پنجشنبه 30 خرداد 1398

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow تهران امروز arrow تهران امروز arrow زباله در پناهگاه امیری و کوه های شمیران

زباله در پناهگاه امیری و کوه های شمیران

زباله در پناهگاه امیری و کوههای شمیران
پناهگاه امیری (گواینکه خود مخل طبیعت است و باری بر دوش آن هرچند نیت پاک بانی آن ستودی است.) در مسیر شیرپلا به قله توچال، جایی نیست که رهگذر کوچه و خیابان از آن بگذرد، جایی است که جز کوهنوردی زبده و با تجربه بدان دست نمی یابد. زیرا نه با قاطر و الاغ می توان بدان جا رسید و نه چون قله توچال که از تله کابین به آسانی راه دارد. بنابراین انبوه دل آزار زباله و اشغال درون پناهگاه، حاصل آمد و شد و اطراق جز کوهنورد حرفه ای و ورزشکاری پر تجربه گناه هیچ قشر دیگری از جامعه نیست. این رفتار سخیف و بی خردانه برای کوهنورد حرفه ای حیرت آور است. جای تاسف و دلسوزی است که جمعی از ورزشکاران کوهنورد، آن هم نه مبتدی بلکه حرفه ای حاضر به رعایت الفبای موازین و مقررات کوهنوردی این ورزش جسم و جان نباشند و با کژرفتاریشان موجب آلودگی تمامی قله ها (از دماوند تا ...) و طبیعت ایران شوند. ورزشی که انظباط و ایمان سرلوحه آن است.
ورزش در فرهنگ ایرانی جایگاهی والا دارد و برای رسیدن به مقام ورزشکاری باید مراتب متعدد تربیتی و تعلیمی را با تانی و درنگ نزد استاد دلسوز پیمود، زیرا ورزش در این بوم و بر تقویت جسم و جان را توامان به عهده دارد. چنانکه حکیم توس فرماید:
   زنيرو بود مرد را راستي                         زسستي كژي زايد و كاستي
هرچند امروز با شیوع ورزشهای نیمه صنعتی و حجم پول در گردش در آنها، دیگر نباید موازین فرهنگی و رسم و آیین کهن ورزش این سرزمین را از ورزشکاران انتظار داشت، راه و رسمی که به پوریای ولی و شاه ولایت منسوب بود و رهروانی چون سیدحسن رزاز و زنده یادغلامرضا تختی و غیره داشت که بر آن آیین متین ایمان و باور داشتند، زمین ورزش را با اخلاص می بوسیدند و دست مصدوم حریف را برای کسب پیروزی نمی گرفتند اگر چه خدعه و فریب باشد. همین است که امروز ورزشکار ما رعایت آن آیین را کهنه و بی مصرف می پندارد و پیآمد اعتقاد و رفتار اوست که پنجاه شصت هزار جوان در میدان ورزشی به جای تشویق به مربی و داور و ده ها فرد گرانقدر دیگر اهانت و فحاشی میکنند، بی آن که آن بزرگواران را ککشان بگزد.
رشته کوه البرز و قلل سرفرازش چون دماوند و توچال و غیره میلیون ها سال است که همچنان استوار و مغرور پهن دشت فلات ایران و کرانه های خرم و همیشه بهار دریای مازندران را نظاره گر بوده است و نگاهبان و قرون اعصار را سرفرازانه تا امروز راه پیموده است، اما با روند خرابی که امروز ما در پیش گرفته ایم زمان زیادی طول نخواهد کشید که این آثار ارزنده را نابودش خواهیم کرد. اگر چه در اسطوره‌ها و متون كهن از تقدسشان یاد شده باشد.این آثار ارزشمند، جزو میراث طبیعی این مرز و بوم است.
 زمان زیادی نمی گذرد که به ميراث طبيعي كشور توجه می شود و با تدوين دستورالعمل ثبت ميراث طبيعي و با تعیین موازین و ضوابط مربوط مسئولان سعی در حفظ آن دارند. کاری که برپایهٔ تعاریف مبنایی ارایه شده در کنوانسیونها و دیگر پیمانهای یونسکو تبیین و تعیین شده است.
در این سالها دیگر منظور از میراث فرهنگی فقط آثار مادی نیست بلکه جنبه های طبیعی و معنوی آن مهمتر از جنبه های مادی قلمداد میشود، زیرا آثار مادی، خود متاثر از محیط پیرامون و طبیعت و نیز جنبه های معنوی است. امروزه میراث فرهنگی، آمیزۀ ای پیچیده از طبیعت و تاریخ، آداب و رسوم، زبان و سنت هاست.
