پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow چنار خونبار تهران(پاچنار-محله بازار)

چنار خونبار تهران(پاچنار-محله بازار)

چنار خونبار تهران(پاچنار- محله بازار)
تا قبل از حمله سهمگین مغولان و ویرانی شهر آباد ری(این حادثه ویرانگر ری عظیم را طی یکی دو سده تا سطح دهی کوچک و کم اهمیت تنزل داد)  ، تهران دهی خرد با انبوهی از درختان میوه و چنار و داغداغان و...(درختانی که آموخته عرصه آبادی های قصران اند جز درختان مثمر،چنار ،سرو کوهی،داغداغان،زبان گنجشک است که در تهران قدیم هم وجود  داشت)بود.چنار از دیگر درختان با آب و هوای تهران و اقلیم این سرزمین بیشتر خو کرده است .چنار های معروف عباسی،عباسعلی،امامزاده یحیی،امامزاده ابراهیم و ...شاهد این مدعی ست،که در  مطلب « تهران و چنار هایش» بدانها اشاره رفته است.
یکی از چنار های نامدار  تهران قدیم چنار امامزاده سید ولی بود.ساخت بنای امامزاده ها در تهران به دوران قبل از صفویه می رسد و عمر بسیاری از چنار های مشهور تهران هم به همان عصر تعلق داشت و دارد .عصری که تهران هنوز روستایی کوچک بود ،و تهرانیان  در خاک مناسب آن با آب فراوان ، میوه های پر آوازه ای چون انار تهران و ...را بار می آوردند و به نقاط دیگر صادر می کردند.در آن روزگار هسته مرکزی تهران اطراف محله سرپولک(جایی مشترک در سه محله چال میدان و عود لاجان و بازار) بود و امامزاده سید ولی( مانند دیگر امامزاده های تهران گورستانی) در حاشیه این روستا قرار داشت.
درختان میوه عمری کوتاه دارند و چون ریشه آنها هم کوتاه است تاب کم آبی و بی توجهی را ندارند و زود خشک می شوند و از دست می روند ولی درختان نظیر چنار که ریشه های قوی دارند برای دست یابی به آب دل خاک را می شکافند ودر عمق و سطحی وسیع پنجه می گشایند،ودر مقابل ناملایمات اقلیمی تحملی بسیار دارند،و از این روست که جمعی از آنها را از پس قرن ها هنوز سرزنده و شاداب  در این خطه می توان دیدشان.
با توسعه تهران رفته رفته اطراف هسته مرکزی از جمله غرب محله بازار و  امامزاده سید ولی هم داخل فضای مسکونی قرار گرفت و سپس به فضای تجاری و بازار تغییر یافت ،و درختان آن از میان رفت
اما چناری از انبوه آن درختان در حریم این امامزاده از هجوم ناسپاسی و بی مهری مردمان پناه گرفت.این چنار تا سده معاصر نیز رنج دوران را بر خود هموار کرد،و پایدار ماند.اما عاقبت حریف اشرف مخلوقات نشد، و تن خسته از ستم دوران را به تبر  این نامهربانان سپرد،و از میان رفت.می گویندوقتی با آلت برنده تیزی پوست آن را می شکافتند شیرابه ای قرمز رنگ از آن بیرون می زد،از این روی آن درخت را «چنار خونبار»می گفتند.نام« محله پاچنار»هم در این محل یادگار و منسوب بدان درخت است.
در پایان اشاره به این موضوع بجاست که افزون بر تهران مناطق دیگری در جغرافیای کشورمان وجود دارد که نام«پاچنار» را یدک می کشند:
 محله‌ای در شهر اصفهان
محله‌ای در شهر نیم‌ور
 دژی در محله اسفنجان شهر سمنان
 نام یکی از چشمه‌های آب گرم کرمان
 نام معدنی در منطقه جیرنده استان قزوین
 نام میدان مرکزی شهر ورامین در استان تهران
 دهی در ۳ کیلومتری لوشان در گیلان.
و نیز «...چنار خونبار درخت چنار مشهوری در روستای زرآباد الموت قزوین است. اهالی روستای زر آباد اعتقاد دارند که از این درخت هر ساله در زمان اذان صبح روز عاشورا خون، و یا مایع سرخی شبیه خون و خونابه تراوش می کند.
این چنار در زیارتگاه امامزاده اصغر زرآباد قرار دارد. هر سال مردم بسیاری در روز عاشورا از دور و نزدیک به امامزاده اصغر میروند تا هم عزاداری کنند، هم شاهد تراوش خون از این درخت باشند.

درروستای "زرآباد" از توابع بخش "رودبار الموت"، درخت چنارکهن‌سالی وجوددارد که به‌گفته آقای "حسینی" متولی امامزاده علی‌اصغر تنه اصلی بیش از 4000سال عمردارد، به اعتقاد وشهادت اهالی محل،هرساله هنگام اذان صبح روزعاشورا،ازساقه‌های آن مایع قرمزرنگی مانند خون تراوش می‌کند. به‌همین‌خاطرهرسال،افرادبسیاریازمناطق دورونزدیک به این محل می‌آیندوزیردرخت خونبارمی‌روندتاهم به عزاداری بپردازندوهم شاهدتراوش خون ازآن باشند...»

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
24 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز298
دیروز980
تا کنون2475637

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.