پنجشنبه 27 خرداد 1400

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow سید جمال ترابی طباطبایی

سید جمال ترابی طباطبایی

سید جمال ترابی طباطبایی
 «مرگ يك سالخورده(دانشمند) برابر است با آتش گرفتن يك كتابخانه.»
                                                            از ضرب المثل های اسپانيايى
22مهر ماه خبر گزاری ها خبر در گذشت استاد ترابی طباطبایی را مخابره کردند و دوستاران این عزیز را در غم فقدان وی فرو بردند.

دردهه هفتاد، ماه های متمادی به همت سرپرست موزه سکه «تماشا گه پول» در ساختمان موزه در خیابان میرداماد جلساتی با حضور اساتید و پژوهشگران حوزه سکه شناسی و جمعی از علاقمندان و دانشجویان تشکیل می شد و حضار از نتایج تحقیقات و مطالعات تازه آن بزرگان در زمینه سکه شناسی بهره مند می گشتند .نشست ها یی که با پاسخ و پرسش و گفتگوهای پایانی سود مندی  شان کامل می شد.در این جلسات صاحبنظران فقیدی  چون؛ یحیی ذکاء،عبدالله عقیلی و ...شرکت داشتند.  زنده یاد ترابی طباطبایی هم از جمله آن  بزرگان  بود.که هر از جند گاهی نکته تازه یافته ای درعرصه این شاخه علمی عرضه می کرد و برای حضار تشنه و جوینده که از سراسر کشور گرد آمده بودند، شرح می گفت.
شادروان ترابی دانشی مردی دلسوز و پرکار بود که به کار و کوشش خویش ایمان داشت و به وطن عشق می ورزید و صادقانه در راه اعتلای آن می کوشید و در عمر پر بارش آثار گرانبهایی را برای دوستاران علم و دانش پژوهان وطن بیادگار گذاشت .نگارنده این سطور درامر تالیف «تاریخ سکه» از برخی از این آثار چنانی که در فهرست منابع آمده بهره بر گرفته است.
تلاش و تحقیق پنجاه ساله او در روشن کردن زوایای پنهان تاریخ و فرهنگ ایران برای جامعه قدردان علمی کشور غنیمتی است که در لوح حافظه این ملت بیادگار خواهد ماند . استاد ترابی روز 22 مهرماه 88 بدیار باقی شتافت. پیکر این دانشمند برجسته تبریزی در سحرگاه 23 مهر از مقبره الشعراء به سمت وادی رحمت ،قطعه هنرمندان تشییع و به خاک سپرده شد . روحش شاد و یادش گرامی باد .
خبر گزاری مهر جمعه 24 مهر 1388 اعلام کرد:
پدر سکه شناسی ایران درگذشت
«استاد سیدجمال ترابی طباطبایی معروف به پدر سکه شناسی ایران دار فانی را وداع گفت.
به گزارش خبرنگار مهر در تبریز، استاد طباطبائی، محقق، مورخ و بزرگ ترین سکه شناس ایران بعد از نیم قرن تلاش و تحقیق در عرصه فرهنگ، تاریخ و هنر ظهر چهارشنبه به دیار باقی شتافت.

مرحوم طباطبائی که طی سالیان اخیر به دلیل بیماری گوارشی و کهولت سن در بستر بیماری افتاده بود، بیست دوم مهر در منزل شخصی خود دار فانی را وداع گفت.
مراسم تشییع جنازه این محقق برجسته از ساعت 10 صبح امروز پنجشنبه بیست سوم مهر ماه جاری از مقبره الاشعرا تبریز به سمت قطعه هنرمندان وادی رحمت با حضور محققان، هنرمندان، اصحاب فرهنگ و هنر، ادبا و مردم شریف تبریز در حال برگزاری است.
استاد ترابی طباطبایی در سال 1304 هجری شمسی در محله «مهاد مهین» تبریز و در خانواده ای که با 33 نسب به حضرت امام حسن مجتبی (ع) می رسد، متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در دبیرستان های رشدیه و فردوسی تبریز به پایان برد و بلافاصله عازم تهران شد و در رشته تاریخ و جغرافیا و علوم تربیتی در دانشسرای عالی مشغول تحصیل شد.
همزمان استاد با رتبه یک دبیری به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآمده و در سال 1337 مامور تاسیس موزه آذربایجان در تبریز شد و این ماموریت را به نحو احسن به انجام رساند.
وی به دلیل تحقیقات گسترده در زمینه سکه های ایران از زمان باستان تاکنون به پدر سکه شناسی ایران معروف شد.
استاد طباطبائی توانست در طول نیم قرن تلاش و تحقیق، تمام سکه های سلسله های ایران را جمع آوری، ثبت و در بیش از 30 جلد کتاب منتشر کند.
کتب مرحوم طباطبائی هم اینک در دانشگاه های معتبر اروپا و آمریکا تدریس می شود» علاوه برخدمات ماندگار و ارزشمند استاد در حوزه تاریخی و هنری ،دهها کتاب و مقاله علمی و تخصصی از سوی ایشان به چاپ رسیده است و بسیاری از تالیفات ایشان در دانشگاههای اروپا و آمریکا هم اکنون تدریس می شود که ازجمله تالیفات ایشان می توان به :سکه های اسلامی دوره ایلخانی و گورکانی ،نقش ها و نگاشته های مسجد کبود تبریز،سکه های شاهان اسلامی ایران ،رسم الخط ایغوری و سیری در سکه شناسی،سکه های آق قویونلو و مبنای وحدت حکومت صفویه در ایران،کتاب سال آثار باستانی آذربایجان ،سکه های ماشینی ایران و مقدمه ای بر سکه شناسی،نسب نامه شاخه ای از طباطبایی های تبریز،مسجد کبود تبریز ،سکه های ماشینی و سیری بر سکه شناسی،کلیبر: سرزمین دژهای تسخیرناپذیر ،مسجد صفوی خسروشهر، چند سند تاریخی از صفویه تا قاجار،بوشهر به روایت تاریخ, سکه, تمبر، وقف نامه طالبیه تبریز، فرامین بقعه شیخ صفی، مغازه های مجیدالدوله یا مجیدیه ،تاریخ سردرود به هزار سال قبل از میلاد می رسد ، نخستین سکه ها،سکه های تامارای گرجی ، سکه هایی متنوع از اباقا اشاره کرد.

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
38 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز293
دیروز1008
تا کنون2507831

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.