پنجشنبه 27 خرداد 1400

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow ملاباجی

ملاباجی

ملاباجي
                  درس معلم اَر بُوَد زمزمه  محبتی، جمعه به مکتب آورد طفل گریزپای را
«ملاباجی» موجودی فداکار و دوستداشتنی بود که مادران را طی قرون و اعصار گذشته مهربانانه یاوری می کرد.
بروزگار قدیم مکتب در فرهنگ و ادب این مرز و بوم مکانی مورد احترام و عزیز بود.
پیش ازپیدایی مدرسه به سبک جدید (در دوره مظفری)مکتبخانه ها چون مدرسه های امروزی محلي براي آموزش و تربيت کودکان 5 تا 6 سال بود. گرداننده امور مکتب خانه را معلم، مکتب‌دار، اديب، مؤدِب، ملا و يا آخوند مي خواندند.مردان مکتبدار را ملا(آخوند یا آمیرزا -آقا میرزا) و زنان مکتبدار را خانم باجی یا ملاباجی می گفتند.
ملا یا ملا باجی با اندک پاداشی که بابت تعلیم  کودکان و به صورت نقد و یا کالا و غلات و .... در یافت می کرد امور زندگی اش را می گذراند.


با افتتاح مدرسه «دارالفنون» به همت و تلاش امير کبير صدراعظم دوره ناصرالدين شاه قاجار به سبک مدارس عالي اروپا که در حقیقت حکم دانشگاهی را داشت،فصل نویی در آموزش و پرورش ایران گشوده شد ،راهی که رفته رفته نخستین  مدرسه های نسل امروزی به جامعه ایران پا گذاشت،و بدین ترتیب دوشادوش تولد ودرسه ها در گوشه و کنار تهران و دیگر شهرهای کشور مکتب های سنتی از میان رفتند و از صحنه آموزش و پرورش ایران محو شدند.
استاد همایی خاطره ای از مکتب و ملاباجی نقل می کند:
 «... استاد همایی درس خواندن را از چهار ـ پنج سالگی نزد پدر و مادر فرهیخته خویش آغاز کرد. قرائت قرآن، ادعیه وارد شده، گلستان و غزلیات حافظ را از مادر آموخت. آن گاه او را به مکتب سپردند تا اصول دین و اخلاق و آداب اسلامی را فرا گیرد. وی در این باره می گوید: «در نزدیکی منزل ما زنی بود صالح و عابد و خداپرست به نام «نبات بیگم»مشهور به ملاباجی. وی... با محبّت و مهربانی، اصول و فروع دین و آداب وضو و نماز و روزه و... به من آموخت. البته این دروس را در خانه نیز پیش پدر و مادرم فرا گرفته بودم و او همان یاد گرفته ها را تکمیل می کرد... من در مدّت قلیلی در مکتب ملاباجی عمّ جزء [جزء سی ام قرآن] را تمام کردم و به خاطر دارم که پس از اتمام آن مادرم شخصا به مکتب آمد و یک کلّه قند شهری با یک دست لباس زنانه با بشقابی نقل بادام به ملاباجی هدیه کرد.»

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
43 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز351
دیروز1008
تا کنون2507889

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.