پنجشنبه 4 بهمن 1397

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow نقش کوکتل مولوتف در تهران 57

نقش کوکتل مولوتف در تهران 57

نقش کوکتل مولوتف در تهران 57
کوکتل مولوتف (Molotov cocktail) سلاحی است ساده و دست ساز که امروزه مردم در موسم اعتراضات و اعتصاب ها با سرعت و به سهولت می سازند و در شورش های ضد دولتی به کار می برند. این سلاح ارزان و کارآمد را عموم مردم جهان می شناسند و در بسياري از درگيري هاي چريکي و خياباني بکار می گیرند. کوکتل مولوتوف بطری ای شیشه‌ایست،حاوی ماده آتش زا ازقبیل ناپالم ، بنزین ،گازوئیل ، کروسن یا الکل با تکه ای پارچه یا پنبه تابیده به‌عنوان فتیله.
 وجه تسمیه آن گویا برگرفته از نام ویاشیسلاو مولوتوف وزیر امور خارجه اتحاد جماهیر شوروی است. هرچند بررسی و مطالعه اسناد تاریخی نشان می دهد که اقوام و ملل عالم در قرون و اعصار گذشته پیش از این چنین ابتکاراتی (بکار بردن شیشه حاوی مواد آتش زا و یا ...) را در جنگ ها بکار می بسته اند. بنابراین پیشینه کاربرد شیشه در چنین شیوه ای از جنگ ها  دیرینه تر از عمر مولوتف روسی به نظر می رسد به هر روی حرف آخر را اسناد و منابع متقن دیگر خواهد زد . نظیر آنچه در اوایل قرن یازدهم قمری در ایران رایج بوده است.
آدام الئاریوس آلمانی باهیئت همراهش (در عصر طلایی صفوی بنا بر دلایل فراوانی که مورد اعتبار دو طرف بود ارتباط اروپا و دربار ایران شدت قابل توجهی گرفت) در دوره پادشاهی شاه عباس صفوی از ایران دیدن کرد و کتابی از این سفر نوشت و آن را در 1656میلادی برابر با 1076قمری در کشورش منتشر نمود. او در صفحه 319 این کتاب آرد:
«... چپ و راست شاه دشمنانی نیرومند کمین کرده اند تاتارهای ازبک در مرز خراسان، هندیان بر سر قندهار، ترک ها بر سر بغداد ...
سربازان ایرانی تند و چابک اند... صد سوار ایرانی قادرند با چهار صد سرباز ترک مصاف دهند... شمخال را اولین بار شاه عباس وارد جنگ کرده است... در محاصره ایروان که به سال 1633میلادی اتفاق افتاد ایرانی ها ماده مخصوصی را در شیشه های کوچک جای دادند و با بستن آن به تیر به استحکامات و قلعه شهر پرتاب کردند با شکسته شدن شیشه ها هوا مسموم شد و سر و دست و پای سربازان دشمن آن چنان باد کرد که نتوانستند به درستی مقاومت کنند.»
در جریان اعتراضات مردم علیه حکومت شاه در روزهای 21و22 بهمن سال 57 تهرانی ها هم این سلاح شورشی و مردمی را بکار بستند اما چون شاه مقاومتی نکرد و از کشور گریخت و بدنه ارتش هم با مردم بودند و از سوی دیگر برخی از سران رژیم پهلوی و ارتش هم بستگی خود را با امام خمینی پیشاپیش اعلام کرده بودند بنابراین درگیری خیابانی چشم گیر و طولانی رخ نداد و تنها آخرین روزها در بعضی پادگان ها، زد و خوردی میان مردم مهاجم با تعدادی سرباز مسلح بی خبر پیش آمد . مردم در روزهای21 و 22 مجبور به استفاده از کوکتل مولوتف شدند.
روز22 بهمن در پمپ بنزین میدان امام حسین (فوزیه آن زمان) دختران و پسران جوان برای تسخیر پادگان عشرت آباد مشغول ساختن کوکتل مولوتف بودند اما خیلی بکارشان نیامد، چون در این روز دیگر حکومت پهلوی ساقط شده بود ولی تعدادی سرباز در ساختمان چند طبقه کلاه فرنگی پادگان سنگر گرفته بودند و به سوی جوانانی که از در و دیوار وارد پادگان می شدند  تیر می انداختند این مقاومت نصفه نیمه هم ظرف دو سه ساعت درهم شکست و آخرین سی چهل سرباز بی خبر شهرستانی هم که افسر و فرمانده ای بالای سر و دلی در این راه نداشتند و خود و قافیه را باخته بودند اسلحه را زمین نهادند و لرزان و رنگ باخته از ترس جانشان دست به دامن برخی مهاجمین دل رحم که با کشتن سربازان مخالفت می کردند، شدند و با تعویض هول هولکی پیراهن ها و شلوارهای گشاد و تنگ قرضی از همان دشمنان فرضی (فرماندهان به آنان می گفتند این ها کومونیست و دشمن شمایند) خود را میان مهاجمان گم کردند و پادگان و اسلحه ها و اسله خانه های پر از سلاح و مهمات را به دسته ای از مهاجمان باخبر که در آن بحبوحه محتوای ارزشمند انبارها را به کول می کشیدند، رها کردند و خود به سوی ولایات و دامان مادرانشان پناهیدند، تا به سلامت رستنشان را از این مخمصه با پیروزی انقلاب توامان با خانواده جشن گیرند.

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
فرهنگ تاریخ تهران
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
پیشینه تهران قدیم
تهران امروز
گالری
ارتباط با مولف
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده

جستجو
حاضرین در سایت
10 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز23
دیروز253
تا کنون2144160

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.