پنجشنبه 30 خرداد 1398

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow فضولی ملت

فضولی ملت

فضولی ملت
 شاهی که اعتراض ومبارزه دادخواهانه ملت را فضولی خواند و دستور تنبیه و مجازات مردم را صادر کرد، سرانجام  بر حق خواهی مردم صحه گذارد و مجبور شد، سند آزادی ایرانیان را بر خلاف نظر مستبدانه، نخست وزیران و اطرافیانش امضا کند که نقطه پایانی بر استبداد مطلق وزورگویانه در این سرزمین بود و آغازی بر ماجرای پر افت و خیز و دراز دامن عدالتجویی و آزادی خواهی این ملت .
«فضولی ملت» عبارتی بود که مظفرالدین شاه برابر اعتراضات روبه فزونی ایرانیان به زبان آورد .
این شاه (تولد ۱۲۳۲ خ./1269 ق. در تهران  مرگ۱۲۸۵ خ. در۵۴سالگی، مدفون در قم) خرافی، ضعیف النفس و ترسو که از میان سالی پیوسته بیمار بود، پنجمین پادشاه قاجار(چهارمین فرزند ناصرالدین‌شاه ) است که قریب چهل سال ولایتعهدی کرد و پادشاهی را انتظار کشید.
وی در جریان جنبش مشروطه و تغییر حکومت استبدادی برخلاف کوشش‌های صدراعظم‌هایش علی‌اصغرخان اتابک (اتابک اعظم) و عین‌الدوله با مشروطیت موافقت کرد و فرمان مشروطیت را امضا کرد و پنج روز بعد از دنیا رفت .
عوامل بسیار و تلاش نخبگان و اندیشمندان جامعه ایرانی و بویژه پافشاری و ایستادگی جانانه مردم کوچه و بازار در مقابله با هجوم ناجوانمردانه و خشونت حکومت قجر به ثمر نشست و طی یک انقلاب چهار ساله سلطنت استبدادی قاجاریه به سلطنت مشروطه تبدیل گشت.
فرمان مظفرالدین شاه را حسین ثقفی فرزند دکتر اعلم الدوله چنین نقل کرده است:
« ... جناب اشرف اتابک اعظم از قراری که به عرض رسید وضع رفتار مردم در این چند روزه که ما جزیی کسالتی داشته ایم خوب نیست و بعضی فضولی ها می کنند و شما در تأدیب و تنبیه آن ها مسامحه کرده اید. در صورتی که مسئولیت کلیه امور را به شما واگذار کرده و شما را لااقل نوکر خیر خواه و آقاپرست خودمان می دانیم چه جهت دارد، مردم این طور مطلق العنان و جسور بشوند به موجب این دستخط صریح به شما می گوییم، اشخاصی که محرک فتنه و فساد شده و بعضی فضولی ها می کنند، از هر طبقه و هر قبیل که باشند بدون ملاحظه خودتان را در تنبیه و تبعید و سیاست آن ها مسئول و مختار بدانید ما هم بحمدالله حالمان خوب است...»/ قتل اتابک به نقل از مجله راهنمای کتاب از حسین اعزاز ثقفی.

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
5 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز2
دیروز202
تا کنون2182827

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.