پنجشنبه 27 خرداد 1400

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow زیندار(زیندارباشی و زیندارخانه) - مشاغل قدیم

زیندار(زیندارباشی و زیندارخانه) - مشاغل قدیم

زیندار(زیندارباشی و زین دارخانه)- مشاغل قدیم
زیندار از مشاغل حکومتی اعصار گذشته کشورمان ایران بود ،که امر نگهداری ، نظافت و مراقبت از زین و برگ اسب در دستگاه سلطنتی را بعهده داشت و عمو بود که در صورت نیاز آنها را برای مرمت نزد زین ساز می برد،و زیندارخانه محلی برای نگهداری زین ها بود و زیندار باشی کلیه اعمال زیندار ها را زیر نظر داشت و ریاست زیندار خانه بحساب می آمد.
در لغتنامه دهخدا در اینباب آمده:
زینخانه اصطلاحی است که در دوره صفوی به محل نگهداری زین چاپاریان سلطنتی اطلاق می گردید.
زین دار:منصبی بود در زمان قاجاریه و حکومت صفوی و رییس آنان زیندارباشی(از یادداشت های مرحوم دهخدا)فردی که در زین خانه و زیر نظر زین دار باشی نگهداری و نظافت زین اسبان سلطنتی را به عهده داشت .
زیندارباشی متصدی زین خانه و صاحب جمع زین خانه .
زین سازی شغل زین ساختن(ناظم الاطبا)عمل زین ساز.ساختن زین و برگ ستوران./لغتنامه.
زین خانه محل نگهداری زین و برگ اسب«...مطالب متفرقه ذیل از قبیل ... فراموشخانه،زینخانه،اصطبل ... کلا باید بعرض مستطاب صدر اعظم برسد.»/فرهاد میرزا معتمد الدوله 1287قمری ص102.
«...باید مخصوصا مراقب باشد ...زین خانه ها و درشکه خانه و لوازمات طویله ها با کمال پاکیزگی محفوظ باشند.»/وستداهل،1323قمری،ص35.
زین ساز «...کفش دوز و چکمه دوز و حربه ساز و مهمیز گر و زین دار باید در مرتبه اول در حجراتیکه فرشش از آجر است منزل داشته باشند.»/قانون نظام،1267قمری،ص9.
زین ساز تعمیرکار و سازنده زین و برگ اسب نیز زین دار.«...باید مکانی هم بجهت نفنگ ساز ها و زین سازها و پاره دوزها در همان نزدیکی محل اردو معین نمایند.»علی خان قاجار،قرن 13قمری برگ39.
«...تشکیلاتی که کمیسیون جهت انبار های مشروحه در فوق پیشنهاد می نماید در صورت ذیل شرح داده شده است...چرخ ساز،زین ساز،کفاش...»پیشنهاد کمیسیون1299،ص472./فرهنگ اصطلاحات قاجاریه.

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
34 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز278
دیروز1008
تا کنون2507816

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.