میراث فرهنگی، در شمار مهمترین عوامل توجیه کننده و بیان کنندۀ هویت ملی و اجتماعی هر ملت است . بر این اساس حفاظت و نگهداری آنها جدا از وظایف دولتها از اهم وظایف شهروندی است. در این امر نقش  مردم و مشارکت سکنۀ بومی بسیار مهم است.
بتازگی تعدادی از آثار طبيعی چون؛ کوه دماوند، چشمۀ باداب سورت ، سرو ابركوه ، سرو مهرگان ، پنج درخت چنار پير همدان ، چنار مسجد باغوار و درخت های بيش از 1200 ساله چشمه ها و غار و كوه، های ميليونها ساله ثبت شده و در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است.
این تلاش و کوشش و این نوع اقدامها در جای خود، بسیار مهم و لازم است، اما آنچه این مطلب در نظر دارد تا بیان کند، نقش مردم و باور آنان در قبال ثروت ملی است که از دل قرون و اعصار و از پس گزند باد و بوران امروز به دست ما امانت سپرده شده تا چون آباء و اجدادمان به نسلهای بعد بسپاریم .
روابط و مناسبات متقابل آدمی با محيط زيست در گذشته که نه کنوانسیونی بود و نه مقررات و ضوابطی و نه دولتها دخالت داشتند، به گونه ای دیگر جریان داشت. روابط مهربانانه و منطقی ای بین انسان و محیط زیست بر قرار بود. شغل مردم کشاورزی بود و مردم خود تولید غذای اعضای خانواده را به عهده داشتند. بنابراین دامان رنگارنگ طبیعت را هدیه  پروردگار و سفره رزق خود می پنداشتند و گاو نر را دوست و یار. ابر و باد و مه و خورشید را هم می ستودند تا یاری شان کنند که نان به کف آرند و حواسشان باشد تا به غفلت نخورند، اما امروز در شهرهای بزرگ مانند تهران؛ آب را، نان را، گوشت و دیگر اقلام خوراکی را با اتومبیل و هواپیما و قطار از دور دست برایمان می آورند، بی آنکه از دردسر تهیه آب و خون دل کشاورز و دلهره صیاد به دریا زده و ... آگاه باشیم. این است که با طبیعت این گونه بیرحمانه و ظالمانه رفتار میکنیم.
در گذشته های دور طبیعت برای بشر از تقدسی محتوم برخوردار بود. در ایران باستان آب ، خاک و تک تک عناصر طبیعت نزد ایرانیان حرمتی در حد و اندازه تقدس داشتند. آب را مظهر پاكي و حيات خود ميدانستند. آناهيتا الهه آب بود و با همین نگاه به طبیعت و دیگر عناصر آن مینگریستند.
امروز متاسفانه گستره 800 کیلومتر مربعی تهران از روی غفلت و خطا بیش و کم یک پنجم ایرانیان را در خود جای داده است. امری که قهرا نابودی طبیعت این ناحیه از کشور را در پیش خواهد داشت. حال اگر این جریان با بی تفاوتی مردم نیز همراه شود، فاجعه ای هولناک پیش روی پایتخت خواهد بود. مردمی که به بهانه هایی واهی از مسولیت شانه خالی می کنند. جمعی به این بهانه ، دسته ای به آن بهانه و پاره ای به بهانه مخالفت با سیاستهای دولت (از نخستین دولتهای مشروطه سپهداراعظم و مشیرالدوله و مستوفی الممالک و ... تا امروز دولتی نبوده که مخالف نداشته باشد.)
این بهانه های کودکانه را کنار نهیم و طبیعت را باور کنیم و دوستش بداریم و حفظ طبیعت را که میراث طبیعی این مرز و بوم است، هرگز فقط به دوش مسولین نیاندازیم . کوههای اطراف تهران تحمل بیش از ظرفیت جمعیت پایتخت را ندارد. بنابراین کوه روندگان باید در حفاظت از کوه، این میراث امانی، رعایت بیشتری از خود نشان دهند و دست کم کوهنوردان باید کوه و طبیعت زیبای آن را باور کنند و عزیزش دارند.

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
47 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز3
دیروز202
تا کنون2182828

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.