پنجشنبه 27 خرداد 1400

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow مستمع آزاد

مستمع آزاد

مستمع آزاد
مستمع چون تشنه و جوینده شد
واعظ ار مرده بود گوینده شد
مولوی
بنظر می رسد  ترکیب «مستمع آزاد» از جمله برگردان عبارات و واژه هایی است که از اروپا آمده باشد،چون کلمه «مستمع» را در آثار بزرگان ادب فارسی از گذشته های دور شاهد هستیم:
مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق(کار) آورد
عطار در دل و جان اسرار دارد از تو
چون مستمع نیابد پس چون کند روایت
عطار
فهم سخن چون نکند مستمع
قوت طبع از متکلم مجوی
سعدی

اما شیوع «مستمع آزاد»مربوط به اواخر عصر قجر است،دوره ای که مدارس جدید و آموزش و پرورش به شیوه اروپایی در ایران رایج گردید.شهرت مستمع آزاد ، در این دوره ، در تداول مردم وارد شد.
مستمع آزاد(auditor) در مفهوم اروپایی اش به معنی دانشجویی است که(بیشتر در دوره دکترا) می تواند با هماهنگی استاد در کلاس درس حاضر شده و از تعالیم استاد بهره برد، بی آنکه موظف به پاسخگویی و پذیرفتن مسئولیت دانشجویی در دوره تحصیلی باشدبنابراین چون مانند دیگر دانشجویان تکالیفی انجام نمی دهد گواینکه در کلاس حضور می یابد و این امر در سوابق تحصیلی اش بنحوی حفظ می گردد در پایان دوره مدرک اتمام دوره و یا اعتباری(کردیت)بدو تعلق نمی گیرد .
در دوران انتقال شیوه تحصیلی قدیم به جدید ایران آنانکه با این عبارت از دوران تحصیل در فرنگ آشنا شده بودند این عبارت را  بکار بردند و رفته رفته این ترکیب در جامعه دانش آموزی ایران شهرت یافت    اما بعد ها چون چنین ضابطه ای در شیوه آموزش و پرورش ایران مرسوم نبود،کم و بیش «مستمع آزاد»بار منفی بخود گرفت و در مدارس ایران آنرا برای دانش آموزان تنبل و بی تعهد که گاهی معلم بر اثر فشار اولیای مدرسه و دانش آموز مجبور به تحمل او بود بدون آنکه دانش آموز تعهدی را گردن گیرد بکار بردند و با گذشت زمان باز هم این تعبیر دچار تغییر شد و در مورد هر شخصی که در اداره ای  و یا جایی به تعهد و وظیفه محوله اش بی توجهی می کرد، بکار رفت.

در اواخر عصر قاجاریه میرزاده عشقی مدتی در کشور عثمانی و دکتر مصدق در اروپا بطور مستمع آزاد تحصیل علم کرده و دانش آموخته اند.
ذیل «مستمع آزاد» در لغتنامه دهخدا آمده:
در تداول امروز محصلی که به میل شخصی نه طبق ضوابط تحصیلی در کلاس درس شرکت کند.
و زنده یاد معین در این باره آورده:
کسی که بدون آنکه شاگرد رسمی باشد، در کلاس درس یا خطابه حاضر شود و به درس و نطق گوش دهد.

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
37 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز290
دیروز1008
تا کنون2507828

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.