پنجشنبه 8 خرداد 1399

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow غار جُعیتا و غار علیصدر-ج1

غار جُعیتا و غار علیصدر-ج1

غار جُعیتا و غار علیصدر:

در این کوتاه سخن ، بنا نداریم  که دو غار را به مقایسه در کشیم  ، که هر دو ، بشر را هدیه ایست زیبا و عبرت آموز از خلقت پروردگار و از دیدار هر کدام می توان لذت برد، تعجب کرد، لختی درنگ کرد. در خود فرو رفت و از نظم طبیعت و کائنات و فلسفه هستی به قدر درک خود چیزی آموخت و در تسبیح خالق یکتا آرام زمزمه کرد ، بلکه قصد داریم ، شرحی از مدیریت غار جعیتا بر آوریم. و آن را با مدیریت خودمان در غار علیصدر و دیگر جای ها و بنا های نظیر آن قیاس کنیم ، تا مدیرانمان را قضاوتی باشد. صادقانه و منصفانه، توشه ای بر گیرند تا از ضایع شدن حقوق مردم بیش از این در نگهداری میراث طبیعی ،فرهنگی و معنوی این سرزمین جلوگیری شود.

امری که حکم آرزو پیدا کرده ،آرزویی که هر ایرانی را در مواجهه با چنین مکان ها و بناها و آثار فرهنگی و معنوی در خارج از کشور حسرت به دل می کند. حسرت از اینکه حفظ چنین ثروت های خدادادی ،الفبای مدیرت در اصول گردشگری، اقتصادی، فرهنگی،اجتماعی و غیره است،که ما از آن غافل مانده ایم وسال هاست آن کشور ها این راه را پیموده اند. کشورهایی به کوچکی لیختن اشتاین و لبنان تا بزرگی امریکا، روسیه، چین و غیره، وآثاری به تازگی هتل ها و قمار خانه های  لاس وگاس تا دیرینگی اهرام ثلاثه مصر، از دالما باغچه استامبول تا دیوار چین از قونیه تا معابد فراوان کشور هزار معبد و ....

 جمهوری لبنان،پس از جنگ جهانی اول در پی شکست و فروپاشی امپراتوری عثمانی پدید آمد. لبنان 4/10 هزار کیلومتر مساحت دارد. یعنی حدود صد و پنجاه برابر از ایران کوچکتر است . این کشور در سواحل خاوری دریای مدیترانه قرار دارد و جمعیت 5 میلیونی آن از مسلمانان( اعم از سنی و شیعه)و مسیحی و کرد و چر کسی  و غیره تشکیل شده است.

غار جعیتا ، در حومه بیروت پایتخت لبنان قرار دارد و از  دو بخش خشک و آبی با دو ورودی جداگانه تشکیل یافته است ، این غار در دامنه کوهی پوشیده از درخت در نزدیکی مدیترانه جای دارد.

با حدود نیم ساعت راندن در جاده ای فرعی و مسیری مار پیچ وار در دامنه کوه های مشرف به دریای مدیترانه به کوه سر سبزی می رسیم ، که در دامنه آن دهانه غار جعیتا پیداست.

غاری با این مشخصات :

1-در نقطه پایانی جاده، تله کا بینی بازدید کنند گان را به مقابل ورودی غار خشک می رساند

2-مبلغ ور و دیه غار برای هر نفر 12 دلار (سال2007م.)امریکا ست.

3-در جایی که بازدید کنندگان از تله کابین پیاده می شوند ، ایستگاهی ساخته شده، که دارای دستشویی و توالت کافی و بسیار تمیز ، فروشگاه های فروش اجناس تبلیغاتی و محل نظارت بلیط بازدیدکنندگان می باشد. امتیاز  دیگر این ایستگاه در این است ، که بازدیدکنندگان در مسیری که طراحی شده به راحتی و بدون سر در گمی و بی آن که نیاز به راهنما باشد پس از طی مسافتی به ورودی غار هدایت می شوند.

