پنجشنبه 30 خرداد 1398

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow تهران امروز arrow تهران امروز arrow ورزشی که دارد مردم را حرص می دهد مسابقه ایران و قطر

ورزشی که دارد مردم را حرص می دهد مسابقه ایران و قطر

ورزشی که دارد مردم را حرص می دهد «دیدار ایران و قطر»
                                           عروسی بس خوشی ای دختر رز
                                             ولی  گه گه  سزاوار  طلاقی
                                                                        حافظ

در مسابقات ورزشی پیروزی و شکست پشت و روی سکه اند قطع به یقین نباید همواره در انتظار فتح یاران بود اما می شود همیشه در انتظار تلاش و کوشش جانانه آنان بود. ملت ایران به سخت کوشی و تلاش شهره آفاق است.
روزی که گذشت صد هزار تن از جوانان این سرزمین با شور و عشق از اقصی نقاط پایتخت و کشور خود را به ورزشگاه آزادی رساندند روزی که حتی به اصطلاح معروف یک تماشاگرنما هم میانشان نبود تا حرکتی ناشایست را بنمایاند،  روزی که همه عاشق بودند و دلباخته، روزی که همه فریاد شدند و غرورآفرین، در این روز تنها یک چیز آنها را آرامش می داد و شایسته آنان بود «غیرت و تلاش» سربازان در میدان.
 بررسی فنی و علل شکست و عدم پیروزی مسابقه مزبور در حیطه دانش من نیست بلکه در دنیای میکرو تخصصهای امروز، نقد و بررسی آن به عهده کارشناسان دلسوز و شجاع و البته کاردان و این به عهده اهالی فوتبال است اما کیست که عظمت عشق این جوانان شیفته و واله را حس نکند، حتی اگر قطع نخاع شده باشد. شوری که در دلشان است هنگام شکست، کوهی از غم را بدوششان می فشارد و دریایی از اشک را در چشمانشان می جوشاند .
 این والگی و حسرت پیروزی جوانان که دو تن از آنها را در خانه خود دارم بر آنم داشت تا درد دلی با اهالی دردمند فوتبال کنم.
«از درد سخن گفتن و از درد شنیدن / با مردم بی درد ندانی که چه دردی ست»
                                                                 مهرداد اوستا
 اعضای تیم ایران روز گذشته جز نادر لحظاتی در زمین راه می رفتند. هیچ نشانی از نشاط و بالندگی در تیم نبود. اثری از جنگندگی که هیچ، آثاری از یک بازی باشگاهی آسیایی هم در آن مسابقه دیده نمی شد و این در حالی است که این روزها اروپاییان در بازی های یورو چنان با غیرت می دوند و برای فتح و پیروزی می جنگند که تحسین همگان را بر می انگیزند .
در صورتیکه نه آنها و نه در هیچ کجای دنیا صد هزار جوان پر شور را در ورزشگاه و میلیون ها مشتاق و دلبسته بی ادعا چون ایرانیان را ندارند. حال بماند که اگر عرب های خلیج فارس داشتند خاک دنیا را در توبره می کردند.
شرط انصاف نباشد که مشتاقان سینه چاک را این گونه پاسخ دهیم. چرا باید بازیکنانمان در چنین روزی و در زمین خودی در مقابل تیمی که هویت ملی ندارد و هر یک از بازیکنانش از گوشه ای از این کره خاکی به طمع پول گرد هم آمده اند چنین بازی کنند. دیروز نه اضطراب و هیجانی در تیم مربیان بود و نه شور و کوششی در وجود بازیکنان . انگار همه داروی  آرامبخش خورده بودند. 
در صورتیکه مردم انتظار دیگری داشتند. بازیکنان باید  چنان می دویدند  و می دویدند که در پایان همه از فرط خستگی و تشنگی در زمین غش می کردند این نشانه ایرانی است این پاسخ به عشق است نه قدم به مزد که ایرانیان در تمامی جبهه ها این گونه بوده اند و هستند. شیوه ای که از مرحوم آقا تختی که نخستین طلای المپیک را برای ایرانیان به ارمغان آورد تا  ساعی و رضا زاده و ... اعمال شده است.
چگونه است که افرادی چون محمد بنا، یزدانی خرم، خادم، داورزنی، مشحون و ... جوانانمان را در میادین دیگر رشته ها نظیر کشتی ، وزنه برداری، والیبال ، بسکتبال ،تکواندو و ... در عرصه جهانی سرفراز و سربلند می کنند.علت همه آنها عشق است. علی دایی ، محمد بنا و ... در مسابقه باشگاهی هم که باشد چنان حرص می خورند و شاگردان خود را تهییج می کنند تا عروس پیروزی در آغوش بگیرند که گویی تیم ملی مسابقه دارد.
جوانی هم که بیرق ملی کشور عزیزمان ایران را در میدان فوتبال بدوش می گیرد باید احساس شرافت سربازی را در خود برانگیزاند و باید شایسته این عشق عظیم مردمی باشد باید سزاوار این همه از خود گذشتگی عاشقان معصوم ورزش که در شکست ها مثل ابر بهار می گریند، باشد.
تا زمانیکه به چنین شرایطی نرسیده ایم
دست کم فوتبال را تعطیل کنیم یا دیگر با عرب های خلیج فارس مسابقه ندهیم یا مسابقه با عرب ها را بی خبر در کشوری افریقایی بدون برق برگزار کنیم تا میلیون ها جوان سراپا علاقمند را مغموم وسرخورده نسازیم خدا و پیغمبر را خوش نمی آید.

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
48 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز3
دیروز202
تا کنون2182828

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.