پنجشنبه 27 خرداد 1400

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow خانه امیر بهادر

خانه امیر بهادر

خانه امیر بهادر
«هر دم از این باغ بری می رسد»
در مطلب «پل امیر بهادر» شادمانه از حفظ و باقی ماندن دست کم نام« پل امیر بهادر» تا امروز با اینکه دیگر از آن بنا اثری بر جا نمانده اظهار خوشوقتی نمودیم و نوشتیم:
«...اما هویت شهرها مقوله دیگری است. آن را آثار طبیعی حفظ شده، و بناهای بر جای مانده، از مردمانی که در گذشته زیسته‌اند،ورفتار و کردار آنان که در آن  زیست می کنند، تعریف مي‌کند. بر این اساس هر نسلی وظیفه دارد، هر آنچه را که از پیشینیان برگرفته بی کم و کاست به نسل بعد تحول دهد، و در این رهگذر آثار زبده خویش را نیز بدان بیفزایند.
حفظ آثار طبیعی شهرها نظیر دره‌ها، رودها، کوه‌ها، درختان کهنسال و غیره و نیز بناهای گذشتگان و آیین و رسوم و هر آنچه بدیشان تعلق دارد، از وظایف نسل حاضر است. حفظ نام خیابان‌ها و کوچه‌ها وغیره هم از همان وظایف شهروندی است ... و باید دانست، که این تنها از وظایف شهرداری، میراث فرهنگی و دیگر سازمان‌ها نیست، بلکه یک یک اهل آن شهر در این وظیفه سهیم‌اند.

 ...ولی «گوش شیطان کر»نام آن پل هنوز برگی از تاریخ تهران قدیم را باز می گوید،و خدا را شکر، سرای امیربهادر هم برجاست. خانه قدیمي و بزرگی که در سال 1346 خورشیدی/ 1967 میلادی، انجمن آثار ملی آن را خریداری کرد، و پس از تعمیر و بازپیرایی و حتی اصلاحاتی در آنجا استقرار یافت. این بنا با شماره 4411 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.
عمارت امیربهادر مانند دیگر عمارات رجال دوره قاجاریه بسیار مفصل و وسیع و به روزگار خود درخور زندگی عریض و طویل وزیر دربار بوده است.
این سرای، شامل چند دستگاه خانه بزرگ و دیگر بخش‌هایی همچون؛ اندرونی، بیرونی، دیوانخانه، حسینیه، حیاط خلوت، گرمابه، اصطبل و دیگر نیازمندی‌های زندگانی این گونه افراد است...»
ولی گویا :
    گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله ماست     آنچه البته بجایی نرسد فریاد است
با اینکه این بنا از آثار ثبت شده تهران است و طبق قانون باید اصل بنا و حریم آن  مطابق آنچه در قانون آمده حفظ گردد،اما باز با زیر پا نهادن قانون توسط جمعی قانون شکن حریم این عمارت مورد تعرض واقع شده است:
«...تهران ( خبرگزاري ميراث فرهنگي ) فاطمه علي اصغر _ خانه "امير بهادر" وزير جنگ محمد علي شاه ، با ويراني حمام صد ساله مجاور آن و ساخت آپارتماني با ارتفاعي بيش از 9 متر شكسته شد.
 
"مهدي معمارزاده"، ناظر فني سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران با اعلام اين خبر گفت :« به رغم نامه نگاري هاي بسيار با شهرداري منطقه 11 ، با مجوز اين ارگان دولتي حمام قديمي خيابان سرهنگ بشيري تخريب شد و مالك شخصي در حريم تاريخي خانه ثبت شده در فهرست آثار ملي امير بهادر شروع به ساخت و ساز كرد .»
 
وي با تاكيد بر ويژگي هاي قاجاري اين بناي ديرينه گفت :« اين اقدام حتما از سوي دفتر حقوقي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران پيگيري مي شود زيرا عرصه و حريم منظري يكي از بناهاي تاريخي مهم تهران به شدت مورد آسيب قرار گرفته است.»
 
خانه امير بهادر 4 سال پيش به دليل دارا بودن بسياري از ارزش هاي معماري دوره قاجار در زمره آثار ملي ايران با قدمتي 100 ساله جاي گرفته و متعلق به امير بهادر وزير جنگ محمد علي شاه است .
 
اين بناي تاريخي از سال 1301 انجمن مفاخر ملي ايران است و در سال 1304 به بعد نيز تبديل به انجمن آثار مفاخر ملي ايران شد .
 
بعد از انقلاب نيز اين انجمن تعطيل شد و تا سال 1363 و پس از اين تاريخ نيز بار ديگر با تصويب شوراي انقلاب با عنوان انجمن آثار و مفاخر فرهنگي به كار خود به عنوان انجمني فرهنگي _ علمي ادامه داد .
 
به گفته مسئول روابط عمومي اين انجمن پيش از اينكه اقدام تخريب حمام ديرينه مجاور اين بنا انجام بگيرد انجمن تصميم داشت اين بنا را خريداري و به مجموعه اضافه كند اما به دليل نبود اعتبارات لازم اين اقدام با مشكل مواجه شد.
 
اين مسئول اعلام كرد بارها با نهادها ، ارگان ها و سازمان هاي متعدد چون سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ، شهرداري ، نهاد رياست جمهوري در زمينه خريد اين حمام تاريخي و پيوند آن به مجموعه تاريخي امير بهادر مكاتبه شده اما متاسفانه هيچگونه همكاري دراين زمينه صورت نگرفته است.
 
وي افزود :« از 6 ماه پيش عمليات تخريب اين بنا آغاز شد و مالك شخصي با مجوز شهرداري اقدام به بلند مرتبه سازي در حريم اين عمارت قاجاري كرد و هيچ گونه برخوردي قانوني هم با اين فرد صورت نگرفت .»
 
به گفته اين مسئول روابط عمومي برنامه هايي كه در حال حاضر در انجمن در حال برگزاري است ، بسيار گسترده بوده و گاهي جلسه ها و همايش هايي با حضور بيش از 700 _ 800 نفر برگزار مي شود كه بناي ساختمان امير بهادر تاب اين جمعيت را نداشته و احتمال فرو ريزي سقف آن وجود دارد .
 
وي وجود كتابخانه در طبقه دوم اين بنا را يكي ديگر از مشكلات آن دانست و به ميراث خبر گفت :« خريد و مرمت حمام تاريخي مجاور خانه امير بهادر مي توانست اقدام مهمي براي نجات بخشي اين خانه 100 ساله و گسترش فعاليت هاي انجمن باشد كه سرانجام فداي سوداي بلند مرتبه سازان تهران شد. .»

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
33 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز281
دیروز1008
تا کنون2507819

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.