4-در مدخل غار، قفسه ها ی فراوانی قرار دارد تا مردم دوربین عکاسی و فیلمبرداری خود را قبل از ورود به غار داخل آن امانت بگذارند.

5-ورود دوربین عکاسی و فیلمبرداری داخل غار ممنوع است. لمس کردن دیواره ها و قسمت های مختلف غار و کشیدن  سیگار  و ...ممنوع است.

6-از لحظه ورود به غار تا نقطه پایانی معبر کلیه مسیر از بتون مسلح دست ساز می باشد . عرض مسیر حدود 2 متر و در حاشیه آن ، نرده فلزی از پرت شدن مردم در پرتگاه و خروج آنان از راه به محوطه غار در جاهای هم سطح جلوگیری می کند. در حقیقت با این کار از پا گذاشتن مردم بر سطح غار و فرسایش آن مُمانعت می کنند.

7-راه ساخته شده جدا از بدنه غار و مانند پل است و تنها با پایه و شفت هایی به بدنه غار متصل شده است.

8-در طول مسیر به فواصل کوتاه سطح زباله تعبیه شده است.

9-در محل های مناسب مسیر،مأمورین نظارت غار با لباس متحدالشکل مردم را هدایت می کنند.

10-در نقطه ای از غار که مسیر وسیع تر شده، تابلویی بزرگ و ویترینی شیشه ای ، که در داخل آن تکه ای برش خورده از استلا کمیت دارد ، اطلاعاتی علمی از آخرین تحقیقات زمین شناسان از غار و رسوبات تشکیل شده به مردم می دهد.

11-ضخامت بتون مسلح عریان(بتن آرمه اکسپوز) مسیر حدود 8 سانتی متر است و ارتفاع پله های راه حدود 14 سانتی متر، به طوری که صعود از آن ها خسته کننده نیست. پله های محدب و مقعر هلالی با لبه فلزی از بتون ساخته شده است.

12-اعماق پنهان پشت رسوبات در ارتفاع یا قعر غار با نور پردازی های زیبا آشکار شده جلوه های با شکوهی را به نمایش گذاشته است.

13-طول غار بلند است ، اما بازدیدکنندگان تنها در مسیر ی کوتاه مجاز به ورود هستند.

14-در مسیر مردم ، تابلوهای متعددی آنان را از سیگار کشیدن و لمس غار برحذر می دارد.

15-در خروج از غار، صاحبان دوربین ها آن ها را از قفسه ها بر می گیرند.

16-مسیر برگشت مردم با لوکوموتیوی که شبیه قطار های شهر بازی بچه هاست ، انجام می شود.

17-در محل پایانی مسیر لوکوموتیو، میدان کوچکی است  ، که مجسمه بزرگی از مرد نیمه برهنه غار نشینی که زیبایی متناسبی با فضا و محیط دارد در وسط آن تعبیه شده است .

18-از این میدان به قسمت دوم غار، که آبی است ، وارد می شوند.

19-در غار آبی ، سه قایق برقی بدون آلودگی محیط ، بازدید کنندگان را فقط حدود 200 متر داخل غار، گردش می دهند، در حالی که مسیر آب گویا 12 کیلومتر است .

20-آب غار را چنان به لحاظ بهداشتی حفاظت می کنند که در خروج از آن وارد کارخانه بسته بندی آب آشامیدنی می شودو برای فروش آماده می گردد.

21-هنگام خروج ، از غار مردم از فروشگاه محل ، مشخصات علمی غار و عکس های آن جا را به صورت کتاب ، سی دی و غیره خریداری می کنند .

22-پیش از رسیدن مردم به توقف گاه خودروها در طول راه در فضای سبز و با طراوتی که با مجسمه های سنگی تزیین شده ، استراحت می کنند و از قفس پرندگان رنگارنگ و زیبا دیدن می نمایند.

