پنجشنبه 30 خرداد 1398

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow تهران امروز arrow تهران امروز arrow مقبره پژوهشگران تهران

مقبره پژوهشگران تهران

مقبره پژوهشگران تهران
 رسول جعفريان از ممانعت از به خاک‌سپاري چهره‌هايي در قطعه هنرمندان و نام‌آوران انتقاد و ابراز تأسف کرد.
حجت‌الاسلام رسول جعفريان در سخناني عنوان کرد: يک مسأله مهم، حمايت عاطفي از پژوهشگران و محققان است. طبيعي است آن‌ها به خاطر سال‌ها تحقيق و پژوهش نگاهي خلاف‌آمد عادت داشته باشند و از اين جهت نبايد مورد بازخواست قرار گيرند.
او در ادامه اظهار کرد: من شرمنده‌ام که مي‌بينم بسياري از پژوهشگران گاه محتاج نان شب هستند و جاي تأسف دارد که اخيرا از به خاک‌سپاري سه پژوهشگر در قطعه هنرمندان و نام‌آوران (بهشت زهرا (س)) ممانعت به عمل آمد. گاه ممکن است يک پژوهشگر با نگاه ما همسويي نداشته باشد؛ اما اين دليل نمي‌شود براي او محدوديت قائل شويم. به گزارش ايسنا، اين اواخر چهره‌هايي همچون احسان نراقي، جاهد جهانشاهي و مرتضي ثاقب‌فر امکان خاک‌سپاري در قطعه نام‌آوران و هنرمندان بهشت زهرا (س) را پيدا نکردند.
رسول جعفريان که عصر ديروز در مراسم توديعش از رياست کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس سخن مي‌گفت، همچنين از دولتي شدن فعاليت‌هاي پژوهشي انتقاد کرد و متذکر شد: فعاليت‌هاي پژوهشي دارد رنگ دولتي مي‌گيرد و اگر تفکر به جايي وابستگي پيدا کند و محدوديت‌هايي پيش بيايد و پژوهش‌ها تحت کنترل باشند، نمي‌توانند آن‌طور که بايد، راهگشا باشند. ضرورت دارد دولت از مؤسسه‌هاي پژوهشي حمايت مالي کند؛ اما در عين حال آن‌ها فعاليت مستقل خود را داشته باشند و استقلال‌شان حفظ شود تا مسائل فکري که نياز آينده ماست، توليد و ارائه شود.
او در مراسم توديعش از ارائه گزارش درباره فعاليت‌هاي انجام‌شده در کتابخانه مجلس پرهيز کرد و با انتقاد از کم‌توجهي و نبود حمايت لازم از پژوهش و پژوهشگران، گفت: لازم است از پژوهش و پژوهشگران در حوزه‌هاي مختلف حمايت شود. نخستين و مهم‌ترين حمايت، حمايت معنوي از پژوهشگران است و لازم است کتابخانه‌هاي مهم اسناد و کتاب‌هاي مورد نياز پژوهشگران را بدون دغدغه در اختيار آن‌ها بگذارند. ضمن اين‌که پژوهشگران به لحاظ معيشت در مضيقه هستند و به معنايي شغل ثابتي ندارند و ضرورت دارد از آن‌ها حمايت مالي صورت گيرد. گاهي پيش مي‌آيد پژوهشگران هزينه کپي کردن اوراق يا اسکن کردن کتابي را ندارد.
جعفريان همچنين در بخش پاياني سخنانش با انتقاد از تلف شدن استعدادهاي بسيار در دانشگاه‌ها و مراکز علمي تأکيد کرد: ضرورت دارد منابع کتابخانه‌ا‌ي و تحقيقي به راحتي در اختيار دانشجويان قرار گيرد. ما متأسفانه در حوزه فعاليت کتابخانه‌اي 200 سال عقب هستيم. ما تا حدي تلاش کرديم که درهاي کتابخانه را باز کنيم تا پاي دانشجويان به کتابخانه باز شود.
اين نويسنده و پژوهشگر افزود: علي‌رغم حرف‌هاي کلي که گفته مي‌شود، ما چندان به نخبگان جامعه توجه نمي‌کنيم، در حالي‌که درصد نخبگي دانشجويان ايراني از بسياري کشورهاي ديگر دنيا بالاتر است. خوشبختانه در اين دوران رياست مجلس شوراي اسلامي توجه ويژه‌اي به کتابخانه داشتند و اميدوارم در آينده هم همين‌طور باشد. در اين مراسم که با حضور علي لاريجاني - رييس مجلس شوراي اسلامي - همراه بود، محمد رجبي به عنوان رييس جديد کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس معرفي شد./ روزنامه مردم سالاری ،نسخه ش3105  1391/10/19 -


منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
49 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز3
دیروز202
تا کنون2182828

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.