پنجشنبه 4 بهمن 1397

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow آخرین تصادفات عادلانه در تهران قدیم

آخرین تصادفات عادلانه در تهران قدیم

آخرین تصادف عادلانه در تهران قدیم
هزاران سال بود که بشر آسوده می زیست و از رنج و تأب تلفات تصادفات بر حذر بود. برخورد وسیله نقلیه با انسان تا پیش از اختراع خودرو و دیگر وسایل نقلیه معاصر بسیار ساده و کم آسیب بود و گو این که بدان روزگار هم تصادف هایی از این دست رخ می داد اما تعداد شان کم و جراحاتشان کم اثرتر بود .
تا واپسین سال هایی که هنوز خودرو پا به سرزمینمان نگذاشته بود تغییری در این روند پیش نیامده بود. تصادف الاغ و قاطری با عابر یا گاری و درشکه ای با کسی که منجر به دردی در نقطه ای از بدن ضربه دیده می شد حداکثر صدمه حاصل از تصادف در آن روزها بشمار می رفت ولی امروزه در ایران هزاران نفر بر اثر تصادفات جاده ای از میان می روند و خانواده ها و کشور را با درد و ضایعاتی جبران ناپذیر روبرو می سازند.
در اواخر عصر ناصری نظمیه تهران گزارشهایی را از حوادث پایتخت تهیه می کرد از آن جمله است:
دیروز پیرزنی از بازار  گلوبندک می گذشته شخص تفرشی جلو قاطری در دست داشته می رفته قاطر لگدی به ضعیفه زده مشارالیها افتاده بی حال می شود. اجزای حکومت جلیله رسیده شخص تفرشی را با قاطر به حکومت می برند. در آنجا چون ضعیفه به حال آمده و صدمه به او وارد نیامده بود جزیی پول گرفت به مشارالیها داده با رضایت می رود/گزارشهای نظمیه ( ۱۳۰۵ - ۱۳۰۳ قمری)  از محلات تهران یا «راپورت وقایع مختلف محلات دارالخلافه» .
این بر خورد نمونه ای از آخرین تصادفات برابر و عادلانه بشر با وسیله نقلیه خود است و مرگ هنرمند نامدار کشورمان سر آغاز  روند تلفات جانگداز و ناعادلانه خودرو و ... با ایرانیان بود که با ورود خودرو به پایتخت پایه گذاری شد.
دوم اسفند ماه سال ۱۳۰۵ خورشیدی شبانگاهان درشکه درویش خان با خودرو ای در خیابان امیریه برخورد کرد و این استاد موسیقی سخت مجروح گردید مردم وی را به سرعت برای معالجه  به بیمارستان نظمیه انتقال دادند اما تلاش طبیبان موثر نیفتاد و پنج روز بعد استاد جان به جان آفرین سپرد .
در دنیا نخستین انسانی که در یک حادثه رانندگی جان خود را از دست داد, خانمی انگلیسی بود با نام بریجیت درسکول 44ساله که در سانحه رانندگی جان خود را از دست داد. وی روز هفدهم آگوست سال 1896 میلادی در میدان کریستال پالاس لندن بر اثر تصادف در گذشت/همشهری .
امروزه سالانه ۸۰۰ هزار تصادف در ایران روی می‌دهد که از حیث آمار مرگبارترین حوادث جاده‌ای، ایران رتبه اول را در جهان دارد.[۱]
آمار تکان دهنده از تلفات جاده‌ای در ایران تصادفات جاده‌ای در ایران ۲۰ برابر میزان میانگین جهانی است ایران از نظر میزان مرگ و میر تصادفات جاده‌ای در صدر کشورهای جهان قرار گرفته است به گونه‌ای که طی دوره ۱۴‌ساله ۱۳۷۳ تا ۱۳۸۶، بیش از ۲۶۷ هزار نفر در تصادفات جاده‌ای برون و درون شهری جان خود را از دست داده‌اند. حدود سه میلیون نفر نیز دچار مصدومیت شده‌اند. تلفات جاده‌ای در ایران طی یک دوره ۱۰ ساله با میزان تلفات انسانی جنگ ایران و عراق برابری می‌کند.
ایران بین سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۳ (۲۰۰۴-۲۰۰۲ مکان دوم جهانی را پس از السالوادوردر قاره آمریکا از نظر «تعداد کشته به ازای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت» در تصادفات جاده‌ای داراست. بر این اساس در السالوادور تعداد کشته ۴۳ نفر و در ایران ۴۱ نفر در انگلستان ۶ نفر، آمریکا ۱۷ نفر، چین ۶ نفر،مالزی۳۲ نفر ،کره ۳۳ نفر ،سوریه ۱۲ نفر ، عربستان ۲۲ نفر ،بنگلادش ۲۰ نفر و هند ۱۵ نفر است.
از سال ۱۳۷۳ تا سال ۱۳۸۶ نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر در تصادفات جاده‌ای کشته شدند .در گزارش پژوهشکده، حمل و نقل آمده: در سال ۱۳۸۶، هزینه تصادفات برای مجموع تصادفات درون‌شهری و برون‌شهری ۱۸ هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان معادل ۱۸/۵ میلیارد دلار بوده است. این گزارش آورده: هزینه تصادفات کشور در سال ۱۳۸۶ از کل تولید ناخالص داخلی بیش از ۵۰ درصد کشورهای جهان نظیر غنا، اردن، بحرین و… بیشتر بوده است.
۱۸ میلیارد دلاری تصادفات در سال ۸۶ به تنهایی ۳۳ سال بودجه فعلی راهداری کشور، ۲۲۰ سال بودجه فعلی ایمنی‌سازی نقاط حادثه‌خیز کشور، هزینه ایجاد دو میلیون شغل برای جوانان ، ساخت ۱۲ برج به اندازه بزرگ‌ترین برج ساخته شده در دوبی یا خرید ۶۰ فروند هواپیمای ایرباس را پوشش می‌دهد.
طی ۱۴ سال مورد مطالعه در پژوهش مذکور به‌طور میانگین سالانه ۱۹ هزار و ۱۱۱نفر بر اثر حوادث و تصادفات جاده‌ای برون و درون‌شهری جان باخته‌اند / تهران امروز /خبرگزاری مهر.

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
فرهنگ تاریخ تهران
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
پیشینه تهران قدیم
تهران امروز
گالری
ارتباط با مولف
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده

جستجو
حاضرین در سایت
23 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز23
دیروز253
تا کنون2144160

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.