقه 20 :اين پياده راه علاوه بر زيبايي محيطي و ايجاد شادابي و نشاط مي تواند به عنوان محلي براي دسترسي به مقاصد مورد نظر ،پياده روي ، ورزش همگاني و گذران اوقات فراغت شهروندان مبدل شود.
اصلاح پیاده رو فلكه دولت اباد از سال 86 آغاز شده.
تكميل و اصلاح پياده رو خيابان هاي 24 متري ، ورامين ، بزرگراه شهيد كريمي مقابل اداره گذرنامه و خيابان كميل دربرنامه هاي اين حوزه قرار دارد.
شهردار منطقه5: با هدف ساماندهی وبهسازی مسیر تردد شهروندان 100 هزار مترمربع پیاده رو درغرب تهران احداث شد.  از مناسب سازی  200هزار متر مربع ازمعابر غرب تهران برای معلولان و جانبازان خبر داد . عملیات پیاده روسازی در بزرگراه ستاری،خیابان لاله شرقی ،بزرگراه آبشناسان ،فلکه اول شهران ،بلوار کن ،خیابان های  کوهسار،چهار باغ وخیابان آیت اله کاشانی حد فاصل میدان صادقیه  تا جنت آباد انجام شد.
عملیات بازسازی میدان آزادی در اردیبهشت آغاز و این میدان پس از بازسازی‌ مشابه چهارباغ اصفهان و شاید هم زیباتر شود. با بازسازی میدان آزدای این مكان به تفرجگاه شهروندان تهرانی تبدیل خواهد شد.  4 آب نمای موزیكال نیز در اطراف این میدان نصب خواهد شد. تقریباً این میدان به پیاده راه تبدیل می‌شود.
خیابان 15 خرداد و محدوده بازار با رویکردی انسان محور به پیاده راه تبدیل یافته و ....
این اقدامات شایسته را در امر پیاده راه سازی و اصلاح و مرمت پیاده روها ،  در حالی شاهد هستیم که متاسفانه منطقه 3 شهرداری از سامان بخشیدن نقطه ای محدود در منطقه، یعنی میدان اختیاریه عاجز است.
وضعیت پیاده روها در کوچه های باریک اطراف میدان اختیاریه، داستان تکراری و غم انگیزی است. داستانی از مشکلاتی که گریبان مردم این محدوده را گرفته است.
سطوح نا صاف ، عرض کم ، سد شدن معابر توسط مصالح ساختمانی و اجناس مغازه ها و ... از مشکلاتی است که عابران پیاده ، هر روز با آن روبرو می شوند ، چیدمان غیر اصولی صندوق های پست ، سطل های زباله ، حتی دپوی مصالح ساختمانی در مسیر پیاده روها ، موانع متعددی را بوجود آورده و رفت و آمد عابران را مختل کرده است ، استفاده از پیاده رو توسط مغازه داران و همچنین استفاده نا بجا برای پارک موتور سیکلت تردد عابران را غیر ممکن کرده است.
میدان اختیاریه تا چند دهه پیش مرکز دهی خرد با جمعیتی اندک و باغ هایی فراوان در همسایگی آبادی رستم آباد بود. شمالش را باغ های وسیع کامرانیه و افسریه و .... شرقش را باغ بسیار وسیع سلطنت آباد و غربش را رستم آباد و جنوبش گندم زار و اراضی دروس تشکیل می داد. آن روز وسعت و عرض خیابان اختیاریه و کوچه باغ های اطراف میدان اختیاریه بیش و کم همینی بود که امروز است ولی جمعیت بسیار اندک آن روز اختیاریه اکنون به خیل انبوهی از ساکنان این خطه تبدیل شده و جای معدود اسب و خر و استر و ... تعداد بیشماری  اتومبیل گرفته است. سراسر باغ ها و اراضی بایر و گندم زارها را ساخته اند. آن روز در مرکز آبادی اختیاریه آسایش و آرامش حاکم بود و اهالی آنجا گرد می آمدند تا یکدیگر را ببینند و حال و احوال کنند و دمی بیاسایند اما امروزه تمامی ساعات روز میدان و کوچه های اطراف مملو از اتومبیل است، بطوریکه گاهی عبور پیاده مقدور نیست.
خیابان شهید دوقوز پیاده رو مناسب ندارد. در نقطه ای عرض پیاده رو 30 سانتیمتر است و در جا یی بالکن ساختمان راه را بکلی بسته است. دو سوی کوچه های اطراف میدان تره بار اتومبیل توقف کرده است. مردم کیسه میوه بدست برای رفت و آمد، جدا دچار مشکل اند و اگر آنان زنان و مردان سالخورده و یا معلولان باشند که حال و روزشان معلوم است.
این میدان و تمامی کوچه های اطراف میدان تره بار به توقفگاه اتومبیل تبدیل یافته است و مدام شهرداری در تعقیب رویکردی غلط از سطح پیاده روها کاسته و بر سطوح سواره می افزاید و بدین ترتیب با تضییع حقوق پیادگان، ضمن افزایش تردد اتومبیل و ایجاد گره کور ترافیکی سبب سلب آسایش اهالی و ایجاد خلل در رفت و آمد آنها و پیدایی اضطراب در وجود مردم شده است. مردمانی که بسیاری شان اتومبیل ندارند و در پی حق بدیهی خویش اند و می خواهند در محلی که بدنیا آمده اند با آرامش زندگی را به سر آرند، اما نمی توانند.
این مشکلات در حالی برای اهالی به دردی روزمره تبدیل شده است که کافیست با کمی تغییر در دیدگاه مسئولین شهرداری و با همکاری شورای محله و مردم محل و .... و با کمک طراحان شهرساز، این معابر تنگ و محدود را به رفت و آمد پیادگان اختصاص دهیم و تنها خطی برای عبور اتومبیل ها در آنها تعبیه کنیم و از فضایی سرسام آور و اضطراب افزا جایی مطلوب و آرام، و محیطی دلپذیر نه تنها برای سالخوردگان کم توان بلکه برای عموم فراهم آوریم.
ساز و کار این مشکل، رویکردی است که تمامی مردم جهان آنرا در مراکز خرید و پر جمعیت شهرهای خود تجربه کرده اند و حتی در همین شهر شلوغ هم مدتی است در محله بازار و خیابان باغ سپهسالار و ... انجام یافته است. این محدوده را باید به صورت پیاده راه در آورد و از توقف اتومبیل جلوگیری کرد. در این صورت دیگر نه تنها در این نقطه شاهد شمار روزافزون اتومبیل نخواهیم بود، بلکه خواهیم دید، در تردد اتومبیل ها نیز سهولت و روانی ایجاد خواهد شد و این مرکز محله به محیطی امن و با طراوت برای ساکنان و عابران تبدیل خواهد گردید.
کاری که چینی ها در مرکز و محله قدیمی پکن کرده اند و راه را بر هر وسیله موتوری جز معدودی سه چرخه های مسافربر بسته اند.

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
18 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز12
دیروز202
تا کنون2182837

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.