پنجشنبه 27 خرداد 1400

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow سنگر افراسیاب(گنج آباد)در اطراف تهران قدیم

سنگر افراسیاب(گنج آباد)در اطراف تهران قدیم

سنگر افراسیاب(گنج آباد) در اطراف تهران قدیم
تهران قدیم  را از اعصار بسیار قدیم تا آغاز عصر رضا شاه می توان در نظر گرفت. حتی شاید امروز که سی سال از پیروزی انقلاب گذشته است، بتوان دوره اول پهلوی را هم در این دسته بندی بحساب آورد،و با سرعت تغییرات امروزه حتی اوایل دوران  محمد رضا شاه را هم می توان قدیم دانست،اما اگر این دسته بندی عام را کنار بگذاریم، ملاک عمل قدیم و جدیدی برای تهران وجود دارد که ثابت و لاتغییر است و آن هم حصار شهر است.تهرانی که درون این حصار قرار داشت را قدیم می شماریم.گواینکه خود حصار نیز در اوایل دوره ناصری دچار تغییر شد و این پادشاه با توجه به افزایش جمعیت حصار سیصد ساله صفوی را تخریب و حصار جدید تهران را که تا خیابان های انقلاب و سی متری و شوش و هفده شهریور گسترش یافت،بنا نهاد .
بهر روی جایی که در این مطلب بدان اشاره خواهد شد، نقطه ایست در شمال شرقی تهران که بفاصله چند کیلومتر خارج از شهر قرار داشت. هر چند امروز داخل محدوده پایتخت قرار دارد،و در شمار اراضی شهری است.
«سنگر افراسیاب» نامی است که تهرانی های قدیم به بنایی مخروبه که در شرق تهران افتاده بود، اطلاق می کردند،و آن آثار بنایی بوده از دوران سلوکیان .باستناد اسنادی متعدد که در دسترس است، سلوکوس بناهایی با نام همسر ایرانی اش «آپامه» apamea در نقاط مختلف ساخت ،که منسوب بدو آپامه شهرت یافتند. یکی از آن ها در این محدوده بود.
«آپامه»را در جای خود شرحی مبسوت خواهیم آورد،اما برای آشنایی خوانندگان با نام «سنگر افراسیاب » اینک به سخن اعتمادالسلطنه اشاره و بسنده می کنیم:
...کنت دو گوبینو وزیر مختار فرانسه مقیم دربار ناصرالدین شاه،محل آپامه را در حدود سرخ حصار تهران گمان برده ،لکن وی آن نظر را مردود و محل قلعه (آپامه)را با نقطه ای در شمال دوشان تپه که عامه گنج آباد و سنگر افراسیاب می گفتند منطبق دانسته.../دررالتیجان،ج1،ص194.

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
38 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز297
دیروز1008
تا کنون2507835

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.