سه شنبه 28 اسفند 1397

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow فضولی ملت

فضولی ملت

فضولی ملت
 شاهی که اعتراض ومبارزه دادخواهانه ملت را فضولی خواند و دستور تنبیه و مجازات مردم را صادر کرد، سرانجام  بر حق خواهی مردم صحه گذارد و مجبور شد، سند آزادی ایرانیان را بر خلاف نظر مستبدانه، نخست وزیران و اطرافیانش امضا کند که نقطه پایانی بر استبداد مطلق وزورگویانه در این سرزمین بود و آغازی بر ماجرای پر افت و خیز و دراز دامن عدالتجویی و آزادی خواهی این ملت .
«فضولی ملت» عبارتی بود که مظفرالدین شاه برابر اعتراضات روبه فزونی ایرانیان به زبان آورد .
این شاه (تولد ۱۲۳۲ خ./1269 ق. در تهران  مرگ۱۲۸۵ خ. در۵۴سالگی، مدفون در قم) خرافی، ضعیف النفس و ترسو که از میان سالی پیوسته بیمار بود، پنجمین پادشاه قاجار(چهارمین فرزند ناصرالدین‌شاه ) است که قریب چهل سال ولایتعهدی کرد و پادشاهی را انتظار کشید.
وی در جریان جنبش مشروطه و تغییر حکومت استبدادی برخلاف کوشش‌های صدراعظم‌هایش علی‌اصغرخان اتابک (اتابک اعظم) و عین‌الدوله با مشروطیت موافقت کرد و فرمان مشروطیت را امضا کرد و پنج روز بعد از دنیا رفت .
عوامل بسیار و تلاش نخبگان و اندیشمندان جامعه ایرانی و بویژه پافشاری و ایستادگی جانانه مردم کوچه و بازار در مقابله با هجوم ناجوانمردانه و خشونت حکومت قجر به ثمر نشست و طی یک انقلاب چهار ساله سلطنت استبدادی قاجاریه به سلطنت مشروطه تبدیل گشت.
فرمان مظفرالدین شاه را حسین ثقفی فرزند دکتر اعلم الدوله چنین نقل کرده است:
« ... جناب اشرف اتابک اعظم از قراری که به عرض رسید وضع رفتار مردم در این چند روزه که ما جزیی کسالتی داشته ایم خوب نیست و بعضی فضولی ها می کنند و شما در تأدیب و تنبیه آن ها مسامحه کرده اید. در صورتی که مسئولیت کلیه امور را به شما واگذار کرده و شما را لااقل نوکر خیر خواه و آقاپرست خودمان می دانیم چه جهت دارد، مردم این طور مطلق العنان و جسور بشوند به موجب این دستخط صریح به شما می گوییم، اشخاصی که محرک فتنه و فساد شده و بعضی فضولی ها می کنند، از هر طبقه و هر قبیل که باشند بدون ملاحظه خودتان را در تنبیه و تبعید و سیاست آن ها مسئول و مختار بدانید ما هم بحمدالله حالمان خوب است...»/ قتل اتابک به نقل از مجله راهنمای کتاب از حسین اعزاز ثقفی.

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
فرهنگ تاریخ تهران
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
پیشینه تهران قدیم
تهران امروز
گالری
ارتباط با مولف
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده

جستجو
حاضرین در سایت
11 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز187
دیروز306
تا کنون2155973

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.