دوشنبه 11 مرداد 1400

به پایگاه اینترنتی آثار تالیفی داریوش شهبازی خوش آمدید. تمامی مطالب این سایت تحت حمایت قانون « حقوق مولفين » میباشد. هرگونه سوء استفاده به هر شکلی يا انتشار مطالب در سایتها یا نشریات بدون کسب اجازه از مولف و بدون ذکر منبع اکيدا ممنوع است. استفاده از مجموعه مقالات بصورت یکجا ممنوع میباشد.

 

صفحه اصلی arrow مقالات و عناوین arrow کرونا را جدی بگیریم

کرونا را جدی بگیریم

 کرونا را جدی بگیریم عده ای مردند و بسیاری از کسب و کار و زندگی افتادند. گویا این ملت باید حالا حالا ها تاوان ندانستن و بی درد بودن عده ای بی مسئولیت را بدهد و امید خلاصی از این حبس خانگی و تعطیلی دانشگاه و بازار به این زودی ها نیست. برخلاف همه توصیه های پزشکی در اولین روزهای نوروز اعلام شد؛ بیش از هشت میلیون مسافرت اتفاق افتاده، در حقیقت موجی از آمد و شد این ویروس چینی در سراسر سرزمینمان پدید می آورد که تحملش برای کادر ثابت پزشکی کشور و این مردم که مدام دارند تلفات می دهند طاقت فرساست. تادیب آنان چگونه است؟ یاد حکایت حضرت سعدی در گلستان افتادم که این جمع را چنین درسی باید: 

«پادشاهی با غلامی عجمی در کشتی نشست و غلام، دیگر دریا را ندیده بود و محنت کشتی نیازموده، گریه و زاری در نهاد و لرزه بر اندامش اوفتاد. چندان که ملاطفت کردند، آرام نمی‌گرفت و عیش ملک از او منغص بود. چاره ندانستند. حکیمی در آن کشتی بود، ملک را گفت: اگر فرمان دهی من او را به طریقی خامُش گردانم. گفت: غایت لطف و کرم باشد.

بفرمود تا غلام به دریا انداختند. باری چند غوطه خورد، مویش گرفتند و پیش کشتی آوردند. به دو دست در سکان کشتی آویخت. چون بر آمد به گوشه‌ای بنشست و قرار یافت. ملک را عجب آمد. پرسید: در این چه حکمت بود؟ گفت: از اول محنت غرقه شدن نچشیده بود و قدر سلامت کشتی نمی‌دانست. همچنین قدر عافیت کسی داند که به مصیبتی گرفتار آید.

ای سیر تو را نان جوین خوش ننماید

معشوق من است آن که به نزدیک تو زشت است

حوران بهشتی را دوزخ بود اعراف

از دوزخیان پرس که اعراف بهشت است

فرق است میان آن که یارش در بر

تا آن که دو چشم انتظارش بر در»

 

منوی اصلی

صفحه اصلی
مطبوعات و رسانه
مقالات و عناوین
برگ هایی از تاریخ تهران
تاریخ سکه
خرید کتاب
دانلود کتاب
کتاب‌های منتشر شده
ارتباط با مولف

جستجو
حاضرین در سایت
27 میهمان حاضرند
آمار بازدید ها
امروز803
دیروز934
تا کنون2547695

تهران نامه

© Copyright 2008 DARIOUSH SHAHBAZI . All rights reserved.