23-زمان توقف بازدیدکنندگان داخل هر دو غار بسیار کوتاه است و تا جمعی که وارد شده اند خارج نشده افراد دیگری وارد نمی شوند

حال که توصیفی از غار جعتیا و شرحی از مدیریت آن جا را در یافتیم. مروری بر وضعیت غار علیصدر می کنیم(که خود مشتی است نمونه خروار از مدیریت تخت جمشید، پاسارگاد، سی سه پل، و هزاران بناهای گرانقدر و آثار فرهنگی و معنوی این سرزمین)و مدیریت اجرایی آن را یا د آور می شویم:

1-به سبب اهمیت موضوع خارج از ترتیب ابتدا به قهوه خانه داخل غار علی صدر اشاره می کنیم ، که به طور وحشت ناک برای غار زیان آور و مخرب است و به قدری این عمل غیر علمی و غیر عقلانی است ، که ادامه حیات آن به طور قطع وجهه ملی ما در مجامع علمی بین المللی و در مباحث گردشگری لطمه خواهد زد، قهوه خانه ای که در آن پخت و پزمی شود، با آن زباله و فاضلاب و ... و توقف بیش از حد مردم داخل غار که همگی در جای خود زیان آور و غیر علمی و غیر اصولی است.

2-مسیر طولانی غار علیصدر جاده ایست بد و فاقد ایستگاه رفاهی .

3-ایستگاه پایانی جاده در جوار غار برای چنین مکانی به صورت علمی طراحی نشده بلکه بازار مکاره ایست که در هر گوشه ای از آن کلبه ای ، اتاقکی ، بقالی و یا خرده فروشی بی هیچ همگنی با یکدیگر ساخته شده که هر کدام به فعالیت صنفی خاص مشغول است. چیزی شبیه جمعه بازار،که هر روز در گوشه آن دکه ای افزوده شده و یا می شود.

4-دستشویی و توالت ها تکاپوی خیل  عظیم بازدید کنند گان را نیست ، به طوری که مدت زیادی مردم را وا می دارد ، در فضای متعفن آن جا در صف به ایستند. و از نظر بهداشت بسیار آلوده و کثیف است .

5-مقابل ورودی غار،سالن بزرگی ساخته شده که در تابستان ها باگنجایش جمعیت زیاد فاقد تهویه و خنک کننده مناسب است که رطوبت  زیاد غار توامان با گرمادر آن سالن ،مردم را بسیار آزارمی دهد.

6-مردم در غار آزادند نه تنها عکس بگیرند و فیلم بردارند ، که با چاقو یا وسیله ای دیگر تکه ای از رسوبات را جدا کنند و با خود ببرند ، و هر مدت که بخواهند در غار بمانند، و سیگار بکشند، تنقلات بخورند و زباله تولید کنند وآنجا بیندارند.

7-مردم مجازند که مسیر طولانی را بپیمایند و در انتها با قایق راه طولانی تری را سپری نمایند. طوری که ورود تا خروج هر نفر شاید حدود یک ساعت و نیم طول می کشد، در صورتی که 10 دقیقه توقف کافی است.

8-داخل غار مامور آموزش دیده ناظر بر اعمال و رفتار مردم نیست و مقررات و قوانینی ناظر بر این امر وجود ندارد.

9-تمام مدت که فردی وارد کار می شود تا لحظه خروج روی سطح غار حرکت می کند و هیچ مسیر دست سازی برای حفاظت از بدنه غار ساخته نشده است.

10-غذا خوری های ایستگاه مجاور غار به لحاظ بهداشت و کیفیت غذا و قیمت نظارت مستمر و پیگیری را طلب می کند.

به طور قطع کاستی ها در این فهرست خلاصه نمی شود . بدین سبب مدیریت این هدیه خداوندی را وظیفه ایست خطیر تا مشاوره و همکاری کارشناسان خبره را به مشارکت طلبد. تا از کاروان علم و تمدن جهانی عقب نمانده و در نیل به خدمت به مردم مرز و بوم خود گامی برداشته باشد.

بواقع حیف است غاری که میلیون ها سال طول کشیده تا با تشکیل رسوبات آن مناظر بدیع و دلنشین و حیرت آور را طبیعت یکجا در اختیار ما قرار داده چنین مفت و کودکانه از دستش بدهیم.

 

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
9 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز141
دیروز166
تا کنون2272139

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.